Fakty zweryfikowane: Polska nie wyśle ​​myśliwców na Ukrainę | świat | DW

UE chce wyposażyć Ukrainę w myśliwce do obrony przed Rosją. Poinformował o tym w niedzielę wieczorem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Teraz Ukraińskie Siły Powietrzne twierdzą na Facebookuże otrzyma 70 samolotów bojowych z Bułgarii, Słowacji i Polski. Ponadto ukraińscy piloci mogli rozpoczynać „zadania bojowe” z polskich lotnisk. Oba te stwierdzenia są fałszywe. Takie znane media Amerykański magazyn polityczny Politico, brytyjska niezależna i inne media i strony internetowewykorzystywali stanowiska Sił Powietrznych Ukrainy jako źródło swoich raportów. Deutsche Welle również ją zacytował, ale od tego czasu usunął cytat.

To oświadczenie Sił Powietrznych Ukrainy jest fałszywe.

Ukraina obecnie nie otrzymuje 70 samolotów bojowych z Bułgarii, Polski i Słowacji

Twierdzenie, że Bułgaria, Polska i Słowacja udostępnia Ukrainie 70 myśliwców, jest nieprawdziwe. W szczególności Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że otrzymają 30 myśliwców z Bułgarii. Według Bułgarska agencja informacyjna Bułgarski premier Kiril Petkov dał jasno do zrozumienia, że ​​Bułgaria nie dostarczy myśliwców do Kijowa.

Ponadto Siły Powietrzne Ukrainy oświadczyły, że Polska dostarczy Ukrainie 28 myśliwców, a Słowacji 12. Nie ma jednak potwierdzenia ze strony tych krajów. Słowacki minister obrony Jaroslav Nad napisał na Facebooku, że Słowacja tego nie planuje, a Ukraina nie prosiła o myśliwce.

Zrzut ekranu z Facebooka |  Słowacki minister obrony Jaroslav Nai o myśliwcach

Słowacki minister obrony Jaroslav Nad zaprzecza twierdzeniom ukraińskich sił powietrznych.

Polska nie wysyła myśliwców na Ukrainę ze swoich lotnisk

Nieprawdziwe jest również twierdzenie, że ukraińscy piloci mogli przeprowadzać „misje bojowe” z polskich lotnisk. Prezydent RP Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg temu zaprzeczają Konferencja prasowa.

„Nie wysyłamy na Ukrainę żadnego samolotu wojskowego, ponieważ oznaczałoby to ingerencję wojskową w konflikt ukraiński” – powiedział Duda na konferencji prasowej w polskiej bazie lotniczej Łask. „My nie interweniujemy w konflikt. NATO nie jest częścią konfliktu” – zaznaczył polski prezydent. Jens Stoltenberg powiedział również, że NATO solidaryzuje się z Ukrainą, ale nie jest stroną konfliktu. Sojusz nie wysyła wojsk na Ukrainę ani samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną.

Również politolog Frank Sauer z Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium uważa, że ​​takie działanie może być postrzegane przez Rosję jako motyw do wojny. „Gdyby samoloty startowały z terytorium NATO, by walczyć z rosyjskimi samolotami na trasie lotu Ukrainy, byłby to akt wojny. Rosji prawdopodobnie nie przeszkadzałoby, gdyby na końcu był ukraiński pilot” – wyjaśnił w rozmowie z DW.

Wniosek: Twierdzenie Sił Powietrznych Ukrainy, że w przyszłości mogłoby rozpocząć „zadania bojowe” z Polski i otrzymać 70 samolotów bojowych z Bułgarii, Polski i Słowacji, jest fałszywe. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell obiecał dostarczyć Ukrainie myśliwce do obrony. Nadal nie jest jasne, kiedy ma to nastąpić, ile samolotów jest zaangażowanych i z jakich krajów zostaną udostępnione.

Ten artykuł został opublikowany 1 marca i ostatnio zaktualizowany 2 marca. Aby lepiej zrozumieć sprawdzanie faktów, kolejność dwóch akapitów została odwrócona, a do klasyfikacji dodano cytat politologa Franka Sauera.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *