1 sierpnia w Galeria Platan W Alei Andrássy otwarto wystawę warszawskich fotografii Tadeusza Bukowskiego z lat 1935-1955
Prezentacja zatytułowana „Schwytani – miasto, wojna, miłość” przedstawia nową kolekcję zdjęć Muzeum Powstania Warszawskiego i zostanie zainaugurowana w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – poinformował Instytut Polski w Budapeszcie MTI. .
Wystawa zaprasza zwiedzających do odkrycia atmosfery II Rzeczypospolitej, od okupacji niemieckiej po Powstanie Warszawskie, przechodząc przez powojenną stolicę Polski wznoszącą się z ruin przez imperialną panoramę w trójwymiarowych obrazach.
Wystawa Tadeusza Bukowskiego prezentuje nową kolekcję fotograficzną Muzeum Powstania Warszawskiego, liczącą ponad 1800 zdjęć. Dorobek artystyczny fotoreportera to nie tylko zdjęcia wykonane w czasie powstania.
Zdjęcia są wyjątkowym świadectwem zmian, jakie zaszły w stolicy Polski w latach 1935-1955.”
Autor zawsze powracał do tych samych miejsc, które przez te dwadzieścia lat kompletnie się zmieniły, przedstawiając mieszkańców stolicy, w tym dzieci, swój ulubiony temat.
Tadeusz Bukowski „Boncza” (1909-1980) był fotoreporterem wojskowym, instruktorem harcerskim, pedagogiem i fotografem. W czasie okupacji organizował w podziemiu pracę harcerską. Po wojnie pracował jako fotograf i był aktywny społecznie, współzałożyciel Związku Fotografów Polskich w okresie stalinowskim. W 1979 roku z inicjatywy przyjaciół zorganizował wystawę swoich fotografii z czasów Powstania Warszawskiego, która objechała Polskę w formie wystawy objazdowej.
Historia techniki Kaiser Panorama, którą można dziś oglądać w Budapeszcie, sięga roku 1866, kiedy to Alois Polanecky stworzył Salon Stereografów. Ta procedura pozwoliła kilku osobom na wspólne oglądanie zdjęć. Wkrótce potem August Fuhrmann zaprezentował stereoskopowe obrazy 3D w nowy sposób: goście siedzieli wokół dużej drewnianej konstrukcji, która wyglądała jak szafka, z widzem siedzącym po obu stronach. Wewnątrz gabloty pojawił się podświetlony trójwymiarowy obraz. Tego lata odwiedzający galerię będą mieli okazję podziwiać tę szczególną atrakcję.
Wystawa, wspierana przez Ambasadę RP w Budapeszcie we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacją Koncept Kultura i Związkiem Patriotów Węgierskich, potrwa do 3 października.
Przez: MTI, polecany obraz: Facebook
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.