Francuski sojusz nuklearny startuje z 11 członkami – EURACTIV.de

Jedenaście europejskich państw członkowskich zobowiązało się we wtorek do „bliższej współpracy” i promowania „wspólnych projektów przemysłowych” wzdłuż łańcucha dostaw energii jądrowej.

Sygnatariusze zgodzili się w Sztokholmie o wyjaśnienie w celu „wspólnego potwierdzenia chęci wzmocnienia współpracy europejskiej w dziedzinie energii jądrowej”.

„Energia jądrowa jest jednym z wielu narzędzi do osiągnięcia naszych celów klimatycznych, wytwarzania energii elektrycznej obciążenia podstawowego i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw” – czytamy w oświadczeniu.

Spotkanie zainicjowała Agnès-Pannier Runacher, francuska minister ds. transformacji energetycznej. Wyjaśniła, że ​​celem sojuszu jest „ustrukturyzowanie współpracy w całym nuklearnym łańcuchu wartości” i zapewnienie Europie „wszystkich narzędzi do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r.”.

Jedenastu sygnatariuszy to Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Węgry, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia. W spotkaniu uczestniczyła również komisarz ds. energii Kadri Simson.

Paryż pracuje nad europejskim „sojuszem nuklearnym”

Francuska minister transformacji energetycznej ma spotkać się we wtorek 28 lutego w Sztokholmie z 12 swoimi odpowiednikami, aby zainicjować „sojusz nuklearny” w ramach UE.

„Wspólne projekty przemysłowe”

Zgodnie ze wspólnym oświadczeniem, celem współpracy jest promowanie badań i innowacji oraz pomoc w ustanowieniu „jednolitych zasad bezpieczeństwa zgodnych z najlepszymi międzynarodowymi praktykami”.

Kluczowe znaczenie ma również „wzmocnienie współpracy przemysłowej w zakresie rozwoju europejskiego potencjału jądrowego” oraz zbadanie „wspólnych projektów przemysłowych” dotyczących nowych reaktorów.

„To była bardzo dobra dyskusja, która pomogła podkreślić wspólne tematy” – powiedział dziennikarzom Pannier-Runacher po spotkaniu.

„Te pytania dotyczą innowacji i nowych reaktorów SMR, kwestii umiejętności, zezwoleń na nowe elektrownie” oraz współpracy w zakresie istniejących elektrowni i podwykonawstwa jądrowego – powiedziała.

Komisarz Simson wezwał kraje uczestniczące w spotkaniu do odejścia od rosyjskiego paliwa jądrowego i aktywnego zaangażowania się w partnerstwa dotyczące małych reaktorów modułowych (SMR), jak podają źródła.

Uczestnicy „dostrzegli również potrzebę pracy nad ramami regulacyjnymi lub prawnymi dla energii jądrowej”, które pozwoliłyby technologii w pełni odegrać swoją rolę w dekarbonizacji europejskiej gospodarki. To, „bez porównywania ich do energii odnawialnej”, określa Pannier-Runacher.

Gabinet francuskiego ministra wyjaśnił, że energia jądrowa powinna być w większym stopniu uwzględniana we wszystkich tekstach prawnych omawianych w instytucjach europejskich.

Minister energii RP Anna Moskwa, która również uczestniczyła w spotkaniu, powiedziała: „Myślę, że to nie będzie ostatni krok. Nie wykluczamy kolejnych spotkań nuklearnych” – powiedziała. według doniesień francuskiego wywiadu konteksty.

Włochy, które początkowo chciały przystąpić do sojuszu, ostatecznie nie podpisały wspólnej deklaracji.

Obecna na spotkaniu Szwecja wyraziła zainteresowanie przystąpieniem do grupy, ale zdecydowała się zachować neutralność, gdyż sprawuje obecnie prezydencję w UE.

Mimo to Sztokholm i Paryż wydają się zdeterminowane, by kontynuować współpracę w zakresie energii jądrowej.

„Na zasadzie dwustronnej rozwijamy partnerstwo energetyczne ze Szwecją w dziedzinie energetyki jądrowej” – wskazał gabinet Agnès Pannier-Runacher, dodając, że przygotowywane jest memorandum intencyjne.

Współpraca francusko-szwedzka w dziedzinie energii jądrowej następuje po a Wizyta premiera Ulfa Kristerssona w Paryżu 3 stycznia, gdzie obie strony ogłosiły współpracę w zakresie produkcji energii, w tym „energii wiatrowej, wodnej i stabilnej, wolnej od paliw kopalnych energii jądrowej”.

Według francuskiego ministerstwa energii francuski dostawca energii elektrycznej EDF „jest do dyspozycji władz szwedzkich w celu dyskusji na temat możliwej współpracy”.

[Bearbeitet von Alice Taylor]

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *