Od wtorku w Galerii Starych Mistrzów w Dreźnie można oglądać trzy barokowe obrazy, które do niedawna uznawane były za ofiary wojny. Prace „Pejzaż Campagna” Jana Baptisty Weenixa, „Portret starszego pana z siwą brodą” Balthasara Dennera i „Odpoczynek w biegu” Vincenzo Spisanelli powróciły do Drezna krętymi czasami ścieżkami. Obecnie można je zobaczyć na wystawie firmy, która zajmuje się także badaniami nad ofiarami wojennymi w sztuce.
- Galeria eksponatów malarstwa dawnych mistrzów wystawa gabinetowa z trzema dziełami, które uznano za straty wojenne i można było je teraz zwrócić do Drezna.
- Niedawno powrócił barokowy obraz „Krajobraz Kampanii” malarza Jana Baptisty Weenixa – podobnie jak wiele innych obrazów duże objazdy.
- Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie zaginiony od wojny Tysiące innych obiektów, w tym setki obrazów Starych Mistrzów.
Trzy straty wojenne powrócił po 80 latach do Drezdeńskiej Galerii Obrazów Starych Mistrzów. Jeden z tych obrazów, „Krajobraz wiejski” autorstwa XVII-wiecznego malarza Jana Baptisty Weenixa, został podarowany Państwowym Zbiorom Sztuki w Dreźnie (SKD) przez holenderskiego handlarza dziełami sztuki Willema Jana Hoogstedera z Hagi.
Spotkał się z ambasadorem Holandii, Ronald van Roeden w Dreźnie, aby wziąć udział w ceremonii. van Roeden stwierdził, że istnieją doskonałe połączenia między Dreznem a Hagą. Bez zaufania ekspertów artystycznych z obu krajów uroczyste przekazanie obrazu Weenixa nie byłoby możliwe.
Obrazy Weenixa: przez USA i Holandię do Drezna
XVII-wieczny pejzaż autorstwa Jana Chrzciciela Weenixa, zasłynięty jako przedstawiciel tzw. złotego wieku malarstwa holenderskiego, pierwotnie należał do elektora saskiego i króla polskiego Augusta III. Obraz został zakupiony w 1742 roku przez Johanna Gottfrieda Riedla do królewskiej kolekcji malarstwa, dziś Galerii Obrazów Starych Mistrzów drezdeńskiego Zwingera. Od 1937 roku był wypożyczony władzom powiatu Chemnitz, a podczas drugiej wojny światowej został przeniesiony do Rübenau/Erzgebirge.
Mówi się, że udekorował mieszkanie radzieckiego generała. Niewiele wiadomo na temat tego, jak obraz w kilku etapach dotarł do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Holandii. Jak podaje handlarz dziełami sztuki Willem Jan Hoogsteder z Hagi, obraz był kilkakrotnie wystawiany na aukcjach w Christie’s:
„I przez cały ten czas nie było żadnej hipotezy o powiązaniu z Dreznem – nikogo” – mówi Hoogsteder. Następnie skontaktował się z nami ostatni właściciel i zapytał, czy obraz mógłby zostać sprzedany: „A obecnie, gdy otrzymujemy ofertę, często sprawdzamy, czy przedmiot nie został skradziony. W przeszłości kwestia zrabowanych dzieł sztuki nie odgrywała żadnej roli” – dodał Hoogsteder.
Wciąż brakuje setek obrazów dawnych mistrzów
Pochodzenie obrazu można było jednoznacznie potwierdzić, posługując się numerem inwentarzowym. Jednak zgodnie z prawem holenderskim należał do ostatniego właściciela, który nabył go uczciwie. Dlatego Willem Jan Hoogsteder kupił obraz i zwrócił go SKD.
Uta Neidhardt, starsza kuratorka w Galerii Starych Mistrzów, nieustannie poszukuje nowych obrazów: „W sumie brakuje jeszcze ponad 400 obrazów Starych Mistrzów” – wyjaśnia. Większość to Holendrzy: „To także ze względu na format. Małe holenderskie obrazy można było łatwo zabrać. Dużego włoskiego ołtarza nie tak łatwo ukraść”.
Łącznie w muzeach SKD brakuje 6 tys. obiektów. Z drugiej strony 5 tys. dzieł sztuki zwrócono dawnym właścicielom, m.in. potomkom wywłaszczonych żydowskich kolekcjonerów sztuki. SKD są liderami w badaniach pochodzenia.
Prawa do obrazu: Gemäldegalerie Alte Meister, SKD, fot. Elke Estel/Hans-Peter Klut
Do Drezna wróciło także zdjęcie Balthasara Dennera
Znowu i znowu Prace pojawiają się na międzynarodowym rynku sztuki i znajdują się w „Bazie Dzieł Zaginionych”. Za stratę wojenną uznano także „Portret starego pana z siwą brodą” Balthasara Dennera – małoformatowe studium malarza, który urodził się w Hamburgu w 1685 r., a zmarł w Rostocku w 1749 r. Oznaczenie go numerem z najstarszy inwentarz malarski w Dreźnie, obraz ten również można było jednoznacznie przypisać. Od 1722 roku znajdował się w zbiorach królewskich Augusta Mocnego i zaginął w czasie wojny. Wróciło kilka dni temu.
Sama ważna kolekcja malarstwa bolońskiego, w tym „Odpoczynek w biegu” Vincenza Spisanellego, wciąż opłakuje 19 strat wojennych. Obraz ten powrócił do Drezna w czerwcu 2023 roku. Przedstawia Świętą Rodzinę po narodzeniu Jezusa w Betlejem, w drodze do Egiptu. Tam Maryja, Józef i Dzieciątko Jezus uciekają przed porywaczami króla Heroda – motyw dobrze znany w sztuce chrześcijańskiej. Vincenzo Spisanelli był malarzem barokowym, który większość swojego życia tworzył w Bolonii i tam zmarł w 1662 roku.
Prawa do wizerunku: Galeria Obrazów Starych Mistrzów, SKD, fot. Elke Estel
Na aukcji wystawiany jest barokowy obraz Vincenzo Spisanellego
Istnieją dowody, że obraz ten od 1742 r. należał do Królewskiej Kolekcji Malarstwa Augusta III. W 1935 roku wraz z innymi obrazami galerii został wypożyczony Ministerstwu Spraw Zagranicznych w Berlinie. Miała zdobić pomieszczenia urzędowe, np. ambasady Niemiec w Rzymie i Paryżu. W 1944 roku „Pokój w Ucieczce” miał zostać sprowadzony z powrotem do Drezna, ale tam nie dotarł. Dopiero w 2022 roku zgłosiła się osoba prywatna i kupiła obraz na aukcji. Według SKD udało się osiągnąć polubowne porozumienie z duńskim właścicielem.
Z okazji powrotu trzech ofiar wojny Galeria Obrazów Starych Mistrzów zorganizowała małą biurową wystawę pod tytułem „Witajcie w domu” – powiedziała główna kuratorka Uta Neidhardt. Tam miała być przedstawiona trójka „powracających”. Spektakl wyjaśnia także pytania dotyczące ofiar wojennych i aktualnych badań na ten temat.
Informacje o wystawie„Witamy w domu”
24 października 2023 r. do 1 września 2024 r
Galeria malarstwa dawnych mistrzów,
Budynek Sempera w Zwingerze, pok. 123
Godziny otwarcia:
codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10.00 – 18.00.
Źródło: SKD, opracowanie redakcyjne: hki
więcej na ten temat
Inne wiadomości kulturalne z Saksonii
Ten temat w porządku obrad:MDR KULTUR – Radio | 24 października 2023 | 07:40
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.