Głos o wojnie na Ukrainie: rząd federalny zatwierdza dostawę czołgów z NRD

Wydarzenia polityczne i głosy na temat wojny: zatwierdzono dostawy czołgów na Ukrainę, ale federalni zajęli tygodnie

Wydarzenia polityczne i głosy na temat wojny na Ukrainie: Wołodymyr Zełenskij wydala dwóch ukraińskich generałów za zdradę stanu. Niemieckie kraje związkowe wymagają miesięcznego ryczałtu w wysokości 1000 euro na każdego ukraińskiego uchodźcę. Wszystkie głosy i wydarzenia dotyczące wojny na Ukrainie na pasku.

Dostawa czołgów na Ukrainę została zatwierdzona, ale rząd federalny wciąż trwał tygodnie

16:14: Rząd federalny najwyraźniej zatwierdził dostawy transporterów opancerzonych dla ukraińskiej armii”. (patrz wpis od 12:44) pozostały trzy tygodnie. Jako „zdjęcieRząd początkowo nie odpowiedział na prośbę Republiki Czeskiej o zezwolenie na sprzedaż Ukrainie 50-letnich sowieckich transporterów opancerzonych z zasobów Narodowej Armii Ludowej (NVA).

Według raportu „Bild” głównymi winowajcami opóźnienia są kanclerz Olaf Scholz i minister obrony Christina Lambrecht. Dopiero po rozmowie telefonicznej między ministrem obrony Ukrainy a Lambrechtem niemiecki minister obrony zatwierdził w czwartek sprzedaż.

Jak już mówi się, czeska firma „REAL TRADE” wysłała już 10 marca „wniosek o zgodę na reeksport 56 sztuk PbV-501 na Ukrainę”. Wkrótce po wybuchu wojny Ukraina wypytywała o czołgi w Pradze.

„Bild” otrzymał pismo czeskiej firmy z dnia 10 marca skierowane do kontradmirała MON, w którym stwierdza się m.in.: „Ponieważ sytuacja na Ukrainie jest krytyczna, prosimy o jak najszybsze wyjaśnienie swojego oświadczenia. jak najbardziej. jak to możliwe”.

Jednak po tym najwyraźniej nic się nie stało. Powinny być również problemy z przekazaniem listu. Według „Bilda” urzędnik odpowiedzialny został przyjęty dopiero pięć dni później. 22 marca REAL TRADE zgłosił się do Ministerstwa Obrony. List wzywał do „przyspieszenia” sprawy.

24 marca Lambrecht podobno zapytał Kancelarię Federalną, czy można zatwierdzić sprzedaż czołgów. Odpowiedź przyszłaby z Kancelarii, że obecnie nie jest możliwe wydanie zezwolenia na reeksport ze względu na „nadrzędne interesy”.

Wreszcie 30 marca Lambrecht odbył rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Oleksijem Resnikowem, w której podobno ponownie podkreślił pilność sprawy. Wtedy Lambrecht w końcu by się zgodził. Wcześniej prawdopodobnie uzyskał aprobatę Kancelarii.

Ostatecznie 31 marca Ministerstwo Obrony w Pradze zgłosiło i zatwierdziło dostawę czołgów na Ukrainę.

Ukraina walczy „o istnienie swojego państwa”: Władimir Kliczko spotkał się również z kanclerzem Scholzem podczas jego podróży do Berlina

15:38: Podczas swojej podróży do Berlina Władimir Kliczko spotkał wielu polityków, z których większość była Niemcami. Jak powiedział na Instagramie jego brat i burmistrz Kijowa Witalij Kliczko, Władimir „podkreślał na wszystkich spotkaniach potrzebę dalszej pomocy Ukrainie, która obecnie walczy o istnienie swojego państwa i jego wolność”.

Podczas pobytu w Berlinie Władimir Kliczko spotkał się m.in. z kanclerzem Olafem Scholzem, wicekanclerzem Robertem Habeckiem, minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock, ministrem finansów Christianem Lindnerem oraz kanclerzem Austrii Karlem Nehmammerem.


Według swojego brata Witalija, odwiedził Niemcy w ramach delegacji ukraińskiej „by przekonać ukraińskich partnerów o potrzebie większego wsparcia i pomocy dla naszego kraju”. Obejmuje to udzielanie wsparcia politycznego, gospodarczego i wojskowego. pomoc.

Chiny chcą porozumieć się z UE na rzecz pokoju w Ukraina wstawić

14:27: Według premiera Li Keqianga, pomimo politycznego poparcia dla Rosji, Chiny chcą pracować na rzecz pokoju na Ukrainie z Europejczykami i społecznością globalną. Podczas wideoszczytu UE-Chiny z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Charlesem Michelem premier powiedział w piątek, według chińskich doniesień, że Chiny promują rozmowy pokojowe „na swój sposób”.

Jego kraj współpracuje z UE i światem i pragnie „odgrywać konstruktywną rolę w deeskalacji sytuacji, zakończeniu działań wojennych, zapobieżeniu poważnej katastrofie humanitarnej i szybkim przywróceniu pokoju”. Chiny są przywiązane do suwerenności i integralności terytorialnej, podstawowych norm stosunków międzynarodowych i rozwiązywania konfliktów „poprzez dialog i negocjacje”, jak cytuje słowa Li Keqiang chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wielokrotnie powtarzane w ostatnich tygodniach zarzuty ministra spraw zagranicznych Wang Yi i państwowych mediów, że prawdziwymi przyczynami kryzysu ukraińskiego jest ekspansja USA, UE i NATO na wschód, nie znalazły uzasadnienia. W dyplomatycznie ostrożnym tekście rozmów nie powtórzono, że „uzasadnione interesy bezpieczeństwa” Rosji muszą być brane pod uwagę, co Pekin często podkreśla w sporze.

Premier podkreślił, że Chiny i UE powinny poszerzyć dialog i „odpowiednio uporać się z różnicami i nieporozumieniami”.

Rząd federalny wyraża zgodę na dostawę transporterów opancerzonych dla ukraińskiej armii

12:44: Rząd federalny zatwierdził dostawę transporterów opancerzonych dla ukraińskiej armii. O tym informuje „świat”. Są to opancerzone wozy bojowe typu „PbV-501” z zasobów NRD. Są to zatem obecnie majątek czeski. Armii ukraińskiej ma trafić łącznie 58 takich czołgów.

Transportery opancerzone PbV-501 są wyposażone w armaty i karabiny maszynowe. Według „Welt” transportery opancerzone weszły w posiadanie Bundeswehry po zjednoczeniu. Następnie pod koniec lat 90. sprzedali czołgi armii szwedzkiej, zanim trafili do czeskiej firmy. Ta firma zamierza teraz sprzedać go armii ukraińskiej, ale wymaga to zgody Niemiec. To się teraz stało.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow chce „zrównoważonego porządku światowego”

11:48: W Indiach rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił przyjazne stosunki między obydwoma krajami i zainteresowanie „zrównoważonym porządkiem światowym”. „W dzisiejszych czasach nasi zachodni koledzy chcą zredukować ważne kwestie międzynarodowe do kryzysu na Ukrainie” – powiedział na początku spotkania z indyjskim ministrem spraw zagranicznych Subrahmanyamem Jaishankarem w piątek w New Delhi. „Doceniamy, że Indie w pełni przyglądają się tej sytuacji”.

Ławrow odwiedza Indie po Chinach. To dwa najbardziej zaludnione kraje na świecie, które jak dotąd ani nie poparły zachodnich sankcji, ani nie potępiły Rosji w wojnie z Ukrainą. Jaishankar podkreślił, że rozszerzyli stosunki dwustronne.

Indie chcą rozwijać handel z Rosją i m.in. kupować coraz tańszą rosyjską ropę. Istnieją również doniesienia, że ​​Indie i Rosja szukają rozwiązania ułatwiającego ten handel poprzez alternatywę dla sieci komunikacji bankowej Swift.

Policja federalna liczy 6000 nowo przybyłych ukraińskich uchodźców

11:02: Według policji federalnej w ciągu jednego dnia do Niemiec przybyło około 6000 innych ukraińskich uchodźców. Jak poinformowało w piątek w Berlinie Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od rozpoczęcia wojny z rosyjską agresją 24 lutego policja zarejestrowała łącznie 294 508 uchodźców wojennych. Ponieważ nie ma stałych kontroli granicznych, a osoby posiadające ukraińskie paszporty mogą wjeżdżać do kraju bez wizy przez 90 dni, rzeczywista liczba prawdopodobnie będzie wyższa.

Przeczytaj więcej aktualności na kolejnych stronach

Putin atakuje Ukrainę: podstawowe informacje o wojnie

Habeck o skutkach sankcji wobec Rosji: „W rezultacie staniemy się biedniejsi”

mmo, lho, al, sca, rob, til / mit Agenturmaterial