Wydarzenia polityczne i głosy na temat wojny: po okrucieństwach Bucza: Zełenskij przemawia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ
Wydarzenia polityczne i głosy w sprawie wojny na Ukrainie: Po doniesieniach o licznych zgonach cywilów na przedmieściach Kijowa, Buczy, prezydent Zełenskij chce pełnego śledztwa w sprawie zbrodni wojennych. CSU domaga się większej ilości broni dla Ukrainy. Wszystkie głosy i wydarzenia dotyczące wojny na Ukrainie na pasku.
Biały Dom: Okrucieństwa w Buczań może „czubek góry lodowej”
23:23: Według Białego Domu okrucieństwa popełnione w Buczy na Ukrainie mogły być tylko „czubkiem góry lodowej” w rosyjskiej wojnie agresji. Rosyjskie siły „prawdopodobnie również popełniły okrucieństwa” na obszarach Ukrainy, które nie są jeszcze dostępne, powiedziała we wtorek rzeczniczka prezydenta USA Joe Bidena Jen Psaki. To dlatego świat mógł zobaczyć „wierzchołek góry lodowej” w Buczy, powiedział Psaki. Stany Zjednoczone wcześniej ostrzegały, że „zamiarem” rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i wojska było popełnienie okrucieństw na Ukrainie.
Stany Zjednoczone chcą zakazać „wszelkich nowych inwestycji” w Rosji
21:07: Stany Zjednoczone chcą w środę ogłosić nowy pakiet sankcji wobec Rosji, w tym zakaz „wszystkich nowych inwestycji” w tym kraju. Planowane są również zaostrzenie sankcji wobec instytucji finansowych i przedsiębiorstw państwowych w Rosji oraz nowe środki karne wobec rosyjskich urzędników rządowych i ich rodzin – poinformowały we wtorek kręgi poinformowane. Sankcje będą zatem nakładane w koordynacji z UE i innymi krajami G7.
Nowy pakiet sankcji nałoży na Rosję „znaczne koszty” i jeszcze bardziej izoluje kraj „gospodarczo, finansowo i technologicznie”, podają źródła.
Nowe sankcje są odpowiedzią na rzekome rosyjskie okrucieństwa wobec ludności cywilnej na przedmieściach Kijowa Bucha. „Doszliśmy już do wniosku, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie, a informacje Buczy wydają się wskazywać na nowe dowody zbrodni wojennych” – poinformowały we wtorek źródła. Nowe sankcje to sposób na pociągnięcie odpowiedzialnych do odpowiedzialności.
Putin grozi Europie „brutalnymi środkami” wobec Gazpromu
20:44: Przywódca Kremla Władimir Putin zagroził Europie sankcjami wobec państwowego Gazpromu. „Sytuacja w dziedzinie energetyki pogarsza się”, powiedział we wtorek w Moskwie Putin, powołując się na „surowe środki, w tym presję administracyjną na naszą spółkę Gazprom w niektórych krajach europejskich”.
W unikalnym dotychczas akcie prawnym państwo niemieckie przejęło nadzór nad Gazpromem Germania, a tym samym nad częścią zarządzanych wcześniej przez Rosję niemieckich dostaw gazu. Federalna Agencja Sieci jest teraz tymczasowo odpowiedzialna za firmę jako powiernik. Rząd federalny chce zapewnić bezpieczeństwo dostaw.
Dodatkowo Putin ostrzegł przed nacjonalizacją rosyjskich aktywów za granicą w świetle sankcji nałożonych przez Zachód. „Aby nikt nie zapomniał, to miecz obosieczny” – powiedział we wtorek Putin podczas wideokonferencji z przedstawicielami władz transmitowanych w państwowej telewizji.
Kreml oskarża Baerbocka o „rusofobiczną histerię”.
20:35: Po wydaleniu z Niemiec kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów Moskwa ostro zaatakowała federalną minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock (Zieloni). Baerbock utrzymuje „agresywną linię antyrosyjską”, obarczoną szczególnym cynizmem, powiedziała we wtorek w Moskwie rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. Reagowała na wczorajszą decyzję Baerbocka o uznaniu dyplomatów za „niepożądanych”.
Łącznie 40 Rosjan pracujących w Niemczech musi opuścić kraj – „bez uzasadnionego powodu”, jak to ujął Zacharowa. To bezprecedensowy ruch, którego celem jest „zniszczenie całego kompleksu stosunków dwustronnych”. Baerbock oskarżył dyplomatów, że „codziennie tu w Niemczech działali przeciwko naszej wolności, przeciwko spójności naszego społeczeństwa”.
Graniczy z „propagandą nienawiści” – powiedziała Zacharowa. Zapowiedziała zauważalną reakcję na ruch konfrontacyjny. To cios w „nasze stosunki z Niemcami”. Za destrukcyjne konsekwencje odpowiedzialna jest wyłącznie strona niemiecka – podkreślił Zacharowa. Berlin po raz kolejny otwarcie pokazał swoje wrogie tło.
Zacharowa oskarżył Baerbocka o „rusofobiczną histerię”. Minister zdecydował o sprawie na tle sytuacji na kijowskim przedmieściu Bucza. Zacharowa ponownie zaprzeczył, jakoby rosyjscy żołnierze zabijali tam bezbronnych, a czasem skutych kajdankami cywilów. Ukraina oskarża Rosję o zabijanie ludności cywilnej i popełnianie zbrodni wojennych. W odpowiedzi inne kraje UE również wydaliły rosyjskich dyplomatów. 24 lutego Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.
Prezes Federalnej Agencji Sieci ostrzega przed „strasznymi konsekwencjami” w przypadku braku gazu
19:49: Przewodniczący Federalnej Agencji Sieci Klaus Müller podziela stanowisko rządu federalnego, by nie wprowadzać zakazu importu rosyjskiego gazu. W przypadku braku gazu ostrzega przed „strasznymi konsekwencjami” dla przedsiębiorstw, łańcuchów dostaw i miejsc pracy. „Wiemy to wszystko i dlatego staramy się gromadzić dane, które pomogą nam podejmować najlepsze możliwe decyzje” – powiedział Müller.Handelsblatt„. To było dużo pracy, ale był przekonany, że ta baza danych będzie dostępna jesienią.
Dane te są jednak niestabilne. „I to jest również powód, dla którego nie możemy odpowiedzieć na chęć ustalenia dzisiaj, która firma powinna zostać zamknięta w jakiej sytuacji”, wyjaśnia Müller. „Obowiązkowa lista przystanków to absurdalny pomysł, który nie oddaje sprawiedliwości”.
Habeck: nowe sankcje wobec Rosji „pilnie potrzebne”
18:05: Wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) uważa, że nowe sankcje wobec Rosji są „pilne”. Minister Gospodarki i Ochrony Klimatu mówił we wtorek w Berlinie o trwających konsultacjach Komisji Europejskiej z krajami UE. „Okrucieństwa Buchy nie mogą pozostać bezkarne”. Dlatego oczekuje i chce „twardego zestawu kar” – powiedział Habeck. To prawda, że mówi się również o włączeniu węgla do tego pakietu.
Komisja Europejska wcześniej przedstawiła kompleksowy pakiet nowych sankcji wobec Rosji. Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen obejmuje on zakaz importu węgla z Rosji, zakaz portowy dla rosyjskich statków oraz inne ograniczenia handlowe. 27 krajów UE musi teraz zdecydować, czy sankcje zostaną nałożone zgodnie z propozycją.
Habeck powiedział, że zależność Niemiec od importu węgla z Rosji jest już stopniowo zmniejszana. „W związku z tym zawsze wymagano, abyśmy jesienią mogli uwolnić się od rosyjskiego węgla”.
Ukraina otrzymał niemieckie uzbrojenie za 186 mln euro
17:53: Pod koniec marca rząd federalny zatwierdził dostawy broni na Ukrainę o wartości 186 mln euro. W pierwszym kwartale tego roku tylko partnerzy NATO, Holandia i Wielka Brytania, otrzymali więcej broni i innego uzbrojenia z Niemiec, jak poinformowało we wtorek Federalne Ministerstwo Gospodarki i Klimatu. Stany Zjednoczone zajmują czwarte miejsce za Ukrainą.
Ogólnie rzecz biorąc, wielkość eksportu od stycznia do marca prawie potroiła się w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, wzrastając z 981 mln do 2,88 mld euro. Ministerstwo przypisuje ten drastyczny wzrost głównie dużemu projektowi z Holandią, który potrwa kilka lat. Według wcześniejszych doniesień, trafi tam amunicja artyleryjska różnych kalibrów o wartości 1,79 mld euro.
Ukrainie praktycznie nie dostarczono żadnej broni od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, dopóki pod koniec lutego, dwa dni po rozpoczęciu wojny, rząd niemiecki nie zdecydował się na dostarczanie broni na większą skalę. Od tego czasu Ukraina otrzymała m.in. granaty rakietowe, pociski przeciwlotnicze, karabiny maszynowe i kilka milionów nabojów.
W odpowiedzi na okrucieństwa wojny na kijowskim przedmieściu Bucza dostawy broni muszą teraz zostać ponownie rozszerzone. „Niemcy kategorycznie wspierają Ukrainę w jej prawie do samoobrony, jak pokazują obecne wartości pozwoleń na broń” – powiedział sekretarz stanu ds. gospodarczych Sven Giegold.
NATO potwierdza dostępność nowych wojsk na wschodniej flance
17:35: NATO czyni postępy w wysiłkach na rzecz wzmocnienia swojej wschodniej flanki. Jak potwierdziła rzeczniczka sojuszu wojskowego w niemieckiej agencji prasowej, cztery nowe wielonarodowe grupy bojowe na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Słowacji osiągnęły pierwszy etap gotowości operacyjnej. Jej budowę zapowiedziano zaledwie kilka tygodni temu.
NATO początkowo nie komentowało dokładnego składu i wielkości tzw. grup bojowych. Jednak zgodnie z oświadczeniem z 21 marca 2100 żołnierzy z krajów, w tym z Niemiec, Holandii, Czech i Stanów Zjednoczonych było już w tym czasie na Słowacji. Na Węgrzech było 800 żołnierzy z Chorwacji, w Bułgarii 900 ze Stanów Zjednoczonych, aw Rumunii 3300 z krajów takich jak Francja, Belgia, Włochy i Stany Zjednoczone.
Nowe grupy bojowe mają na celu dalsze zwiększenie zdolności odstraszania i obrony w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Do tej pory NATO stacjonowało na stałe wielonarodowe jednostki jedynie w państwach bałtyckich Estonii, Łotwie i Litwie oraz w Polsce. Zwykle te grupy bojowe liczą około 1000 do 1200 żołnierzy, ale ostatnio zostały znacznie wzmocnione w wyniku wojny na Ukrainie. „Mamy teraz 40 000 żołnierzy pod bezpośrednim dowództwem NATO we wschodniej części sojuszu” – powiedział Stoltenberg na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli. Ponadto w stanie podwyższonego alarmu byłyby setki tysięcy żołnierzy oraz setki statków i samolotów.
Przeczytaj więcej aktualności na kolejnych stronach
Habeck o skutkach sankcji wobec Rosji: „W rezultacie staniemy się biedniejsi”
mmo, lho, al, sca, rob, til / mit Agenturmaterial