Habeck wzywa do zwołania szczytu kryzysowego: grozi wówczas ostateczny punkt zwrotny

Witaj drogi czytelniku,

dzisiaj jest dzień 12po tym, jak Trybunał Konstytucyjny zmiażdżył planowanie finansowe rządu sygnalizacji świetlnej i Republiki Federalnej w nadzwyczajna sytuacja budżetowa przeniósł. Kryzys narodowy, megakryzys, katastrofa finansowa – takimi określeniami posługują się nawet powściągliwi eksperci, by opisać tę sytuację.

Rząd sygnalizacji świetlnej jak dotąd milczy w obliczu fiaska, które sam spowodował. Minister Finansów Christiana Lindnera (FDP) wygłosił minioświadczenie, w którym nie stwierdził jasno tego, co najważniejsze, a raczej je zaciemnił. Minister Gospodarki Roberta Habeka w ten weekend na federalnej konferencji swojej Partii Zielonych napotkał dalsze problemy. I kanclerz Olafa Scholza (SPD) wykonał całe nurkowanie – z wyjątkiem krótkiego oświadczenia wideo. Zarządzanie polityczne wydaje się inne.

Ładowanie…

Integrować

Ale unik zakończy się w tym tygodniu. Siłą. Zbliżają się spotkania, podczas których osoby odpowiedzialne za sygnalizację świetlną muszą stawić czoła niewygodnym pytaniom i określić, w jaki sposób należy to zrobić. Kanclerz chce je we wtorek Oświadczenie rządu W Bundestagu opozycja ryzykuje długie przesłuchania. W najbliższy poniedziałek Minister Gospodarki Habeck zaprasza na to wydarzenie swoich kolegów z krajów związkowych. Szczyt kryzysowy w jej domu.

To nie będzie przyjemne spotkanie dla Habecka. Ponieważ nerwowość i napięcie w krajach związkowych osiągają swój szczyt. Nie jest to zaskakujące: ostre cięcia w budżecie federalnym potencjalnie oznaczają ostre cięcia dla krajów związkowych w ich najważniejszych projektach przemysłowych. Nawet kierownictwo CDU, które skutecznie zakwestionowało plany budżetowe dotyczące sygnalizacji świetlnej, obecnie zachowuje zaskakujące milczenie, biorąc pod uwagę konsekwencje tej decyzji.

Wschód kraju jest szczególnie dotknięty fiaskiem finansowym. Bo to właśnie tam ma wpłynąć kilka miliardów z funduszu klimatyczno-transformacyjnego, czemu Federalny Trybunał Konstytucyjny w dużej mierze rygorystycznie położył kres swoim orzeczeniem.

Fundusze miały na celu utworzenie gigafabryk i zasadniczą modernizację starych gałęzi przemysłu. W nadchodzących latach Wschód ma dostarczać zieloną stal, wodór, półprzewodniki i akumulatory do samochodów elektrycznych. Pieniądze te powinny stworzyć nowe miejsca pracy i zabezpieczyć stare. Przywódcy krajów reklamowali to od miesięcy.

Zamiast marzeń o przyszłości istnieje groźba marszu żałobnego.

Sekretarz stanu Habecka, Michael Kellner, od początku wyraził się jasno: Likwidacja funduszu transformacyjnego nie gwarantuje powstania fabryk chipów w Dreźnie i Magdeburgu ani rozwoju przemysłu fotowoltaicznego na całym Wschodzie. Można śmiało założyć, że do tej listy zostanie dodanych jeszcze kilka pozycji. W przypadku wielu innych projektów nie podjęto jeszcze ostatecznego zobowiązania w zakresie finansowania. Niektórzy już rozpoczęli planowanie i budowę. Może to teraz drogo kosztować przedsiębiorstwa.

Naciski ze strony landów, zwłaszcza tych, na których czele stoi CDU, są zatem silne. „Rząd sygnalizacji świetlnej nie powinien próbować wciągać stanów i gmin w chaos budżetowy rządu sygnalizacji świetlnej” – powiedział berliński senator finansów. Stefana Eversa t-online w związku z poniedziałkowym szczytem kryzysowym. „Oczekujemy, że rząd federalny będzie szanował swoje zobowiązania wobec Berlina”. Premier Saksonii Michaela Kretschmera jest tak samo pilna jak Saksonia-Anhalt Czysty Haseloff że rząd federalny dotrzymuje obietnic dotyczących miliardów dla producentów chipów.

Dla Wschodu sygnalizacja świetlna, która nie dotrzymuje słowa, byłaby najgorszym scenariuszem – i to nie tylko z punktu widzenia polityki gospodarczej. W przyszłym roku wybory odbędą się w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii. AfD jest już najpotężniejszą siłą we wszystkich trzech krajach. Istnieją silne obawy, że utworzenie rządu bez AfD będzie trudne, jeśli nie niemożliwe. I te obawy są uzasadnione.

Wysokie wartości AfD w dużej mierze wynikają z frustracji i gniewu wobec rządu w Berlinie. Ulubiony plakat, który AfD wielokrotnie wyciąga z piwnicy podczas kampanii wyborczej na Wschodzie i wywiesza w dużym formacie na autostradach i w miastach: „Berlin robi więcej głupstw niż nasze bydło”. Służy to uprzedzeniom ludności wiejskiej wobec mieszkańców miast, poczuciu opuszczenia i niewidoczności, zaciśniętym pięściom wobec rządu federalnego.

Teraz sygnalizacja świetlna jest naprawdę zepsuta. Nawet wielkie bzdury, potwierdzone przez Sąd Najwyższy. Musi teraz szybko przemieść stajnię, zapewnić rozwiązania, bezpieczeństwo i dotrzymanie obietnic. W przeciwnym razie na Wschodzie mógłby nastąpić ostateczny punkt zwrotny.

Co nowego?

Prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier (SPD) przebywa w Izraelu i spotkał się tam z prezydentem Izaakiem Herzogiem. Planowane są także daty na południu kraju i we Wschodniej Jerozolimie. W ten weekend osiągnięto już znaczny postęp: terroryści Hamasu wypuścili zakładników w zamian za więźniów. Obejmują one: Małgorzata Mojżesz (77), Dorona Ashera (34 lata) i jej dwie córki Raz (4) i Awiw (2) także czterech niemieckich podwójnych obywateli.

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) spotyka się ze swoimi odpowiednikami z Austrii, Czech, Węgier, Polski i Słowacji na granicy z Serbią. Celem jest ograniczenie nielegalnej migracji i walka z nielegalnym handlem.

Co czytać?

Thomas Gottschalk przemawiał w sobotę w swojej najnowszej audycji „Wetten Dass..?” przyjęte przez ZDF. Ale zamiast blasku i dowcipu były przejęzyczenia i zawstydzenie dla innych. Mój kolega Steven Sowa podsumowuje tę sytuację.

Uczta dla uszu

Niektórzy ludzie mają pieniądze, niektórzy ich potrzebują – w tej piosence O’Jays w latach 70. losy sygnalizacji świetlnej były już dobrze opisane. Posłuchaj tego tutaj.

Ładowanie…

Ładowanie…

Ładowanie…

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *