Halemba, polityk AfD, aresztowany

„Nie było łatwo go znaleźć” – przyznaje bez ogródek prokurator generalny Thorsten Seebach. Jest poniedziałek, piąty dzień po wydaniu nakazu aresztowania bawarskiego polityka AfD Daniela Halemby. Około godziny 8 rano policjanci aresztowali 22-latka, gdy ukrywał się w Kirchheim unter Teck w Badenii-Wirtembergii, około dwóch godzin jazdy samochodem od jego domu w Würzburgu.

Korzystając ze środków wyszukiwania, takich jak śledzenie telefonu komórkowego, policja znalazła młodego mężczyznę. Od zeszłego czwartku szuka go prokuratura w Würzburgu, która od tygodni prowadzi śledztwo w sprawie Halemby pod zarzutem podżegania do nienawiści i używania symboli organizacji niekonstytucyjnych. „W ostatecznym rozrachunku wiadomo, gdzie on jest i oczywiście zostaje aresztowany” – mówi Seebach. Nie wiadomo jeszcze, z kim Halemba mieszkał w Kirchheim niedaleko Stuttgartu.

Urodzony w Polsce polityk, który dorastał w północnej Badenii-Wirtembergii, od tygodni znajduje się w centrum uwagi. Śledczy chcą teraz widzieć go w areszcie policyjnym ze względu na ryzyko omdlenia.

Szczególnie pikantnie: Halemba był najmłodszym politykiem nowo wybranym do parlamentu Bawarii. 22-latek stoi na czele stowarzyszenia okręgowego AfD w Würzburgu i 8 października startował w okręgu Haßberge/Rhön-Grabfeld w wyborach regionalnych. Jako jeden z czterech polityków AfD z Dolnej Frankonii miał w poniedziałkowe popołudnie wziąć udział w posiedzeniu inauguracyjnym w parlamencie kraju związkowego – a jako najmłodszy musiał nawet zasiąść tuż obok starszego prezydenta.

Jednak tak się nie dzieje. Halemba miała zostać przedstawiona po południu przed sędzią śledczym Sądu Rejonowego w Würzburgu. Mógł zarządzić tymczasowe aresztowanie lub zawiesić nakaz aresztowania, np. za poręczeniem majątkowym lub obowiązkiem stawienia się.

Według własnych informacji Halemba od 2021 roku jest członkiem bractwa „Teutonia Prag zu Würzburg”, na które we wrześniu doszło do obławy. Według prokuratury w domu bractwa znaleziono przedmioty opatrzone symbolami Partii Narodowo-Socjalistycznej NSDAP, a także naklejki i napisy o charakterze rasistowskim.

Prawie wszystkie skonfiskowane przedmioty zostały już sprawdzone, mówi prokurator generalny Seebach. „Według nas zarzuty są uzasadnione. » Ocena nośników danych wciąż trwa.

Prokuratura prowadzi także dochodzenie w sprawie czterech innych członków stowarzyszenia studenckiego w Würzburgu, w szczególności w związku z nawoływaniem do nienawiści i używaniem symboli organizacji niekonstytucyjnych. Na prośbę niemieckiej agencji prasowej kanał na razie nie skomentował zarzutów. Halemba wcześniej odrzucił wszelkie stawiane mu zarzuty jako fałszywe.

Prawnik 22-latka podejrzewa, że ​​za nakazem aresztowania kryje się spisek i mówi o „absurdach prawnych”. Nakaz aresztowania „sieje brud”, pojawiają się różne zarzuty, „ale żaden z nich nie ma nic wspólnego z Halembą” – powiedział dpa prawnik Dubravko Mandić. »Mamy tu do czynienia z absurdami.«

Mandic twierdzi, że Halemba uciekał i rozmawiał z nim o pójściu na policję. »Dyskutowaliśmy i doradzaliśmy tam i z powrotem. Dzisiaj też by się poddał. Teraz policja go ubiegła. Ostatecznie nie ma żadnej różnicy.«

Mandic odwołuje się od nakazu aresztowania w imieniu swojego klienta, składając nakaz aresztowania. Jednocześnie odwołał się do Bawarskiego Trybunału Konstytucyjnego i złożył wniosek o wydanie tzw. nakazu tymczasowego. Rzecznik sądu w Monachium potwierdził otrzymanie wniosku. Nie chciał komentować treści, precyzując jedynie, że oskarżonymi są rząd stanowy i Departament Sprawiedliwości. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie podjęta decyzja w sprawie wniosku.

Mandić twierdzi, że chce mieć pewność, że prokuratura w Würzburgu wycofa nakaz aresztowania. Przynajmniej nakaz aresztowania nie powinien być wykonywany w okresie wyborczym ani w trakcie sesji inauguracyjnej parlamentu krajowego, łącznie z przyjazdem i wyjazdem – uważa.

Parlamentarzyści na ogół korzystają z immunitetu. Ma to jednak skutek dopiero na zgromadzeniu założycielskim. Przewodnicząca frakcji parlamentarnej AfD Katrin Ebner-Steiner złożyła w poniedziałek skargę: „W wyniku sfabrykowanego powodu zatrzymania prawa opozycji są naruszane w znaczący i niestabilny sposób”.

Nowo wybrana przewodnicząca parlamentu krajowego Ilse Aigner w swoim przemówieniu inauguracyjnym określiła aresztowanie, a zwłaszcza reakcję AfD, jako „bezprecedensowe”. » Ani Parlament, ani ja, jako Marszałek Sejmu Krajowego, nie możemy wpływać na decyzje władzy sądowniczej. „To jeden z fundamentów demokracji” – wyjaśnia. Reakcją AfD jest zatem „ukierunkowany atak na instytucje naszej demokracji”. Są to „mity spiskowe”.

Niezależnie od prawnego wyniku sprawy, skandal przyćmi popołudniowe posiedzenie nowego parlamentu krajowego. Już teraz istnieją duże obawy w tym obszarze, ponieważ nowa frakcja AfD jest nie tylko większa, ale wielu jej członków jest także znacznie bardziej radykalnych. Niezależnie od tego wielu z nich ma reputację osób spychających AfD jeszcze bardziej na prawicę. Sprawa Halemby ostatecznie wystawiła te obawy na próbę.

Film Daniela Halemby, członka AfD, w X

© dpa-infocom, dpa:231030-99-755410/6

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *