Dzięki dwóm nowym samicom w ośrodku mieszkają teraz razem cztery łosie. Dwa zwierzęta z Kolmården Zoo w szwedzkiej gminie Norrköping po raz pierwszy zbadały swój nowy dom w Hellabrunn w zeszłym tygodniu po trzytygodniowym okresie aklimatyzacji.
Łoś wraca do Europy. Chociaż duże jelenie pochodzą głównie ze Skandynawii, mniejsze populacje powstały również w Polsce i Czechach. W Polsce stada zostały początkowo zdziesiątkowane do około 2000 osobników pod koniec lat 90. Jednak dzięki ochronie zwierząt liczebność zwierząt wzrosła do około 4000 osobników. Podczas gdy łosie z Polski zmierzają w kierunku Saksonii, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego, zwierzęta z populacji czeskiej widziano już w Bawarii. Latem pływają po Odrze i Nysie; zimą po prostu chodzą po lodzie.
Łoś europejski w Hellabrunn – historia sukcesu
Majestatyczne zwierzęta są tradycją w zoo Hellabrunn i są pielęgnowane i hodowane od wielu dziesięcioleci. Łosie są największymi członkami rodziny jeleniowatych. Poprzednia para odnosiła do tej pory duże sukcesy hodowlane. Nawet w przypadku dwóch nowych samic potomstwo łosia jest pożądane w przyszłości.
„Krowy z północnej Europy były bardzo spokojne od czasu przybycia i dobrze zadomowiły się w Hellabrunn. Od trzech tygodni są pod obserwacją opiekunów, zoologów i weterynarzy, a teraz zdecydowano o wprowadzeniu ich do nowej placówki. Jak dotąd wszystko szło dobrze, nawet gdy przybył drugi łoś. Z niecierpliwością czekamy na ich spokojne i ciekawskie eksplorowanie całego wybiegu” – relacjonuje Carsten Zehrer, szef Służby Zoologicznej Hellabrunn.
Członek zarządu Hellabrunn i dyrektor zoo, Rasem Baban, również jest zachwycony dwójką nowo przybyłych: „Niestety łosie wyginęły w Niemczech od ponad 100 lat. Małe populacje są teraz w stanie ponownie osiedlić się w Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim. zwierzęta roślinożerne wpływają na swoje siedliska poprzez selektywny wypas. W ten sposób przyczyniają się do tworzenia bogatych strukturalnie i niejednorodnych lasów oraz wnoszą pozytywny wkład w bioróżnorodność ich siedlisk. Jako naukowo zarządzany ogród zoologiczny, ważne jest, abyśmy podkreślali ich znaczenie ’ inżynierów ekosystemu i edukowanie naszych gości na temat ochrony tych zwierząt” – kontynuuje Baban.
Sezon zamknięty w Niemczech dla głównych specjalistów od żywności
Łoś europejski żyje jako samotnik w rzadkich lasach, na których znajdują się odłogi, łąki nadrzeczne, bagna i obszary zupełne. Imponujące północne kopytne specjalizują się w liściach; pędy i kora są również częścią menu. W chłodne zimowe miesiące żyją razem w luźnych społecznościach. Chrzęstna, powiększona górna warga pozwala na łamanie gałęzi i okorowanie. W Niemczech łosie podlegają opłacie za polowanie, ale sezon jest zamknięty przez cały rok.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.