Historia Futbolo: „Žalgiris” nie byłby pierwszym wileńskim klubem, który zagrał w mistrzostwach Lenkijos Sportif

W Lenkijos wileńscy kraste futbolo žarija ruseno žoržiai busy: „Strzelec”, „Lauda”, „Pogon” to komandosi pierwszego pułku piechoty biorący udział w krajowym turnieju piłki nożnej, ale nie zdobyli tam żadnych trofeów.

Jasny ślad w Wilnie pozostawił klub sportowy „Śmigły”, założony w wojsku w 1933 roku.

Oddech – znani marszałkowie

Kilku urzędników, którzy założyli klub, nie doceniło występów poprzednich wileńskich drużyn, mając nadzieję, że będzie on skuteczniej reprezentował miasto na boisku.

Do powstania nowych drużyn stadionowych, których atidarymes uczestniczyli w rozwoju Šmigly, duży wkład miał zarząd Juzefo Piłsudskiego. Mianowicie nagrodzono stadion im. J. Piłsudskiego vardas.

Harris i Ewing, za pośrednictwem Wikimedia Commons zdjęcie/Edwardas Rydzas-Šmigly

Wojskowe kluby sportowe miały swój własny, oczywisty symbol: był to słynny feldmarszałek Edwardas Rydzas-Šmigly. Tarpukario, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych RP, w historii Lietuvos nie był nawet statystykiem.

Po konflikcie zbrojnym na granicy obu krajów w 1938 r., kiedy wśród Polaków został zastrzelony polski żołnierz, wzruszony E. Rydzas-Šmigly oświadczył, że na granicy Lietuvos zgromadzono 80 tys. żołnierzy.

Coraz bardziej głośno natomiast było o wyborze klubu Šmigly do mistrzostw Polski. Keletą sykių vilniečius, žebutus arti patekimo į litīņi diwizjona wyeliminowali kompetentny klub, ale w 1937 roku piłkarzom udało się wyschnąć. Drużyna „Śmigłych” zwyciężyła w czterozespołowym turnieju, a „Polonia” zapewniła sobie miejsce w elitarnej lidze przyszłego sezonu zajmując drugie miejsce w Warszawie.

Išskirtinis wśród najlepszych w sezonie

Wilno miało zaszczyt nie tylko walczyć z najsilniejszym klubem w Polsce, ale także zapisać nazwę „Śmigły” w piłkarskiej historii kraju. W tym roku miasta Wilno i Lwów, położone na terenie innych państw, zorganizowały własne drużynowe mistrzostwa „Ekstraklasy”.

W turnieju „Śmigły” rywalizuje nie tyle drużyna „Pogoń” ze Lwowa, ile inne znane i wciąż żyjące kluby: Chožuvo „Ruch”, Poznańska „Warta”, „Wisła”, „Cracovia”, „Polonia” z Łódzkim LKS.

Debiut w sezonie nie był jednak udany dla wileńskich zawodników: po 18 wyścigach, zbierając 11 punktów, zajęli ostatnie miejsce.

Šmigly wygrał pięć meczów, przegrał 12 meczów i zremisował 12 meczów. W Wilnie zespoły mają stosunek įvarčių – 29:50.

Lionginas Pawłowskis fenomenalnie błyszczał za sterami – jako pierwszy polski zawodnik na szczebelkach Lenkijos rinktinė. To właśnie dzięki wysiłkom przyjaciół drużyny futbol stał się wówczas znacznie bardziej popularny w obecnej stolicy Lietuvos.

audiovis.nac.gov.pl nuotr./Kluby piłkarskie

kluby piłkarskie audiovis.nac.gov.pl nuotr./„Šmigly” w 1936 roku.

Historia Klubu pasiglemžė

W najlepszym biurze na świecie piłkarze „Śmigly” chcieli tam wkrótce wrócić. Zespół Wilna z sukcesem wygrał proces selekcji w decydującym turnieju czterech klubów.

Ostatnie zwycięstwo „Śmigli” wyniosło 5:1 z zawodnikami „Legii” z Poznania, jednak fatalny wrzesień 1939 roku zakończył całą historię futbolu Lenkijosu w krasie wileńskiej.

Co ciekawe, gdy obie drużyny poprawiły się, drużyna LGSF z Kauno rozegrała w Wilnie dwa mecze towarzyskie z mistrzowskim Lenkijosem, wygrywając 5:2.

Jeśli chcesz poczuć atmosferę klubu, który pozostawił ślad w piłkarskiej historii miasta, powinieneś odwiedzić budynek inspektorów podatkowych Valstybinės w Ulonų gatvėje, ponieważ znajduje się on niedaleko lokalnego stadionu, na którym gra Šmigly.

Jednak tam, jak w wielu innych miejscach, ręka człowieka, który wszystko niszczy, już się przebiła, ale serca piłkarskich romantyków nigdy nie będą skazane na inwazję.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *