8 kwietnia Panevėžys Elena Mezginaitė Filia Biblioteki Publicznej – Biblioteka Smėlynė – spotkała się z historykiem, prezenterem telewizyjnym, pisarzem, komentatorem sportowym Robertem Petrauskasem, który nie tylko przedstawił swoją czwartą książkę „Połtawa”, wydaną w tym roku, ale także opowiedział uczestnikom historię Ukrainy. wojny.
Po spotkaniu z czytelnikami w Kłajpedzie Robertas Petrauskas napisał na Facebooku, że ważne i konieczne jest mówienie o jego najnowszej książce Połtawa tu i teraz. Zaproponował odwiedzenie tych bibliotek, które skupiałyby ponad 20 „administratorów”. Przyjaciele biblioteki Smėlynė swoją działalnością udowodnili, że spotkanie z historykiem Robertasem Petrauskasem jest ważne i oczekiwane w Poniewieżu.
Połtawa to księga historyczna około 1709r. bitwa pod Połtawą. Jest to jednocześnie księga, w której można zapoznać się z XVIII wiekiem. Europy, gdzie spotka cara Rosji Piotra I, króla Szwecji Karola XII, króla Polski Augusta II. Zawiera historię WKL, która jest nierozerwalnie związana z formowaniem się państwa ukraińskiego. Według autora książki ta książka jest początkiem tego, co obecnie dzieje się na Ukrainie. Aby zrozumieć, dlaczego wojna toczy się w tym czasie, trzeba wrócić do faktów historycznych. Niestety historyk Robertas Petrauskas jest bezwzględny – zwrócił uwagę, że historia ma tendencję do powtarzania się. Oznacza to, że historia jest nie tylko przebłyskiem przeszłości, ale także przyszłości.
Robertas Petrauskas przyznał, że pisze książki z uczucia. Książka „Połtawa” powstała po powrocie z Krajowej Wyprawy, która jest dla niego jednym ze źródeł inspiracji. Jako alternatywę dla książki papierowej, dla wygody czytelników zainteresowanych historią i lubiących współczesną lekturę, wydany został audiobook. Według Robertasa Petrauskasa najbardziej autentyczną opowieścią jest „Połtawa”.
Publiczność zebrała się na ponad dwie godziny i wysłuchała wykładu Robertasa Petrauskasa na temat czasów formowania się Litwy, Ukrainy, Rosji i Polski. Dowiedział się, ile powiązań mają Litwini i Ukraińcy. Podczas spotkania ujawniono wiele istotnych historycznie faktów, które według historyka są przyczyną obecnej wojny na Ukrainie. Uczestników wydarzenia uderzyła narracja, w której brakowało emocji, uśmiechów i kiwnięć głową. Na zakończenie wykładu historyk podzielił się momentami tworzenia okładki książki: wizerunek rosyjskiego cara Piotra I autorstwa artystki Jolity Vaitkutė powstał z ziaren maku i nasion.
Czas spotkania szybko minął niezauważony. W oczekiwaniu na autograf autora książki uczestnicy dzielili się wrażeniami, dyskutowali i zgadzali się, że zasłyszane przez nich informacje są tu i teraz bardzo potrzebne.
Vaida Zalienė
Senior. metodyk komunikacji i zarządzania projektami
Zdjęcia Vaidy Zaliene
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.