Według własnych oświadczeń Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z pięcioma państwami członkowskimi z Europy Wschodniej w sporze o import produktów rolnych z Ukrainy.
Komisja Europejska osiągnęła podstawowe porozumienie z „Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie produktów rolno-spożywczych z Ukrainy” – napisał w piątek na Twitterze europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.
W ten sposób Komisja chce „załagodzić” obawy zarówno Ukrainy, jak i krajów sąsiadujących z UE.
Eksport zboża z Ukrainy obniżył ceny w krajach sąsiednich.
25.04.2023 | 02:41 minuty
Umowa przewiduje zniesienie „jednostronnych środków” podjętych przez niektóre z tych krajów wobec ukraińskich produktów rolnych. Kijów może więc dalej eksportować swoje produkty do krajów trzecich.
Państwa członkowskie zgodziły się zezwolić na przywóz niektórych produktów z Ukrainy bez ograniczeń ilościowych oraz bez kontroli celnych i urzędowych.
W zamian mają wejść w życie „nadzwyczajne środki ochronne” dla producentów nasion pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika w Europie Wschodniej. Ponadto zainteresowani rolnicy korzystają z przeznaczonej dla nich puli wsparcia w wysokości 100 mln euro.
W kilku wschodnich krajach UE rolnicy skarżyli się na nieproporcjonalną konkurencję ze strony taniej żywności i paszy z Ukrainy.
25.04.2023 | 02:30 minut
Eksport zboża z Ukrainy odbywa się głównie drogą lądową do krajów sąsiednich.
21.03.2023 | 09:37 minuty
Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria zakazały importu zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy w połowie kwietnia. Uzasadnili ten krok ochroną swoich krajowych producentów. Von der Leyen w zeszłym tygodniu obiecała dodatkowy pakiet pomocowy wart miliony dla rolników w Europie Wschodniej.
Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.