Inwazja rosyjska: wojna z Ukrainą: taka jest sytuacja

Dwa tygodnie po dymisji ministra obrony do dymisji musi także podać się sześciu ukraińskich wiceministrów obrony. Nadal trwa spór o ukraińskie zboże. Aktualności w skrócie.

Kijów/Moskwa – W trakcie ostrej kontrofensywy i wkrótce po nominacji na szefa resortu na Ukrainie odwołano sześciu wiceministrów obrony. Jak wynika z komunikatu prasowego ukraińskiego rządu, jedną z nich jest słynna wiceminister Hanna Maljar. Gabinet nie podał powodu takiej decyzji.

Na stanowisku pozostanie jedynie pierwszy zastępca Oleksander Pawluk. Nowy minister obrony Rustem Umierow, który dwa tygodnie temu zastąpił Oleksija Reznikowa, mówił na Facebooku o „nowym początku”.

Resnikow został zwolniony na początku września po oskarżeniu jego urzędu o skandale korupcyjne w biurach zaopatrzenia i zastępstw armii. Prawnik zawsze odrzucał stawiane mu zarzuty.

Ukraina od prawie 19 miesięcy odpiera rosyjską inwazję. Od dobrych trzech miesięcy armia ukraińska w ramach kontrofensywy próbuje odbić tereny zajęte przez Rosję. Do tej pory Kijówowi udało się odzyskać kontrolę nad kilkunastu miastami i ponad 300 kilometrami kwadratowymi, ale na froncie nie osiągnięto jeszcze zdecydowanego przełomu.

Śmierć na południu Ukrainy w wyniku rosyjskich nalotów

Na początku tygodnia Rosja ponownie przeprowadziła naloty na Ukrainę. Według własnych oświadczeń armia ukraińska w ciągu nocy odparła 17 rakiet manewrujących i 18 z 24 dronów kamikaze. Władze podały jednak, że w południowym obwodzie chersońskim co najmniej dwie osoby zginęły, a siedem innych zostało rannych.



Według ukraińskiego wojska drony wystrzelono ze wschodniej części Półwyspu Krymskiego przyłączonego do Morza Czarnego oraz z zachodniego brzegu Morza Azowskiego przez Rosję. Pociski manewrujące wystrzelono nad środkową i zachodnią Ukrainą. Wróg wybiera inną drogę ataku – powiedział ukraińskiej telewizji rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Na tych trasach podejścia nie zawsze znajdują się systemy obrony powietrznej. Według Ihnata Rosjanie użyli w nocy niespotykanej dotąd liczby dronów i samolotów.

Ekspert ONZ: Prawa człowieka w Rosji są ograniczane od początku wojny

Według raportu eksperta ONZ od ubiegłego roku w Rosji postawiono zarzuty lub skazano co najmniej 295 osobom za rzekome rozpowszechnianie fałszywych wiadomości lub oczernianie sił zbrojnych. W swoim raporcie przedstawionym w Genewie Bułgarka Mariana Katzarova wspomniała o nowych przepisach obejmujących te przestępstwa. Rada Praw Człowieka ONZ powołała specjalnego sprawozdawcę ds. sytuacji w Rosji w 2022 r.

Moskwa domaga się, aby sąd międzynarodowy oddalił pozew Ukrainy

Rosja zwróciła się do Sądu Najwyższego ONZ o oddalenie pozwu Kijowa w sprawie rosyjskiej inwazji. Oskarżenia Ukrainy, że Rosja nadużyła Konwencji o ludobójstwie z 1948 r. w celu usprawiedliwienia wojny, są nie do utrzymania, powiedział przedstawiciel prawny Rosji Giennadij Kuźmin na rozprawie przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) w Hadze. prawnicy z Kijowa mają przemawiać we wtorek.

Ukraina zwróciła się do MTS, znanego również jako Trybunał Światowy, kilka dni po inwazji Rosji w lutym 2022 r. W pozwie zarzuca się w szczególności Moskwie usprawiedliwianie inwazji fałszywym twierdzeniem, że rosyjska ludność ukraińskich obwodów ługańskiego i donieckiego ma być chroniona przed ludobójstwem . W rzeczywistości zbrodnie przeciw ludzkości na Ukrainie popełniły wojska rosyjskie.

Özdemir uważa blokadę zbóż za niezgodną z prawem europejskim

Zdaniem federalnego ministra rolnictwa Cema Özdemira ograniczenia w imporcie ukraińskiego zboża, utrzymywane niezależnie przez Polskę, Węgry i Słowację, raczej nie będą zgodne z prawem unijnym. Zielony polityk powiedział w Brukseli, że nie widzi powodu do podejmowania takich działań. „Nie rozumiem, jak można by to dostosować do prawa europejskiego” – dodał.

Komisja Europejska ogłosiła w piątek, że pozwoli na wygaśnięcie kontrowersyjnych ograniczeń w handlu ukraińskimi produktami zbożowymi. Władze sprzeciwiły się tym żądaniom państw UE, takich jak Polska i Węgry. W odpowiedzi oba państwa i Słowacja ogłosiły, że utrzymają te środki nawet bez zgody Brukseli. Powodem jest ochrona lokalnych rolników przed nadmierną konkurencją wynikającą ze znacznie zwiększonego importu z Ukrainy. W tym kontekście rolnicy demonstrowali także w Bułgarii. Protestowali przeciwko zniesieniu zakazu importu zboża z Ukrainy, m.in. poprzez blokowanie autostrad.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *