UE znosi ograniczenia w handlu zbożem z Ukrainy, ale jej sąsiedzi sprzeciwiają się temu zwolnieniu. Zełenski prawdopodobnie uzyska większe wsparcie podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Aktualności w skrócie.
Według Ministerstwa Obrony Rosja zniszczyła sześć ukraińskich dronów zmierzających w stronę Półwyspu Krymskiego. Według moskiewskiej agencji państwowej Tass, w niedzielę wczesnym rankiem obrona powietrzna powstrzymała ataki dronów u zachodniego, północno-zachodniego i wschodniego wybrzeża Krymu. Ponadto odparto atak dronów na Moskwę: ukraiński dron został zniszczony w obwodzie istrzańskim – głosi oświadczenie. Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin napisał na swoim kanale Telegram, że jak dotąd nie zgłoszono żadnych ofiar ani szkód spowodowanych spadającymi gruzami. Na miejscu są specjaliści służb ratunkowych.
W ostatnim czasie Ukraina wielokrotnie atakowała Krym, zaanektowany przez Rosję w 2014 r., z naruszeniem prawa międzynarodowego. W rosyjskich bazach wojskowych doszło do kilku poważnych eksplozji. Doszło do poważnych uszkodzeń, ofiar śmiertelnych i rannych
Stoltenberg: twórz wydatki wojskowe jak podczas zimnej wojny
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwiększył presję na Niemcy, aby zwiększyły wydatki na obronę. „W czasie zimnej wojny, kiedy u władzy był Konrad Adenauer lub Willy Brandt, wydatki na obronę stanowiły od trzech do czterech procent produkcji gospodarczej” – powiedział Stoltenberg gazetom grupy medialnej Funke (niedziela). Podobnie było w jego rodzinnej Norwegii. „Zrobiliśmy to wtedy i musimy to powtórzyć dzisiaj”.
Stoltenberg przypomniał decyzję podjętą na szczycie NATO w Wilnie, że dwa procent produktu krajowego brutto na wydatki wojskowe to „minimum”. Zakłada, że wielu sojuszników będzie w stanie przekroczyć ten cel. Jako były szef norweskiego rządu wie, jak trudno jest wydać więcej pieniędzy na obronność, gdy konieczne są także większe wydatki na służbę zdrowia, edukację czy infrastrukturę. Jeśli jednak napięcie wzrośnie, wydatki na obronę będą musiały wzrosnąć.
Ograniczenia w handlu zbożem
Komisja Europejska kończy kontrowersyjne ograniczenia w handlu ukraińskimi produktami zbożowymi – po czym zostaje publicznie zlekceważona przez kilka państw członkowskich. Polska, Węgry i Słowacja ogłosiły w piątkowy wieczór, że chcą utrzymać zakazy importu niektórych ukraińskich produktów rolnych, nawet bez zgody Brukseli. Niemcy i inne kraje UE wcześniej krytykowały to zachowanie jako brak solidarności. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się także w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem po tym, jak ten pojawił się na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, prosząc o dodatkowe wsparcie w wojnie obronnej przeciwko Rosji.
Polski premier Mateusz Morawiecki w sprawie kampanii wyborczej i liczący na wiele głosów krytyki UE zabiegał w piątkowy wieczór o otwartą konfrontację z Brukselą: „Bo to jest w interesie polskich rolników”, jego rząd poprze Zakon Komisji Europejskiej w sprawie Ukrainy Nie podążaj za zbożem. Spełnił w ten sposób groźbę wygłoszoną kilka tygodni temu, mimo że władze Brukseli wielokrotnie podkreślały, że odpowiadają za politykę handlową w UE. 15 października w Polsce zostanie wybrany nowy parlament, a konflikt o ukraińskie produkty stał się tematem kampanii wyborczej w tym kraju.
Poprzednie ograniczenia pozwoliły wschodnim członkom UE Węgrom, Polsce, Słowacji, Rumunii i Bułgarii na ograniczenie swobodnego handlu na swoich rynkach takimi produktami jak pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik z Ukrainy. Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir (Zieloni) wielokrotnie podkreślał w Brukseli, że należy nie tylko obiecać solidarność z Ukrainą zaatakowaną przez Rosję, ale także nią żyć.
Londyn: możliwe są nowe rosyjskie ataki na sieć elektroenergetyczną
Wielka Brytania twierdzi, że nadchodzącej zimy prawdopodobne będą kolejne rosyjskie ataki na ukraińską sieć energetyczną. Rosyjscy przywódcy od miesięcy kładą nacisk na wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji rakiet manewrujących wystrzeliwanych z powietrza – poinformowało w Londynie Ministerstwo Obrony. Istnieją również dowody na to, że od kwietnia Rosja użyła mniejszej liczby tych pocisków. Prawdopodobne jest także, że Rosji uda się zgromadzić znaczne zapasy rakiet manewrujących. „Istnieje realna możliwość, że tej zimy Rosja ponownie użyje tej broni przeciwko ukraińskim celom infrastrukturalnym”.
Zełenski: dzięki von der Leyen, ostrzeżenie dla Polski i Węgier
Niemniej jednak Węgry i Słowacja szybko poszły za przykładem Polski. Węgry „biorą sprawy w swoje ręce, aby chronić własnych rolników” – powiedział rzecznik rządu w imieniu ministra rolnictwa Istvana Nagy’ego. Tranzyt ukraińskiego zboża przez Węgry pozostaje dozwolony. Pełniący obowiązki premiera Słowacji Ludovit Odor powiedział: „Musimy unikać nadmiernej presji na słowackim rynku, aby zachować uczciwość wobec lokalnych rolników. »
W piątek Zełenski w swoim codziennym przesłaniu wideo odniósł się do różnic. Powiedział, że podziękował szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za zniesienie ograniczeń handlowych. „Europa zawsze wygrywa, gdy kontrakty działają, a obietnice są dotrzymywane” – podkreślił Zełenski. Zapowiedział podjęcie działań zaradczych na wypadek, gdyby Polska, Węgry i Słowacja – których nie podał – zablokowały eksport ukraińskiego zboża. Biorąc pod uwagę rosyjską blokadę morską, takie zachowanie jest niezgodne z duchem dobrego sąsiedztwa – skrytykował Zełenski.
USA potwierdzają spotkanie Bidena z Zełenskim
Ukraina może liczyć na większe wsparcie ze strony swojego najważniejszego sojusznika, gdy w przyszłym tygodniu prezydent USA Biden przyjmie głowę Ukrainy. „Będzie to trzecie spotkanie obu stron i odbędzie się w krytycznym momencie” – powiedział doradca Bidena Jake Sullivan. Prezydent USA nie może się doczekać ponownego wyrażenia swojego wsparcia dla Ukrainy i dalszego odgrywania roli światowego przywódcy w tej kwestii. Termin spotkania zostanie podany w najbliższych dniach.
Wcześniej Zełenski wygłosi przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ nad East River w Nowym Jorku. Planowane są także spotkania z członkami Kongresu USA w Waszyngtonie. W Senacie Ukraina uzyskała od początku wojny szerokie ponadpartyjne poparcie, ale ostatnio w Izbie Reprezentantów nasiliła się krytyka bieżących wypłat pomocy. Republikanie mają tam niewielką większość.
Kijów ogłasza odzyskanie kolejnego miasta
Tymczasem Zełenski potwierdził odzyskanie od rosyjskiego okupanta miasta Andrijówka koło Bachmuta w obwodzie donieckim. Własne oddziały kompanii działają także w sąsiednich miejscowościach Kliszczejewka i Kurdżumówka. Sztab generalny zapowiedział uwolnienie Andrijówki już rano, po tym jak informacja z poprzedniego dnia okazała się przedwczesna.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.