Irańskie drony kamikadze również korzystają z niemieckiej technologii

Uważa się, że w dronach, których Rosja używa do ataku na Ukrainę, zainstalowane są komponenty elektroniczne europejskich firm. Jak reagują producenci?

Roje rosyjskich dronów-samobójców atakują Ukrainę niemal codziennie. Większość z nich jest projektu irańskiego. Ale najwyraźniej to także zachodnia technologia sprawia, że ​​modele Shahed z Teheranu osiągają swój cel. Należą do nich niemieckie podzespoły, takie jak pompa paliwa czy tranzystor.

Brytyjski „Guardian” donosi o dokumencie, który ukraiński rząd przedstawił na sierpniowym szczycie G7: według tego dokumentu w Shahed-131 i Shahed-131 odnaleziono ponad 50 podzespołów elektrycznych pochodzących z firm z kilku krajów europejskich. 136 modeli. Jak podaje Guardian, z raportu wynika, że ​​są to firmy z siedzibami w Szwajcarii, Holandii, Polsce i Niemczech. Są też producenci z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Części elektroniczne niemieckiej firmy

Pompę paliwa ma zbudować w Polsce niemiecka firma, która sama ma brytyjską spółkę-matkę. Według doniesień pompę znaleziono w dronie Shahed-136. Pompy te zostały faktycznie opracowane dla przemysłu motoryzacyjnego. Z raportu wynika, że ​​tranzystor i element sieciowy drona również pochodzą od firmy International Rectifier, której właścicielem jest niemiecka firma technologiczna Infineon.

Tego typu komponenty sprzedawane są na całym świecie – do najróżniejszych zastosowań. W przypadku pompy paliwowej zainteresowane przedsiębiorstwo już jakiś czas temu oświadczyło, że nie realizuje dostaw do Iranu. Rzecznik Infineon powiedział Guardianowi, że zaprzestał prowadzenia interesów z Rosją i zaprzestał eksportu do Iranu.

„Ogólnie rzecz biorąc, zgodność z obowiązującymi przepisami jest dla firmy Infineon sprawą najwyższej wagi i ustanowiliśmy rygorystyczne zasady i procesy mające na celu zapewnienie zgodności z tymi przepisami. Wymagamy od naszych klientów, w tym sprzedawców, aby sprzedaż następowała wyłącznie zgodnie z obowiązującymi zasadami, ” w Stanach. – napisano w oświadczeniu.

Szwajcarska firma U-blox stara się uniemożliwić wykorzystanie swoich trackerów GPS do broni, którą rzekomo odkryto w Shaheds. Według rzecznika od 2002 r. wytyczne firmy surowo zabraniają ich stosowania w broni lub systemach uzbrojenia, w tym w urządzeniach celowniczych.

Handel komponentami elektronicznymi jest słabo kontrolowany

Jednak kontrolowanie odsprzedaży nie jest dla producentów łatwe, a w wielu przypadkach niemożliwe. Dokument rządowy nie obwinia przedsiębiorców. Podkreśla się raczej, że światowy handel tymi komponentami jest kontrolowany „w niewielkim stopniu lub wcale”. Iran celowo próbuje używać swobodnie dostępnych monet.

Komponenty najwyraźniej docierają do irańskich zakładów produkcyjnych za pośrednictwem kilku pośredników. Oczekuje się, że dotrą do Iranu przez Turcję, Indie, Kazachstan, Uzbekistan, Wietnam i Kostarykę. Teheran zleciłby część swojej produkcji Syrii, a drony Shahed byłyby już montowane w samej Rosji.

Bart Groothuis, poseł do Parlamentu Europejskiego zasiadający w podkomisji ds. obrony i bezpieczeństwa Parlamentu Europejskiego, powiedział dziennikowi „The Guardian”, że koordynacja między służbami wywiadowczymi UE jest niewystarczająca, aby zwalczać nadużycia ze strony komponentów zachodnich. „Myślę, że wiele europejskich agencji wywiadowczych nawet nie myśli o sankcjach” – powiedział.

W lipcu ubiegłego roku szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zwrócił uwagę na technologię dronów Western Shahed. Znaleziono je na sfotografowanym modelu i opublikowano zdjęcie rzekomo przedstawiające element – ​​z napisem „Made in Ireland”.

„Rosja od wielu lat kupuje zagraniczne produkty technologiczne, ale teraz, gdy stają się one narzędziami morderstwa, terroryzmu i ludobójstwa, nie może to trwać dalej. Nie można na to przymykać oczu i mówić, że sankcje są nie, są nie wystarczy ze względu na bombardowania i ataki dronów [Unmanned Arial Vehicles – Unbemannte Fluggeräte] kontynuować każdego dnia” – mówi Jermak.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *