Jak inne kraje zachowują się w wojnie na Ukrainie – i którzy zwolennicy Putina pozostają

  1. Strona główna
  2. Polityka

Utworzony:

Od: Anika Zuschke

Niemcy zaopatrują Ukrainę w czołgi podczas wojny – ale jak reagują inne kraje? A kto jeszcze jest po stronie Putina? (montaż kreiszeitung.de) © Philipp Schulze/dpa/UPI Photo/Imago

Niemcy i Stany Zjednoczone dostarczają czołgi na Ukrainę – ale jak inne kraje uczestniczą obecnie w wojnie na Ukrainie? A którzy sojusznicy pozostają dla Putina?

Moskwa – Niemcy Polityka wspiera Ukrainę w wojnie przeciwko rosyjskim najeźdźcom 14 czołgami podstawowymi – kanclerz Olaf ma to Scholz oficjalnie ogłosił kilka dni temu po wielu wahaniach. Stany Zjednoczone dostarczają również 31 czołgów podstawowych M1 Abrams do obrony Ukrainy. Środki te spotkały się z mieszanym przyjęciem wśród ludności niemieckiej i wydawały się narastać obawy dotyczące bezpośredniego zaangażowania w wojnę. Ale jak inne kraje zachodnie reagują na wojnę na Ukrainie – i kto nadal stoi po stronie rosyjskiego prezydenta Władimir Putin?

Wiadomości wojenne z Ukrainy: polaryzujące dostawy czołgów z Niemiec

Wiele osób w Niemczech zastanawia się obecnie, czy zapowiedź Scholza o dostawach czołgów może być niebezpieczna dla ich własnego kraju – mówi się o udziale w wojnie i eskalacji sytuacji. Jak wykazało badanie opinii publicznej instytutu „YouGov”, na krótko przed podjęciem decyzji, co trzeci respondent był Opinia, że ​​Niemcy uczestniczą w wojnie dostarczając broń. dodatkowe 20% wypowiedziało się głośno Praktykant biznesowy pozycja, w której dostawa czołgu przekroczy czerwoną linię.

Szczególnie na wschód od Niemcy Scholz przeprowadził ankiety uliczne codzienne wiadomości według żadnej większości za. W rezultacie wiele osób w Halle i Lipsku martwiło się o możliwe rozszerzenie wojny na Niemcy. Nie pomogło też polaryzujące sformułowanie Annaleny Baerbock podczas debaty Rady Europy w Strasburgu: „Bo prowadzimy wojnę z Rosją, a nie między sobą” – powiedział kilka lat temu minister spraw zagranicznych w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Dla wielu, zwłaszcza w mediach społecznościowych, oznaczało to wypowiedzenie wojny.

Aktualna wojna na Ukrainie: Scholz podkreśla bezpieczeństwo Niemiec – pomimo dostaw czołgów

W odniesieniu do roli Niemiec w obecnej sytuacji Wojna ukraińska daje Olafowi Ale Scholz robił wszystko, co w jego mocy, aby uspokoić ludność niemiecką. Kanclerz Federalna wielokrotnie podkreślała, że ​​Niemcy i ich sojusznicy „pod żadnym pozorem” nie wezmą udziału w wojnie dostarczając czołgi. W rozmowie z ZDF dodał: „Nie może być wojny między Rosją a NATO”.

W trakcie swoją wizytę w Ameryce Południowej powiedział także na konferencji prasowej w stolicy Argentyny, Buenos Aires: „To jest wojna między Rosją a Ukrainą. Zdaniem Scholza Niemcy zrobią wszystko, by nie doszło do eskalacji. Ponieważ ze względu na niebezpieczeństwo wojny światowej należy pilnie uniknąć bezpośredniej konfrontacji między Rosją a NATO. amerykański ekonomista Nouriel Roubini dokonał już ponurej prognozy w tym zakresie: Dla niego „trzecia wojna światowa już się zaczęła”.

Ukraina i Rosja w stanie wojny – co Stany Zjednoczone robią w kwestii obrony i co myślą o tym Amerykanie

Ale jak inne kraje europejskie i NATO reagują na wojnę na Ukrainie? Stany Zjednoczone Ameryki wspierają Ukrainę od 2014 roku, a ostatnio ogłosiły pomoc obronną dla tego kraju poprzez dostawę 31 czołgów podstawowych Abrams. Z łączną kwotą 22,9 mld euro pomocy wojskowej Ukraina była Handelsblatt wspierany przez żaden inny kraj niż Stany Zjednoczone do końca 2022 r.

W przeciwieństwie do Niemiec, znajduje to wysoki poziom poparcia społecznego w społeczeństwie. W końcu między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi jest cały ocean. ich codzienne wiadomości mówi, że to jest główny powód, dla którego wielu Amerykanów czuje się bezpiecznie. Według kanadyjskiej minister obrony Anity Anand, Kanada wyśle ​​również cztery czołgi podstawowe Leopard 2 na Ukrainę „w nadchodzących tygodniach”.

Wiadomości wojenne: Które kraje obecnie wspierają Ukrainę w wojnie?

Jednak pomimo bliskości geograficznej wiele krajów europejskich nie pozwoliło Ukrainie wycofać wsparcia militarnego w czasie wojny. Polski rząd zapowiedział, że poprze tę propozycję, jeśli NATO zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce. „Myślę, że my, NATO, musimy być bardziej odważni” – powiedział francuskiej telewizji premier Mateusz Morawiecki. LCI. Według Morawieckiego, gdyby rozważano dostawę myśliwców na Ukrainę, Polska głosowałaby za nią.

Decyzją niemieckich polityków Hiszpania zgodziła się również na dostarczenie czołgów Leopard na Ukrainę. Jednak rząd premiera Pedro Sáncheza nie podał jeszcze dokładnej liczby. To musi być omówione z aliantami, podkreślił Robles codzienne wiadomości. Armia brytyjska i Norwegia również szkolą ukraińskich żołnierzy – oba kraje obiecały też dostarczyć Ukrainie czołgi bojowe.

Turcja postrzega siebie jako mediatora w wojnie na Ukrainie – i jest nawet chwalona przez papieża Franciszka

Tymczasem Turcja postrzega siebie jako mediatora w obecnym przebiegu wojny na Ukrainie. Od początku wojny kraj deklaruje lojalność wobec obu partnerów i choć nie uczestniczy w sankcjach wobec Rosji, jednocześnie sprzedaje Ukrainie broń. Latem 2022 roku turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan pośredniczył także w umowie eksportowej ukraińskiego zboża, za co został nawet pochwalony przez papieża Franciszka.

Turcy dobrze pomogli – powiedział w rozmowie z agencją prasową Powiązana prasa. To oni oczyścili morze ze zboża.

Aktualne wiadomości z Ukrainy: Korea Północna trzyma się Putina w wojnie jasnymi słowami

Ale są też kraje, które prawie rok po inwazji Rosjan na Ukrainę nadal jednoznacznie opowiadają się po stronie Putina i ostro krytykują dostawę do kraju czołgów podstawowych. Dotyczy to zwłaszcza Korei Północnej w tej chwili. Jeszcze kilka dni temu tzw Siostra dyktatora Kim Dzong Una jednoznacznie poparł Moskwę.

Dzięki naszemu biuletynowi nie przegapisz niczego z Twojego regionu, Niemiec i świata – zarejestruj się teraz za darmo!

„Nie mam wątpliwości, że wszelki sprzęt wojskowy, którym szczycą się Stany Zjednoczone i Zachód, zostanie rozerwany na strzępy w obliczu niezłomnego ducha walki i potęgi bohaterskiej armii i narodu rosyjskiego” – powiedział Kim Yo Dzong. głośny. n telewizor i zapewnił, że Korea Północna „nadal jest w tych samych okopach” co Rosja.

Pozycja Chin i Indii w wojnie na Ukrainie: Tania ropa z Rosji wpływa na stosunki

Chiny są mniej jasne, ponieważ kraj mówi to głośno i wyraźnie Praktykant biznesowy dotąd unikała zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie wojny na Ukrainie. Jednak Pekin oficjalnie mówi o „konflikcie” zamiast o „wojnie” i jak dotąd nie wyraził bezpośredniej krytyki wobec Putina. Co więcej, Chiny nadal kupują ropę od Rosji, tak jak oni Południowoniemiecka gazeta zgłoszone.

To samo dotyczy Indii. Ogromna demokracja nie uczestniczy też w zachodnich sankcjach wobec Rosji, a nawet skorzystała na obniżkach cen rosyjskiej ropy. Co więcej, zgodnie z Praktykant biznesowy tradycyjnie bliskich więzi, w tym na polu wojskowym. Tak więc znaczna część indyjskiego sprzętu wojskowego pochodzi z imperium Putina. Jednak we wrześniu ubiegłego roku premier Indii Nerendra Modi po raz pierwszy publicznie wypowiedział się przeciwko wojnie.

Obecna sytuacja w wojnie na Ukrainie: Putin nie jest sam – ale Zachód stoi razem

Inne państwa, takie jak Nikaragua, Syria i Białoruś, głosowały przeciwko rezolucjom ONZ przyjętym w październiku 2022 r Zgromadzenie Ogólne wysłało wyraźny sygnał przeciwko nielegalnym aneksjom Ukrainy przez Rosję – i tym samym również ustawili się po stronie Putina. Przywódca Kremla nie jest więc zupełnie sam – ale Rosja jest w dużej mierze odizolowana na zachodzie.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *