Dania: Większa siła ognia dla artylerii
Dania chce dostarczyć Ukrainie ciężką artylerię. 19 zamówionych we Francji Haubice Cezara powinien otrzymać kraj zaatakowany przez Rosję – poinformował w czwartek minister obrony Jakob Ellemann-Jensen po spotkaniu w duńskiej Komisji Spraw Zagranicznych.
Według jego ministerstwa cieszy się szerokim poparciem w Parlamencie Kopenhaskim. Są to armaty Caesar 8X8 montowane na ciężarówkach o kalibrze 155 milimetrów. Według duńskiego radia Dania powinna otrzymać je od francuskiego producenta w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie trafią na Ukrainę.
Litwa i Łotwa: wsparcie walki powietrznej
Litwa zapewnia również Ukrainie dodatkową pomoc wojskową: kraj bałtycki UE-NATO wyśle dziesiątki do Kijowa działa przeciwlotnicze L70amunicja i dwa Helikopter Mi-8 — napisał na Twitterze minister obrony Arvydas Anusauskas. Według niego nowy pakiet pomocowy ma łączną wartość ok. 125 mln euro. Początkowo nie podał żadnych dalszych informacji na temat terminu dostawy.
Przekazanie Kijowowi dział przeciwlotniczych zapowiedział już prezydent Gitanas Nausėda podczas wizyty na Ukrainie na początku stycznia. Według raportu agencji BNS Litwa nabyła broń od Szwecji w 2000 roku.
Śmigłowce Mi-8 są używane przez Litwę i Ukrainę. Kraj bałtycki dysponuje obecnie trzema egzemplarzami opracowanych przez Sowietów maszyn latających, które mają zostać zastąpione śmigłowcami wojskowymi UH-60M Black Hawk.
Z kolei Łotwa chce w najbliższym czasie pocisków przeciwlotniczych tego typu rzutki, helikopter transportowy, Karabiny maszynowe z amunicją i drony dostarczyć do Kijowa, jak ogłosiła w środę w Rydze minister obrony Inara Murniece. Ponadto planowane jest intensywniejsze szkolenie ukraińskich żołnierzy na Łotwie.
Polska: czołgi Leopard, jeśli Niemcy chcą
Tydzień przed spotkaniem w Ramstein prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie wspierał Ukraińców w ramach koalicji Czołg podstawowy typu Leopard wyjechać w interesach. Ponieważ czołgi Leopard są produkowane w Niemczech, rząd federalny musi wcześniej zatwierdzić wszelkie transfery z innych krajów. Teraz Polska rozważa dostawę bez zgody Niemiec, jak powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Niemcy będą nadal nakłaniane do szybkiej akceptacji.
Francja: „Lekkie czołgi bojowe”
Francja chce dostarczyć Ukrainie „lekkie czołgi bojowe”. Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał swojemu ukraińskiemu koledze Zełenskiemu, jak ogłosił Pałac Elizejski na początku stycznia. Powinno być AMX-10 zdalnie sterowany czołg zwiadowczy prawo. W piątek Macron nie skomentował próśb o dostawę francuskich czołgów Leclerc na Ukrainę.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.