Jak wygląda nowe ubezpieczenie na życie rafinerii Schwedt

Rafineria ropy naftowej Schwedt w Brandenburgii przeżywała kilka trudnych miesięcy: przedsiębiorstwo od dawna znajdowało się na kruchym gruncie. Dziś pomoc przychodzi z kraju, który ma mnóstwo surowców. Wizyta prezydenta Kazachstanu Qassym-Schomarta Tokajewa w Kancelarii Olafa Scholza pod koniec ubiegłego tygodnia najwyraźniej ma bezpośredni pozytywny wpływ na CPK Schwedt.

Według informacji „Schwäbische Zeitung” Kazachstan zgodził się na zwiększenie rocznych dostaw ropy do rafinerii do 2,4 mln ton. Oznaczałoby to podwojenie obecnych ilości – a wraz z około 5,5 milionami ton ropy transportowanej rurociągiem z portu Rostock do Schwedt zwiększyłoby bezpieczeństwo miejsca na granicy niemiecko-polskiej, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo. niezawodne dostawy paliwa na Wschód.

Kazachstan nie chce pomóc Rosji

Tokajew zapewnił także, że jego kraj nie pomoże Rosji uniknąć sankcji nałożonych przez Zachód w związku z wojną na Ukrainie. „Kazachstan jednoznacznie oświadczył, że zastosuje się do sankcji” – powiedział Tokajew po spotkaniu z Scholzem.

Zapytane o to Federalne Ministerstwo Gospodarki nie chciało szczegółowo komentować kontraktów i dostarczonych ilości, ale potwierdziło, że „współpraca z partnerami Kazachstanu jest konstruktywna. Kazachska ropa znacząco przyczynia się do stabilizacji CPK.” Według rzecznika federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) sukces ten jest wynikiem intensywnej pracy wszystkich zaangażowanych – „w szczególności Federalnego Ministerstwa Gospodarki, we współpracy z partnerami – Kazachami”.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie około 80 procent

Według informacji PCK na koniec sierpnia 2023 roku obłożenie wynosi około 80 proc. Podpisanie długoterminowego kontraktu na dostawy kazachskiej ropy jest ważnym kamieniem milowym dla rafinerii – podało Ministerstwo Gospodarki. Kontrakt ten, a także inne dostawy przez Gdańsk i Rostock umożliwiły dywersyfikację zakupów ropy naftowej w Niemczech. „To pokazuje, że jesteśmy w stanie zapewnić dostawy produktów w regionie nawet bez rosyjskiej ropy” – podkreślił rzecznik.

Christian Görke, były minister finansów kraju związkowego Brandenburgia, a obecnie poseł do Bundestagu z frakcji lewicowej, był zadowolony z obecnego rozwoju sytuacji. „To naprawdę dobra wiadomość. Oznacza to, że kazachska ropa ciężka w coraz większym stopniu staje się ubezpieczeniem na życie rafinerii w Schwedt. Kto by tak pomyślał po walkach obronnych w Warszawie i Berlinie” – powiedział Görke.

Prawdopodobnie Polacy patrzą na to krytycznie

Tło: Większość rafinerii, bo 54 proc., należy do rosyjskiej firmy Rosnieft, ale zarządza nią rząd federalny. Niemcy we wrześniu ubiegłego roku objęły rafinerię nadzorem Federalnej Agencji Sieci, powołując się na konieczność zabezpieczenia dostaw energii.

W przeszłości polski rząd wielokrotnie zwracał się do Ministerstwa Gospodarki Berlina o zmuszenie Rosniefti do opuszczenia grupy, aby w razie potrzeby umożliwić polskim inwestorom drogę. Według źródeł branżowych na przykład polski operator stacji benzynowych Unimot wyraził zainteresowanie przejęciem 37% udziałów Shella.

Coraz większe zaangażowanie Kazachów w dostawy ropy do Schwedt raczej nie wzbudzi dobrej woli wśród Polaków. Przez długi czas rząd federalny był także dość ostrożny w sprawie dostaw z Kazachstanu. Ale to najwyraźniej się zmieniło.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *