„Zrobiliśmy to– oświadczyła w 2015 roku kobieta na czele CDUCzłonek parlamentarnej grupy Unii Jens Spahn znacząco dodał teraz do cytatu:
„Nie możemy już tego robić”.
Jens Spahn (CDU), wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej Unii w Bundestagu
Stany i gminy ostrzegają przed konsekwencjami rosnącej migracji w Niemczech: 350 burmistrzów właśnie wystosowało „apel o pomoc”. NRW » zwrócił się do premiera Hendrika Wüsta (CDU), ponieważ koszty opieki nad uchodźcami eksplodowały, a oni obawiają się załamania finansowego.
„W zeszłym roku w Detmold jeden uchodźca kosztował miasto 13 800 euro. Państwo finansuje to zadanie państwa jedynie w wysokości 10 500 euro, co stanowi roczny koszt wynoszący 3,3 miliona „euro na 1000 uchodźców”.
Frank Hilker (SPD), burmistrz Detmold
Jednocześnie badanie przeprowadzone przez Fundację Friedricha Eberta pokazuje, że coraz więcej osób zgadza się ze stanowiskami ksenofobicznymi i rasistowskimi oraz coraz mniejszą liczbą podstawowych wartości demokratycznych.
Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) ponownie przestrzegł w piątek w Bundestagu przed „proste rozwiązania„Pracujemy nad tym ze stanami i gminami”realne i konkretne rozwiązania„.
NRW ma rekordową liczbę wniosków o azyl – Bawaria chce ograniczenia
W tym roku o azyl w Niemczech złożyło 220 116 osób, czyli około 77 procent więcej, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W samej Nadrenii Północnej-Westfalii wyprodukowano ponad 42 000 egzemplarzy, co stanowi rekord w krajach związkowych.
Władze miejskie ponownie borykają się z problemem dużej liczby uchodźców. | Źródło obrazu: WDR/dpa/Swen Pförtner
Na drugim miejscu znajduje się Bawaria z około 31 000 mieszkańców. Premier Bawarii Markus Söder (CSU) zaproponował ograniczenie liczby osób ubiegających się o azyl do 200 000 rocznie. Propozycja „Górna granica„dla osób ubiegających się o azyl w Niemczech nie jest niczym nowym; ówczesny premier Bawarii Horst Seehofer (CSU) wzywał do tego już w 2015 r. Nawet przywódca Zielonych, Omid Nouripour, przynajmniej mówi o „limit obciążenia„.
O tym „pułapie” nie ma mowy w 12-punktowym planie przedstawionym w piątek Bundestagowi przez grupę parlamentarną Unii. W Nadrenii Północnej-Westfalii Minister ds. Uchodźców Josefine Paul (Zielone warzywa) potwierdził niedawno w parlamencie stanowym, że kraj bierze na siebie odpowiedzialność, ludzie, „którzy uciekają do nas przed wojną, prześladowaniami i terrorem„Aby zapewnić ochronę. Jednocześnie gminy w NRW od miesięcy ostrzegają, że w wielu przypadkach po prostu nie ma wystarczającej ilości miejsca dla nowo przybyłych.
To powinno pomóc, ponieważ:
- Struktury recepcyjne i systemy społeczne również mają swoje ograniczenia.
- Władze lokalne są już przytłoczone integracją istniejących uchodźców.
- Narasta prawicowy populizm, ksenofobia i nieufność do demokracji.
Krytykowany, ponieważ:
- Każda osoba ma indywidualne prawo podstawowe do rozpatrzenia wniosku o azyl.
- Porozumienia europejskie i międzynarodowe uniemożliwiają samodzielne wysiłki krajowe.
- Liczba uchodźców znacznie wzrosłaby wówczas, szczególnie na początku roku.
Bezpieczniejsze kraje pochodzenia
Migranci z Afryki w porcie Sfax w Tunezji. | Źródło obrazu: IMAGO/Zumar Wire/Hasan Mrad
Bezpieczne kraje pochodzenia to kraje, w których zakłada się, że generalnie nie ma miejsca prześladowanie ani nieludzkie traktowanie i że w związku z tym uchodźca nie jest narażony na ryzyko doznania poważnej krzywdy w swoim kraju pochodzenia. Obecnie dotyczy to państw członkowskich Unii Europejskiej, Ghany, Senegalu, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Macedonii Północnej, Albanii, Kosowa i Czarnogóry. Odpowiednie przepisy zostały już przyjęte dla Gruzji i Mołdawii.
W opinii tzw. państw Maghrebu, czyli np. Algierii, Tunezji i Maroka PDF zaliczane są również do bezpiecznych krajów pochodzenia.
To powinno pomóc, ponieważ:
- Wnioski o azyl są rozpatrywane szybciej, a w przypadku odrzucenia, deportacja jest szybsza.
- Niemcy stają się coraz mniej atrakcyjne jako kraj docelowy dla obywateli tych krajów.
Krytykowany, ponieważ:
- Większość uchodźców nie pochodzi z tych bezpiecznych krajów pochodzenia, ale z Syrii, Afganistanu i Iraku.
- Szczególnie Tunezja jest oskarżana o łamanie praw człowieka, a kraj ten znajduje się w trakcie migracji. HRW porzucony na pustyni.
Umowa migracyjna:
W czerwcu decydenci UE podpisali deklarację w sprawie uchodźców z Tunezją. | Źródło obrazu: dpa
Rząd federalny chce także rozszerzyć te umowy na inne kraje. Państwa są zatem zobowiązane umową do przyjęcia z powrotem osób, którym odmówiono azylu. Umowy migracyjne zostały zawarte na przykład z Turcją i są planowane także z Tunezją; w czerwcu podpisano tzw. oświadczenie woli UE-Przewodnicząca Ursula von der Leyen (CDU) podpisała.
Eksmisja jest ważna, ponieważ zapewnia więcej miejsc dla osób przebywających na stałe, mówi na przykład premier Wüst z NRW. Według minister ds. uchodźców Josefine Paul dyskusje z innymi krajami mają sens i są właściwym rozwiązaniem, aby zapobiec ofiarom śmiertelnym w regionie Morza Śródziemnego.
„Ale jasne jest również, że porozumienia w sprawie migracji nie są w stanie rozwiązać obecnych konkretnych wyzwań w zakresie mieszkalnictwa, opieki i integracji”.
Josefine Paul (Zieloni), Minister ds. Integracji i Uchodźców NRW
To powinno pomóc, ponieważ:
- Przemytnikom coraz trudniej jest narażać uchodźców na sytuacje zagrażające życiu, ponieważ są oni aresztowani przed dotarciem do Europy.
- Dzięki tym umowom ludzie będą mogli legalnie podróżować do Niemiec, ale mogą też zostać szybko odesłani, jeśli ich wniosek o azyl zostanie odrzucony.
Krytykowany, ponieważ:
- Porozumienia są często zawodne: we wrześniu tysiące migrantów ponownie przybyło na swoich statkach z Tunezji do Włoch lub z Turcji do Grecji.
- Prezydent Tunezji oskarża się o autokratyczną administrację, a w kraju nasilają się rasistowskie ataki na migrantów.
Kontrole graniczne:
Zgodnie z propozycją UE kontrole powinny zostać ponownie przeprowadzone na granicy z Polską. | Źródło obrazu: dpa/Patrick Pleul
W swoim 12-punktowym planie „Niemiecki pakt migracyjny„Związkowa grupa parlamentarna w Bundestagu domaga się na przykład wprowadzenia kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią, podobnie jak na granicy z Austrią.
To powinno pomóc, ponieważ:
- Policja federalna odnotowuje coraz więcej nielegalnych przekroczeń granicy: w sierpniu ubiegłego roku było ich 14 701, czyli o 66% więcej niż w sierpniu 2022 roku.
- Kontrole graniczne mogą natychmiast odrzucić osoby, które nie złożyły wniosku o azyl, zanim w ogóle zostanie uznane, że wjechały na terytorium kraju.
Krytykowany, ponieważ:
- Kontrole graniczne lub odrzucenie na granicy po kontroli są prawnie problematyczne w przypadku braku porozumienia z odpowiednim krajem pochodzenia w sprawie przyjęcia danej osoby z powrotem.
- Przemytników można także zatrzymać za granicą za pomocą tak zwanych przeszukiwań internetowych, bez konieczności radzenia sobie z długimi korkami na granicach krajowych w Europie.
O tym temacie poinformujemy w WDR 22 września 2023 roku w programie Current Hour o godzinie 18:45.
Źródła:
- Agencje informacyjne dpa, Reuters, AFP i epd
- rząd federalny.de
- Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF)
- Maybrit Illner (transmisja ZDF od 21 września 2023 r.)
- 0630 – Podcast o sprawach bieżących z 22 września 2023 r
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.