Janina David jako dziecko żydowskie w Polsce doświadczyła nazistowskiego terroru.

Filmowa adaptacja jej życia sprawiła, że ​​horror Holokaustu stał się namacalny w niemieckich salonach: pisarka i ocalała z Holokaustu Janina David, znana z autobiograficznej pracy „Kawałek raju”, nie żyje. w poniedziałek w odpowiedzi na prośbę niemieckiej prasy, powołującą się na rodzinę Davidsów. Zmarła 22 października w Londynie w wieku 93 lat.

David, urodzony w 1930 roku w rodzinie żydowskiej w Kaliszu, w Polsce, spisał swoje wspomnienia z dzieciństwa dotyczące wygnania, ucieczki i głodu w sumie w trzech tomach. Jej fragmenty zostały nakręcone w serialu telewizyjnym (ARD) nadawanym od 1982 roku pod tytułem pierwszego tomu „Kawałek nieba”. W rolę Davida wcieliła się czeska aktorka Dana Vávrová, która za ten film otrzymała wiele nagród.

David przeżył wojnę tylko dzięki rodzicom, którzy zdołali przemycić ją z warszawskiego getta i oddać pod opiekę sióstr katolickich. Jednak nigdy więcej nie zobaczyła swoich rodziców i większości członków rodziny. Następnie mieszkała w Paryżu, Australii i wreszcie w Londynie, gdzie postanowiła spisać historię swojego życia na papierze ku pamięci swoich bliskich.

Gabriele Leja, która przez wiele lat opiekowała się Davidem jako menadżerka programowa serialu Hanser w DTV, w wywiadzie dla DPA pochwaliła autora jako imponującą osobę o bardzo dobrych manierach. Leja pamięta, jak życzliwie podziękowała za sukces jej książek i seriali telewizyjnych w Niemczech.

Wydawnictwo dtv, które ostatni raz opublikowało „Kawałek nieba” w zaktualizowanym wydaniu w 2017 roku, określiło twórczość Davida jako „wyjątkowy dokument współczesny”, w którym oczami dziecka bez końca namacała cierpienie. Czyniąc to, „poruszyła serca wielu młodych ludzi” – stwierdziła Leja, która uważa, że ​​książki Davida są niezbędne do podtrzymania pamięci o Holokauście. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy antysemityzm ponownie wzrasta.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *