Japonia zwróciła Polsce XVI-wieczny włoski obraz, który prawdopodobnie został przetransportowany do Niemiec w 1940 roku jako zrabowane przez nazistów dzieła sztuki. Obraz został podobno sprzedany na aukcji w Nowym Jorku, a następnie trafił do Japonii.
„Madonna z Dzieciątkiem” została zidentyfikowana przez ekspertów polskiego Ministerstwa Kultury podczas aukcji w Tokio w 2022 roku. Obraz przypisywany malarzowi Alessandro Tuchi, znanemu również jako Alessandro Veronese lub L’Orbetto, pochodzi z XVI wieku .
Uroczystość wręczenia obrazu Polsce
Pochodzi z kolekcji polskiego arystokraty Stanisława Kostki-Potockiego. W 1823 roku obraz został wymieniony wśród dzieł innego polskiego arystokraty, Henryka Lubomirskiego, w mieście Przeworsk. Został zrabowany w czasie wojny i sprzedany na aukcji w Nowym Jorku pod koniec lat 90.
Obraz został przekazany podczas uroczystości w środę w Ambasadzie RP w Tokio. Jest to ostatnie z około 600 dzieł sztuki skradzionych przez nazistów, które wróciły do Polski.
Minister kultury Piotr Gliński powiedział w Warszawie, że malarstwo barokowe znalazło się na liście 521 najcenniejszych dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów w czasie okupacji Polski w latach 1939-1945.
Glinksi powiedział, że nie jest łatwo wyjaśnić historię zrabowanej przez nazistów sztuki i potrzebę jej zwrotu. Po negocjacjach z Japonią Manichi Auction Inc. i osoba, która otrzymała obraz, zgodzili się na jego nieodpłatny zwrot.
Przywracanie dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów, gest moralny
Agata Modzelewska, szefowa departamentu restytucji dóbr kultury w polskim ministerstwie, powiedziała, że w trakcie negocjacji Polska zawsze podkreślała, że zwrot dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów jest najlepszym moralnym i etycznym gestem.
Polska od dziesięcioleci aktywnie zabiega o repatriację dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów i wojska sowieckie w czasie wojny.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.