Rząd federalny najwyraźniej chce wesprzeć budowę fabryk Intela w Magdeburgu kwotą 9,9 mld euro – o ponad 3 mld euro więcej niż wcześniej sądzono. W wywiadzie dla MDR, szef Intela, Pat Gelsinger, jest optymistą, że dojdzie do porozumienia z politykami. Według mediów umowa jest gotowa do podpisania. Kanclerz Olaf Scholz chce się spotkać z Gelsingerem w poniedziałek.
Szef Intela Pat Gelsinger był przekonany, że znajdzie porozumienie z politykami w sprawie planowanych fabryk czipów w Magdeburgu. Gelsinger powiedział w piątek MDR SACHSEN-ANHALT, że współpracują z rządem federalnym w celu sfinalizowania kontraktów. To powinno zapewnić, że „będziemy konkurencyjni z naszymi inwestycjami na całym świecie”, wyjaśnił szef Intela.
Musisz wziąć pod uwagę konstrukcję, koszty energii i technologię, która ma zostać zbudowana. „Jeżeli chcemy być wiodącym producentem zaawansowanych technologii, wszystko się składa” — mówi Gelsinger. Ważna jest również globalna konkurencyjność kosztowa. „Obecnie pracujemy nad tym z rządem federalnym”. Po podpisaniu umowy liczy się również na akceptację UE.
Spotkanie Scholza i Gelsingera w poniedziałek
Wiele wskazuje na to, że negocjacje w sprawie finansowania planowanej inwestycji przez amerykańskiego producenta chipów Intel dobiegają końca. Kanclerz Olaf Scholz chce się spotkać w poniedziałek z szefem Intela. Nie wiadomo, o czym będzie mowa na spotkaniu.
raporty Rząd federalny nie potwierdził w piątek zasadniczego porozumienia. Napawa optymizmem, że wdrożenie tak kluczowej technologii zakończy się sukcesem. Rozmowy wciąż trwały. Intel i rząd kraju związkowego Saksonii-Anhalt również odmówiły komentarza w tej sprawie.
Więcej o obecnym stanie rzeczy można przeczytać w artykule MDR SACHSEN-ANHALT HEUTE z 16 czerwca:
Najwyraźniej prawie 10 miliardów euro dofinansowania od rządu federalnego
Premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff zadeklarował jednak na marginesie Bundesratu w Berlinie MDR SACHSEN-ANHALT, że porozumienie jest bliskie osiągnięcia. Położone zostały fundamenty pod budowę.
TO Bund będzie fabryką w Magdeburgu, informuje „Handelsblatt” (euro) w odniesieniu do członków rządu, z 9,9 zamiast pierwotnie obiecanych 6,8 mld euro. Federalny minister finansów Christian Lindner wcześniej sprzeciwiał się wyższym dotacjom. W wywiadzie dla „Handelsblatt” z lutego powiedział: „Nie można nas szantażować”
Dyskusje w Kancelarii są bardzo konstruktywne i zorientowane na wyniki. Państwo i gminy odrobiły pracę domową, aby położyć podwaliny pod rozpoczęcie budowy.
Reiner Haseloff, premier (CDU) Saksonii-Anhalt
Haseloff był przekonany, że otwarte pytania można wyjaśnić. W niedzielę spotka się prywatnie z szefem Intela, Patem Gelsingerem, w Wittenberdze. Oprócz Intela, Haseloff i Gelsinger wyznają również wiarę chrześcijańską. Dla luterańskiego Gelsingera odwiedzanie stron Lutra jest szczególnym problemem. Premier wystosował już zaproszenie na ogłoszenie inwestycji Intela w 2022 roku. Teraz należy je wykupić.
Magdeburg jako dostawca do fabryki półprzewodników firmy Intel w Polsce
Gelsingera jest obecnie w trakcie europejskiej trasy koncertowej. We Wrocławiu nakreśla plany nowej fabryki, w której chipy są usuwane z płytek waflowych, testowane pod kątem wydajności i odpowiednio instalowane, aby mogły zostać dopuszczone do sprzedaży.
Wafle, na których produkowane są chipy, dostarczane są do Polski z Irlandii, aw przyszłości także z fabryki w Magdeburgu. To ostatnie ogniwo w łańcuchu produkcji półprzewodników. Intel planuje zainwestować w Polsce 4,6 mld euro. We wrocławskim obiekcie ma powstać 2000 miejsc pracy.
Więcej na ten temat: Intel w Magdeburgu
Reuters, MDR (Sebastian Mantei, Oliver Bar, André Plaul) | Po raz pierwszy opublikowano 15.06.2023 r
Ten temat w porządku obrad:MDR SAXEN-ANHALT DZISIAJ | 19 czerwca 2023 | 19:00.
Wyświetl wszystko
Wyświetl wszystko
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.