Komisja Europejska wzywa Polskę do zapłaty kar – EURACTIV.com

W sporze o bardzo krytykowaną izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego Komisja Europejska zwiększyła presję na Polskę. Jak informują media, Komisja skierowała do Polski łącznie sześć oficjalnych wezwań do zapłaty dziennej kary pieniężnej należnej za niezastosowanie się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zdaniem Komisji i Trybunału Sprawiedliwości UE izba dyscyplinarna może służyć jako narzędzie ścigania sędziów krytykujących rząd.

„174 mln euro zostanie odjęte z funduszy europejskich przyznanych Polsce”, jeśli kraj nadal będzie odmawiał zapłaty nałożonych kar, dowiedziało się prywatne radio RMFFM przez rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wieganda.

Polskie władze rozwiązały Izbę Dyscyplinarną i zastąpiły ją nową Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Dla Komisji problem nie został jednak jeszcze rozwiązany, dlatego grzywna nie została zniesiona.

W listopadzie 2022 r. polski rząd zwrócił się do Komisji o zaprzestanie nakładania kar. Argumentowała, że ​​wraz z rozwiązaniem Izby Dyscyplinarnej reformy zostały już wdrożone, a wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wykonany.

Jednak wiceprezes Trybunału, Lars Bay Larsen, powiedział, że „środki podjęte przez Polskę nie są wystarczające, aby zapewnić wdrożenie wszystkich środków tymczasowych, o które wnioskował Trybunał”. W rezultacie grzywna została obniżona z 1 miliona euro dziennie do 500 000 euro.

Bay Larsen, przyznając, że Polska dokonała pewnych zmian, dodał, że inne, w tym wyrok polskiego Sądu Najwyższego zezwalający na ściganie lub aresztowanie sędziów, nie zostały jeszcze zawieszone – pisze.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy nie tylko samego organu dyscyplinarnego, ale całego systemu dyscyplinarnego sędziów – powiedział Igor Tuleya, sędzia zawieszony w decyzji przez organ dyscyplinarny. Decyzja ta została później uchylona przez nowo utworzoną Izbę Odpowiedzialności Zawodowej.

Kary są pobierane od 3 listopada 2021 r.

Nakaz zapłaty obejmuje okres od października 2022 r. do kwietnia 2023 r. do czasu obniżenia kary. Akt oskarżenia zakończy się 5 czerwca, kiedy Trybunał Sprawiedliwości UE wyda ostateczny wyrok w sprawie polskiego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *