Według fińskiej firmy energetycznej Gasum, Rosja przestała dostarczać gaz do Finlandii wczesnym rankiem w sobotę. Gazprom Export poinformował o tym w piątek po południu, poinformował w Espoo fiński koncern Gasum.
Rosyjska spółka publiczna potwierdziła to wieczorem. Powodem jest brak płatności za gaz dostarczony w kwietniu. Fińska grupa wcześniej zapowiadała, że nie przyjmie wniosków od Gazprom Export o płatności w rublach. Obie firmy nie zgadzają się również co do innych twierdzeń.
„Jest głęboko godne ubolewania, że dostawy gazu z naszego kontraktu zostały teraz wstrzymane” – powiedział szef Gasum Mika Wiljanen, zgodnie z komunikatem. „Jednak starannie przygotowaliśmy się na tę sytuację i jeśli nie będzie zakłóceń w sieci gazowej, w najbliższych miesiącach będziemy mogli dostarczać gaz do wszystkich naszych klientów”. Gaz z gazociągu Balticconnector będzie dostępny dla klientów przez całe lato.
Gaz dla Finlandii prawie w całości z Rosji
Według fińskiego radia gaz stanowi tylko około 5% miksu energetycznego w Finlandii. Jednak prawie cały gaz pochodzi z Rosji: w ubiegłym roku udział importu rosyjskiego gazu wyniósł 92%. Według Gasum jest to obecnie jedyna firma energetyczna w Finlandii, która kupuje gaz bezpośrednio z Rosji.
Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Federalnej Agencji ds. Sieci, wstrzymanie dostaw do Finlandii nie ma wpływu na dostawy gazu w Niemczech. Sytuacja jest bardzo dokładnie monitorowana i trwają wymiany z partnerami fińskimi i europejskimi, poinformowało na żądanie ministerstwo. „Dostawa gazu w Niemczech jest stabilna”, mówi aktualny raport sytuacyjny Federalnej Agencji ds. Sieci, bezpieczeństwo dostaw jest gwarantowane.
Dla Finlandii wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję „nie jest powodem do paniki”, napisała w piątek na Twitterze fińska ekspertka Minna Ålander z Fundacji Nauki i Polityki. „Nawet w przemyśle chemicznym, leśnictwie i piekarniach, które są jednymi z największych konsumentów gazu ziemnego, nie wydaje się to być problemem”.
Jukka Leskelä, prezes fińskiego stowarzyszenia przemysłu energetycznego, początkowo nie spodziewa się problemów z dostawami tego lata. „Do jesieni i zimy jest jeszcze dużo czasu. Sytuacja bardzo się zmieniła” – powiedziała Leskelä fińskiej agencji prasowej STT. „Wiele firm podjęło już środki bezpieczeństwa i szuka alternatywy dla rosyjskiego gazu”. Jedną z takich alternatyw może być terminal gazu płynnego, który Finowie dzierżawią z Estonią i który chcą eksploatować od jesieni.
Połączenie z aplikacją NATO jest niejasne
W środę Finlandia i Szwecja wystąpiły o członkostwo w NATO w Brukseli. Rosja już zapowiedziała na to odpowiedź. Jednak nie jest jasne, czy istnieje połączenie z zamrożeniem energii. Pod koniec kwietnia Gazprom odciął dostawy gazu do Polski i Bułgarii, bo też nie chciały płacić w rublach.
Nowy system płatności zamówiony przez szefa Kremla Władimira Putina wymaga od klientów otwarcia konta w rosyjskim Gazprombanku. Tam zawsze mogą zapłacić rachunki w euro lub dolarach, bank przelicza pieniądze i przekazuje je Gazpromowi. Według rosyjskich przywódców, wielu odbiorców gazu w UE podąża za nowym systemem, w tym w Niemczech.
W zeszły piątek rosyjska firma Rao Nordic z siedzibą w Helsinkach ogłosiła, że w najbliższym czasie przestanie dostarczać energię elektryczną do Finlandii. Powodem jest brak płatności. Według Rao Nordic jest jednym z głównych importerów rosyjskiej energii elektrycznej do krajów skandynawskich i należy do Inter Rao, największej rosyjskiej grupy energetycznej w sektorze import-eksport.
Według Gazpromu spory o płatności za dostawy gazu muszą być teraz wyjaśnione legalnymi kanałami. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ponownie podkreślił w piątek, że dekret Putina ma zastosowanie i będzie stosowany bez wyjątku. Dostawy są zatem dokonywane tylko wtedy, gdy rubel się kręci. (dpa)
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.