Konflikt o media publiczne w Polsce trwa – Polityka

W Polsce konflikt o media publiczne trwa po zastąpieniu kierownictwa przez nowy rząd premiera Donalda Tuska. W czwartek demonstrowali także politycy rządzącej narodowo-konserwatywnej partii PiS. Prezes PiS Andrzej Duda nazwał akcję „całkowicie nielegalną” i naruszeniem Konstytucji. Kto chce innych zasad zarządzania mediami, musi najpierw zmienić tę ustawę – powiedział Duda radiu Zet. „To anarchia. Obejście istniejącego prawa jest anarchią” – stwierdził.

Dzień wcześniej minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz za jednym zamachem odwołał całe kierownictwo kanału publicznego. Dotknęło to prezesów i rady nadzorcze telewizji TVP, Polskiego Radia i agencji informacyjnej PAP. Rząd Tuska zarzuca mediom szerzenie propagandy partyjnej przez osiem lat rządów PiS. Organizacje międzynarodowe skrytykowały także jednostronną reportaż polskich mediów państwowych.

Kierownictwo PiS wokół Jarosława Kaczyńskiego protestowało, mówiąc o zamachu stanu i ataku na demokrację i wolność prasy. W środę wiece przed siedzibą telewizji nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Część przedstawicieli PiS nocowała także w gmachu TVP. Oczekuje się, że normalne funkcjonowanie wiadomości zostanie wznowione w czwartek pod nowym kierownictwem.

Jak podaje portal gazeta.pl, w agencji PAP były szef Wojciech Surmacz nie chciał pogodzić się ze zwolnieniem. W tym samym czasie w firmie pojawił się nowy dyrektor Marek Błoński, który zarządził pierwsze zmiany personalne.

W wyborach 15 października trójstronny sojusz byłej opozycji na czele z Tuskiem zdobył większość rządzącą. Rządzący od 2015 roku PiS stracił władzę.

© dpa-infocom, dpa:231221-99-373592/2

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *