Polski premier Morawiecki krytykuje zachowanie Niemiec w konflikcie ukraińskim. Po południu spotyka się z kanclerzem Scholzem na rozmowy w Berlinie – i chce wstrząsnąć „niemieckim sumieniem”.
Przed spotkaniem z kanclerzem Olafem Scholzem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w sobotnie popołudnie w Berlinie polski premier potępił „kamienny egoizm” niektórych krajów zachodnich, w tym Niemiec, w konflikcie ukraińskim.
Swoją wizytą u kanclerza Olafa Scholza (SPD) chciał „wstrząśnąć sumieniem Niemiec”, aby ostatecznie zdecydowały się na nałożenie surowych sankcji na Rosję – powiedział w sobotę w Berlinie polskim dziennikarzom Morawiecki.
– Nic nie powstrzyma Putina, jeśli nie będziemy wystarczająco zdeterminowani – powiedział Morawiecki. „To historyczny moment… nie mamy czasu do stracenia”.
Morawiecki: „5000 hełmów? To musi być żart”
Polski premier powiedział, że niemiecka pomoc do tej pory jest daleko od tego, co jest potrzebne teraz: „Jaka pomoc trafiła na Ukrainę? Pięć tysięcy hełmów? To musi być żart” – powiedział Morawiecki.
Dodał, że sankcje wobec Rosji powinny być „miażdżące” i wezwał do wykluczenia Rosji z globalnego systemu finansowego Swift oraz działania wymierzone w samego Putina, wspierających go oligarchów i ogólnie w rosyjską gospodarkę.
Baerbock: szybkie wykluczenie dotknęłoby rosyjskich cywilów
Niemcy, Polska i Litwa chcą rozmawiać o wojnie na Ukrainie w Berlinie. Powinna również dążyć do środków karnych wobec Rosji.
W związku z agresją Rosji na Ukrainie, UE nałożyła na Rosję daleko idące sankcje. Między innymi szef Kremla Władimir Putin i jego minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow są osobiście dotknięci środkami karnymi. Ukarano także banki rosyjskie. Trwa jednak spór co do tego, czy Rosja również powinna zostać wyłączona z systemu płatności międzynarodowych Swift.
Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn bronił decyzji UE o powstrzymaniu się na razie od tego środka karnego. „Nie możemy wywołać kolejnego globalnego kryzysu handlowego obok kryzysu, którego obecnie doświadczamy” – powiedział.
Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) również sprzeciwiła się wykluczeniu Swifta z Rosji w tym czasie. W przeciwieństwie do sankcjonowania poszczególnych banków, oddzielenie Rosji od systemu Swift miałoby „szeroki efekt” i wpłynęłoby na ludność.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.