Kontrowersje wokół przywódcy partyzantów Bandery: Polska nazywa oświadczenie Melnyka „absolutnie nie do przyjęcia” – Polityka

Polska potępiła wypowiedzi ambasadora Ukrainy w Berlinie Andrija Melnyka o byłym przywódcy nacjonalistów Stepanie Banderze (1909-1959). – Taka opinia i taka rozmowa jest absolutnie nie do przyjęcia – powiedział w piątek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz na platformie internetowej Wirtualna Polska.

Na pytanie, czy Polska oczekuje przeprosin od Melnyka, Przydacz odpowiedział: „Jesteśmy bardziej zainteresowani stanowiskiem ukraińskiego rządu niż pojedynczych osób. Biorąc pod uwagę, że ukraińskie MSZ zdystansowało się od wypowiedzi Melnyka, to wystarczy.

[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen.]

Bandera (1909-1959) był ideowym przywódcą radykalnego skrzydła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Zwolennicy nacjonalistów na zachodniej Ukrainie byli odpowiedzialni za wypędzenia na tle etnicznym w 1943 r., w których zamordowano dziesiątki tysięcy polskich cywilów. Bandera po II wojnie światowej uciekł do Niemiec, gdzie został zamordowany w 1959 roku przez agenta sowieckich służb specjalnych KGB.


Melnyk bronił Bandery w rozmowie z dziennikarzem Tilo Jungiem i powiedział: „Bandera nie była masowym mordercą Żydów i Polaków. Nie ma na to dowodu. Jako ambasador Melnyk podlega Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Melnyk znany jest również w Niemczech z krytyki ukraińskiej polityki rządu federalnego.

Ukraińskie MSZ stwierdziło wówczas na swojej stronie internetowej: „Opinia ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, którą wyraził w rozmowie z niemieckim dziennikarzem, jest jego własną i nie odzwierciedla stanowiska ukraińskiego MSZ”. . Jako ambasador Melnyk raportuje do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Brak komentarzy od Melnyka na temat odejścia Kijowa

Bandera był ideologicznym przywódcą radykalnego skrzydła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Zwolennicy nacjonalistów na zachodniej Ukrainie byli odpowiedzialni za wypędzenia na tle etnicznym w 1943 r., w których zamordowano dziesiątki tysięcy polskich cywilów. Bandera po II wojnie światowej uciekł do Niemiec, gdzie został zamordowany w 1959 roku przez agenta sowieckich służb specjalnych KGB.

Melnyk nie chce komentować dystansu MSZ do jego wypowiedzi. Poinformowała o tym w piątek rzeczniczka ambasady w Berlinie na wniosek niemieckiej agencji prasowej.

Jako powód podano, że ambasador nie mógł komentować oświadczeń własnego MSZ. (dpa)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *