Stan: 02.03.2023 17:54
Dwóch polityków AfD jest krytykowanych za rzekomą bliskość z Rosją: poseł Kotré wystąpił w znanym z propagandy rosyjskim talk show, a obok rosyjskiego ambasadora pojawił się lider partii Chrupalla.
Wystąpienie w talk show nadawanym w rosyjskiej telewizji państwowej spotkało się z ostrą krytyką posła AfD Steffena Kotré. Nowe dyskusje wywołuje też akcja szefa AfD Tino Chrupalla.
W czwartek Kotré został dodany do programu prowadzonego przez Władimira Sołowjowa. Sołowjowowi przypisuje się, że był bardzo blisko Kremla i regularnie nadawał rosyjską propagandę. Niedawno nazwał federalną minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock „panną Ribbentrop”. Joachim von Ribbentrop był niemieckim ministrem spraw zagranicznych w czasach Adolfa Hitlera.
Poszczególne fragmenty talk show krążyły później w mediach społecznościowych. Przede wszystkim słychać rosyjskiego tłumacza. Kotré powtarza to, mówiąc, że większość Niemców jest przeciwna dostawom ciężkiej broni na Ukrainę, ale media zrobią wszystko, by zwrócić ludzi przeciwko Rosji i jej przywódcom. Poseł wyjaśnił jednak agencji informacyjnej dpa, która pierwotnie powielała wersję tłumacza, że nie mówił o „większości”, ale o „dużej części” niemieckiego społeczeństwa.
Przemówienie Bundestagu już wywołało poruszenie
To nie pierwszy raz, kiedy Kontré zwraca uwagę na komentarze na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. W przemówieniu do Bundestagu w kwietniu ubiegłego roku stwierdził, że Zachód jest „częściowo odpowiedzialny” za wojnę, a także mówił o laboratoriach broni biologicznej na Ukrainie „skierowanych przeciwko Rosji”.
Poseł AfD Norbert Kleinwächter nazwał wypowiedzi swojego partyjnego kolegi „obrzydliwą propagandą Putina”. Ostatni występ Kotrégo w rosyjskim talk show również spotkał się z dużą krytyką. AfD może być wykorzystana do celów rosyjskiej propagandy – powiedziała dyrektor parlamentarnej grupy parlamentarnej SPD Katja Mast z agencji prasowej AFP. Zarzuciła kierownictwu partii AfD, że nie dystansuje się wystarczająco od Kotré: „Fakt, że kierownictwo AfD znowu wije się wokół nagany jak węgorz, to stary wzorzec, który trzeba ciągle pokazywać” – powiedziała Mast.
Wiceprzewodniczący FDP Wolfgang Kubicki skrytykował też zachowanie Kotrégo w rozmowie z stacjami RTL i ntv: „Kiedy poseł AfD prosi o publiczną solidarność z człowiekiem, którego program od tygodni stawia pod znakiem zapytania prawo do istnienia i legitymizację państwa niemieckiego, domagał się to mówi samo za siebie”.
„Każdemu udzielam wywiadu”
Sam Kotré broni swojego występu w programie Sołowjowa. „Z każdym udzielę wywiadu” – napisał na Twitterze, opowiadając się za dyplomacją „pomimo wojny” i „rozmawianiem ze sobą”.
W szeregach AfD reakcja opinii publicznej na pojawienie się Kotré była jak dotąd ostrożna. Lider partii Chrupalla powiedział agencji informacyjnej dpa, że Kotré „wyraził swoją osobistą opinię” w rosyjskim programie. Co więcej, każdy poseł „decydował i odpowiadał” sam za udzielane wywiady.
Złożenie wieńca z ambasadorem Rosji
Również w czwartek wraz z ambasadorem Rosji w Niemczech Siergiejem Nieszajewem złożył wieńce pod pomnikiem Seelower Höhen w pobliżu granicy Brandenburgii z Polską. Okazją była 80. rocznica bitwy pod Stalingradem.
Zapytany przez dpa o wspólne wystąpienie z ambasadorem Rosji w związku z trwającą od prawie roku rosyjską inwazją na Ukrainę, Chrupalla podkreślił: „Musimy rozbroić się i podać rękę dyplomatycznie. Niemcy nie są w stanie wojny z Rosją” ”. Chrupalla połączył to oświadczenie z dalszą krytyką federalnego ministra spraw zagranicznych Baerbocka i jego „niepoważnych wypowiedzi”, że Niemcy są w stanie wojny.
Polityczka Zielonych została ostatnio skrytykowana za stwierdzenie na posiedzeniu Rady Europy, że „prowadzimy wojnę z Rosją, a nie ze sobą”. MSZ podkreśliło wówczas, że Baerbock nie miał na myśli udziału Niemiec lub ich sojuszników w wojnie.
Uwaga edytora: W poprzedniej wersji powieliliśmy słowa rosyjskiego tłumacza. W rezultacie Kotré powiedział, że większość obywateli niemieckich jest przeciwna wysyłaniu ciężkiej broni. Tymczasem poseł AfD wyjaśnił, że nie mówi o „większości”, ale o „dużej części” niemieckiego społeczeństwa. Przejęliśmy korektę dpa.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.