Berlin
Rząd federalny pogrążony jest w kryzysie budżetowym i brakuje mu miliardów. Czy wyższe podatki są rozwiązaniem? Wiadomości polityczne na blogu.
- W następstwie orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Ministerstwo Finansów nałożyło zamrożenie budżetu
- Ekonomiści ostrzegają przed polityką oszczędnościową i podwyżkami podatków
Berlin. Niemcy zmierzają w stronę jednego Kryzys budżetowy. Zgodnie z orzeczeniem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w budżecie Konfederacji brakuje 60 miliardów euro. Ministerstwo Finansów nałożyło dziś zamrożenie budżetu i na czerwonym świetle panuje kryzys. Komisja ekspertów spotyka się dziś w ramach Komisji Budżetowej, aby omówić dalszy przebieg sytuacji.
Na blogu informacyjnym na bieżąco informujemy Cię o najważniejszych wydarzeniach.
Wiadomości polityczne z 20 listopada: Budżet federalny – ekonomiści wyraźnie ostrzegają
14:05: Ekonomista Jens Südekum z Uniwersytetu w Düsseldorfie ostrzega przed prostym obcinaniem programów z Funduszu Klimatu i Transformacji (KTF). „Są bardzo potrzebne” – stwierdził na wtorkowym przesłuchaniu ekspert wyznaczony przez SPD. Komisja Budżetowa w sprawie wykonania wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Celem funduszu jest m.in. wspieranie przyjaznej dla klimatu restrukturyzacji niemieckiej gospodarki. Jeszcze przed wydaniem wyroku w Niemczech panował „kryzys inwestycyjny”. Obecnie istnieje ryzyko, że sytuacja ta ulegnie pogorszeniu lub stanie się jeszcze bardziej trwała.
Poczytaj o tym:Ministerstwo Finansów blokuje budżet federalny – co to oznacza?
Michael Hüther z Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego w Kolonii, zaproszony przez Zielonych, również podkreślił potrzebę inwestycji. Bądź oszczędny Niemcy już w trudnej sytuacji, zwłaszcza ze względu na starzenie się społeczeństwa. Jednocześnie polityka gospodarcza USA zachęcała do ogromnych inwestycji w kraju. W Niemczech nie oczekuje się już wzrostu produktu krajowego brutto w przyszłym roku, a krajowi grozi „uporczywy kryzys inwestycyjny”.
Zaproszony przez FDP Berthold Wigger z Instytutu Technologii w Karlsruhe podkreślił, że państwo musi teraz płacić dodatkowe podatki zarówno od dochodów, jak i wydatków. Zanim Podwyżki podatków załatać dziury budżetowe – ostrzegł. Atrakcyjność lokalizacji zależy w dużej mierze od ram podatkowych. Jednakże Niemcy „straciły swoją atrakcyjność jako terytorium” od czasu ostatniej dużej reformy podatku od osób prawnych w 2008 r. Niemcy są obecnie krajem G7, który nakłada na przedsiębiorstwa najwyższe obciążenia podatkowe.
Przeczytaj blog polityczny z zeszłego tygodnia tutaj.
(fmg/dpa/afp/epd/kna)
Inne artykuły z tej kategorii znajdziesz tutaj: Polityka
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.