Kryzys kaliningradzki osiąga punkt kulminacyjny: Putin i Łukaszenka planują „środki” wobec Litwy

Kryzys kaliningradzki osiąga punkt kulminacyjny
Putin i Łukaszenko planują „środki” przeciwko Litwie

Od czerwca Litwa ograniczyła ruch towarowy między Rosją a jej enklawą Kaliningradu. Szef Kremla Putin nie tylko chce pogodzić się z przedłużaniem sankcji: rozmawia z białoruskim przywódcą Łukaszenką o „wspólnych środkach” wobec kraju UE.

W sporze o ograniczenia w przewozie towarów do rosyjskiej enklawy Kaliningradu przez Litwę, Rosja i Białoruś dyskutują o wspólnych działaniach przeciwko państwu UE. Kreml powiedział, że w ramach „nielegalnych ograniczeń w przepływie towarów nałożonych przez Litwę” dyskutowano o „możliwych wspólnych środkach”. Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko wcześniej rozmawiali przez telefon.

Kaliningrad leży nad Morzem Bałtyckim między Litwą a Polską i nie ma bezpośredniego połączenia lądowego z Rosją. Członek UE, Litwa, od połowy czerwca ograniczył ruch towarowy między Rosją a eksklawą. Towary objęte sankcjami UE wobec Rosji nie mogą być już przewożone koleją z Rosji do Kaliningradu przez Litwę. Były to początkowo głównie metale, materiały budowlane, wyroby technologiczne i węgiel. Wdrożenie sankcji wywołało gwałtowne protesty w Rosji.

Litwa również rozszerzyła rano ograniczenia handlowe z rosyjską enklawą Kaliningradu. Jak powiedział rzecznik litewskiej służby celnej, objęte sankcjami towary obejmowały teraz także beton, drewno, alkohol i chemikalia przemysłowe na bazie alkoholu. Śledź sankcje UE. Jak to wpłynie na tranzyt między Rosją a Kaliningradem, początkowo nie było jasne.

Połowa importu do Kaliningradu zablokowana

Gubernator kaliningradzki Anton Alichanow szacował pod koniec czerwca, że ​​dotyczy to nawet 50% importu enklawy. Obecnie trwają rozmowy między Rosją a UE. Moskwa wzywa do zniesienia restrykcji i oskarża Unię Europejską o naruszenie porozumienia z 2002 r. w sprawie podróży do Kaliningradu.

Litwa ma 680-kilometrową granicę z Białorusią. Białoruś, sojusznik Rosji, służyła jako miejsce wypadowe dla armii rosyjskiej podczas ataku na Ukrainę.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *