Książę William podczas swojej podróży do Polski odwiedził specjalną restaurację.Zdjęcie: PA Media/Earthshot Prize/Bloomberg Ph
rodzina królewska
W rzeczywistości członkom brytyjskiej rodziny królewskiej nie wolno wypowiadać się politycznie. Ale nawet oddana królowa Elżbieta II od czasu do czasu znajdowała sposób, aby publicznie wyrazić swoją opinię na dany temat. Zmarła w 2022 roku królowa często używała ubrań i biżuterii, aby wyrazić subtelne wypowiedzi.
Jego następca, król Karol III, był mniej subtelny: jeszcze przed nominacją na króla był wielokrotnie oskarżany o nadmierne angażowanie się w sprawy polityczne. Od czasu opuszczenia rodziny królewskiej książę Harry i księżna Meghan często korzystają ze swojej nowo zdobytej wolności, aby komentować kwestie polityczne.
Nawet książę William i księżna Kate nie zawsze trzymają się rygorystycznie zasady nie wypowiadania się na temat polityki. Na przykład w ubiegłym roku publicznie wyrazili swoje wsparcie dla Ukrainy, po czym prezydent podziękował im na Twitterze. Podczas wizyty w Warszawie książę William podjął decyzję, którą po raz kolejny należy uznać w Polsce za jednoznaczne oświadczenie.
Książę William: jego wizyta w pubie wywołała sensację
Ponieważ William odwiedził Bistro Butero w Warszawie. Pub, który sam siebie określa jako „queerowe miejsce z wygodnym jedzeniem”, został otwarty w listopadzie ubiegłego roku. Według „Niezależny„Odbywają się tam między innymi wieczory karaoke dla drag queens.
Książę William spotkał się z prezydentem Polski Andrejem Dudą.Zdjęcie: PA Wire/Ian Vogler/Daily Mirror
Gdy ekipa Williamsa zdecydowała się spędzić tam wieczór, następca tronu nalegał, aby do nich dołączyć. Źródło podało, że „codzienna poczta„: „Zapytał ich, co zamierzają robić i czy może z nimi pojechać.” Oraz: „Oczywiście to był wspaniały wieczór”.
Aplikacja Watson na smartfona
W Polsce, która ostatnio wielokrotnie zwracała uwagę na masowe ograniczenia praw społeczności LGBTQ*, wizytę Williama w pubie można uznać za wyraźny sygnał. Tak też widzą to Polacy. Gazeta cytuje wypowiedź jednego z mieszkańców:
„To cenne, że wspiera społeczność tak źle traktowaną przez obecny rząd w Polsce”.
Nawet w samym bistro można być całkowicie entuzjastycznie nastawionym do wizyty arystokratów. Film na Instagramie pokazuje, jak pracownicy przyklejają na krześle wiadomość z imieniem księcia Williama.
Podpis wideo mówi:
„Też jesteśmy zaskoczeni, ale gdzie indziej mógłby czuć się komfortowo i bezpiecznie, jeśli nie w naszej queerowej, kochającej przestrzeni? Zrobiliśmy to, co potrafimy najlepiej: zapewniliśmy mu jedzenie. Reszta to historia”.
William działał pod przykrywką
Poza tym nie jest to pierwszy raz, kiedy William prowadzi kampanię na rzecz praw osób LGBTQ*. Według The Independent w 2016 roku znalazł się na okładce Attitude, jednego z wiodących brytyjskich magazynów gejowskich.
W samej restauracji zaskoczyła nas jednak wysoka frekwencja. „Nie mieliśmy pojęcia, że przyjdą” – powiedział Daily Mail właściciel Paweł Zasim. Stół był pierwotnie zarezerwowany na przyjęcie urodzinowe, ale dopiero później okazało się, że William i jego pracownicy rzeczywiście byli na nim obecni. „Zjadł naszą kanapkę, szarpaną wieprzowinę. Zjadł całość. Myślę, że mu to smakowało” – powiedział Zasim gazecie.
Niemal dokładnie pięć miesięcy temu Felix Lobrecht w swoim podcaście „Gemischtes Hack” wyznał, że wcale nie radzi sobie najlepiej. „Nie mogę już tego znieść, mam dość tego świata, chłopaki, przepraszam” – wyjaśnił wówczas aktor. „Zabiłem się w pracy, jestem chory od pięciu miesięcy, jestem w klinice, nie mogę już tego znieść”.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.