Który pocisk manewrujący trafił w budynek mieszkalny w Dnieprze

autor: Lucas Grothe, MDR AKTUELL

16 stycznia 2023, 16:59

Ukraina nie ma obecnie praktycznie nic, co mogłaby przeciwstawić się rosyjskim atakom rakietowym. Ma to konsekwencje: w ten weekend 40 osób zginęło, gdy rakieta manewrująca X-22 uderzyła w budynek mieszkalny. Pomocny mógłby być zachodni system obronny, z którego korzystają również Niemcy.

Co najmniej 40 osób zginęło w ten weekend w ukraińskim mieście Dniepr, gdy według doniesień rosyjski pocisk manewrujący uderzył w budynek. Według ukraińskiego rządu rakieta manewrująca X-22 uderzyła w budynek i eksplodowała.

Zgodnie z tłumaczeniem znaków cyrylicy, ten pocisk kierowany nazywany jest także Kh-22. Pierwsze modele tego typu powstały w Związku Radzieckim w latach pięćdziesiątych XX wieku, powiedział MDR ekspert ds. rakiet Markus Schiller. Schiller prowadzi agencję doradczą w zakresie technologii kosmicznej i rakietowej oraz wykłada na temat rakiet dalekiego zasięgu na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium.

Jakie rakiety wystrzelono w stronę Dniepru?

Technologia rakiet manewrujących pochodzi z tej samej epoki, co rakiety Scud, znane przede wszystkim na Bliskim Wschodzie, wyjaśnił Schiller. „Ch-22 jest wystrzeliwany z rosyjskich bombowców Tupolew i pierwotnie był przeznaczony do atakowania statków. Jednak specjalny model może być również używany do atakowania celów lądowych”. Miałoby to miejsce, gdyby budynek mieszkalny na Ukrainie został zaatakowany przy użyciu Kh-22 lub X-22. Pocisk manewrujący jest zwykle wyposażony w ponad 500 kilogramów materiałów wybuchowych.

Pociski manewrujące muszą być zasilane niemal nieprzerwanie podczas lotu. W przeciwieństwie do rakiet balistycznych, które są zasilane paliwem dopiero na początku, a następnie podążają po trajektorii balistycznej łatwiejszej do obliczenia, rakiety manewrujące lecą zatem stosunkowo blisko ziemi i są późno wykrywane przez ich własny radar.

Czy dom był celem?

W sobotę nie było jasne, czy rakieta manewrująca została wycelowana przez Rosję specjalnie w budynek mieszkalny. Tego dnia zaatakowano kilka celów cywilnych na Ukrainie, ale atak w Dnieprze spowodował zdecydowanie największą liczbę ofiar śmiertelnych. Według własnych oświadczeń Rosja nie zbombardowała gmachu Dniepru. „Rosyjskie siły zbrojne nie atakują budynków mieszkalnych ani infrastruktury społecznej” – powiedział rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow. Do tego samego wniosku doszła część „przedstawicieli strony ukraińskiej”.

Przedstawiciele strony ukraińskiej sami powiedzieli, że „tragedia” weekendu została spowodowana przez ukraińską obronę powietrzną – powiedział Pieskow. Miał on oczywiście na myśli wypowiedzi doradcy ukraińskiego prezydenta Oleksyja Arestowicza.

Krótko po sobotnim ataku Arestowicz powiedział w transmisji internetowej na żywo: „Rakieta została wystrzelona i spadła na wejście do domu”. Nieco później 47-latek dał jednak jasno do zrozumienia, że ​​chciał po prostu opisać możliwą wersję, która wymaga jeszcze weryfikacji. Z kolei Ukraińskie Siły Powietrzne stwierdziły, że nie są w stanie przechwycić rakiet tego typu.

Czy Patrioci pomogą w walce z rakietami X-22?

Po weekendowym ataku Ukraina stwierdziła, że ​​obecnie nie posiada systemów zwalczania X-22. Według eksperta ds. rakiet Schillera dostarczony przez Niemcy czołg przeciwlotniczy Gepard lub system obrony przeciwrakietowej Iris-T teoretycznie mogłyby zniszczyć taki pocisk manewrujący. „Aby tak się stało, taki system musiałby znajdować się bardzo blisko celu ataku i wciąż mieć dużo szczęścia – co jest mało prawdopodobne. X-22 po prostu zbliża się zbyt szybko”.

Inaczej jest w przypadku systemów obronnych Patriot, którymi dysponują także Niemcy. Jeden z nich jest obecnie przewożony do Polski, gdzie w listopadzie rakieta uderzyła w wieś. Niedawno Stany Zjednoczone ogłosiły także dostawę baterii Patriot na Ukrainę. „Dzięki rakietom Patriot prawdopodobnie uda się odeprzeć X-22” – powiedział ekspert Schiller. Problem leży jednak w ograniczeniach przestrzennych. Aby chronić Ukrainę na wszystkich poziomach, w różnych regionach kraju potrzebne są baterie Patriot. Stany Zjednoczone najwyraźniej chcą obecnie dostarczać tylko jedną baterię.

Prawdopodobnie możesz dobrze odeprzeć X-22 rakietami Patriot.

Markusa Schillera | Ekspert ds. rakiet, Uniwersytet Bundeswehry w Monachium

Chociaż Rosja twierdzi, że atakuje wyłącznie cele wojskowe, cele cywilne są wielokrotnie atakowane. Oprócz infrastruktury, takiej jak elektrownie, kilkakrotnie ucierpiały także budynki mieszkalne. W czerwcu rakieta X-22 uderzyła także w centrum handlowe w ukraińskim mieście Krzemieńczuk. W tym czasie zginęło co najmniej 20 osób. Ukraińska armia ogłosiła w weekend, że od początku wojny Rosja wystrzeliła w sumie 210 rakiet manewrujących X-22 w kierunku celów na Ukrainie. Żaden z nich nie mógł zostać zestrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Ten temat w porządku obrad:AKTUALNY MDR | Wiadomości radiowe | 16 stycznia 2023 | 09:00

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *