Własne lotnisko armii amerykańskiej
Lądowanie amerykańskiego potwora wojskowego w Stuttgarcie: „Super Galaktyka” pochodzi z Polski
Dzisiaj 24 października 2023 | 20:11
Lockheed C-5M Super Galaxy przyleciał do Stuttgartu. Nadal nie wiadomo, co transporter XXL Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych zrobił pewnej nocy w Niemczech.
Gdziekolwiek się pojawi, wszystkie oczy są zwrócone na nią. Ze względu na swoje gabaryty jego wygląd robi ogromne wrażenie. Ma 75,5 m długości, rozpiętość 67,9 m, a na powierzchni jego skrzydeł można by zbudować pięć mieszkań rodzinnych. Tym samym Lockheed C-5M Super Galaxy wywołał sensację także w niedzielny wieczór (22 października) w Stuttgarcie.
Tuż przed godziną 19:00 na lotnisku w stolicy stanu Badenia-Wirtembergia wylądował ogromny transport Sił Powietrznych USA. Samolot o wojskowym numerze rejestracyjnym 86-0020 przyleciał z Rzeszowa, polskiego lotniska niedaleko granicy z Ukrainą.
Od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę mały regionalny port lotniczy, obsługiwany wcześniej głównie przez tanie linie lotnicze, stał się jednym z najważniejszych węzłów logistycznych zachodniej pomocy dla Ukrainy.
Ładowność do 127 ton
Amerykański Lockheed C-5M Super Galaxy przyleciał do Rzeszowa z Norfolk, w amerykańskim stanie Wirginia. Jest więc oczywiste, że przewoźnik XXL przewoził na brzuchu pomoc wojskową. Nieznany ładunek był prawdopodobnie duży. Ładownia ma 43,8 m długości, 5,8 m szerokości i 4,1 m wysokości. Ładowność samolotu wynosi 127 ton. To wystarczy np. na dwa czołgi MA Abrams lub inne duże systemy uzbrojenia.
Galaxy to dziecko lat 60. W tym czasie Amerykańskie Siły Powietrzne poszukiwały następcy starzejącego się Douglasa C-133 Cargomaster. W 1965 roku kontrakt przyznano firmie Lockheed. W 1989 r. firma zbrojeniowa zbudowała w sumie 131 egzemplarzy. Ponad połowa z nich jest nadal w użyciu.
Reklama
Noc w Stuttgarcie
Super Galaxy to zmodernizowana wersja Galaxy z mocniejszymi silnikami i modyfikacjami pylonów, pomocniczego zespołu napędowego, skrzydeł, klap, kokpitu i układu hydraulicznego. Niegdyś największy samolot transportowy na świecie, obecnie pod względem ładowności przewyższają go Antonow An-124 i Boeing 747-8 F.
Nie jest jasne, dlaczego Lockheed C-5M Super Galaxy spędził poniedziałkowy wieczór w Stuttgarcie, wracając z Polski. Po południu 86-0020 ponownie opuścił Niemcy i udał się do Stanów Zjednoczonych.
Stuttgart jest ważną bazą wojskową USA
Od 1945 roku armia amerykańska posiada własne lotnisko po południowej stronie niemieckiego lotniska.
Lotnisko wojskowe w Stuttgarcie jest obsługiwane przez Dowództwo Operacji Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych. To także niedaleko Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych w Europie.
Stefana Eiselina
- Nie przegap niczego ważnego – na internetowym kanale WhatsApp firmy FOCUS. Tutaj znajdziesz najnowsze wiadomości, informacje ogólne i filmy – Bądź tam teraz!
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.