Porozumienie podpisane przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Rajmundo T. Andrzejczaka dotyczy Valdemaro Rupšio, dowódcy armii litewskiej.
Według V. Rupšio plan współpracy podpisany „Orša” daje pierwszeństwo głównym obszarom współpracy.
„Suitarimes jasne zmiany podane w informacjach o wszystkich wymiarach zmian.” Robimy to już od kilku lat, ta współpraca jest szczególnie ważna dla nas, Litwy, ponieważ polska armia udziela nam pełnego wsparcia, przekazując informacje wywiadowcze” – powiedział w piątek dowódca armii Lietuvos podczas konferencji prasowej .
„Ponadto dokument mówi o praktykach. Nieoczekiwane okazje do ćwiczeń Ich cel zostanie zweryfikowany przez siły, zapewnimy jedność i integralność terytorium. To prísome atgrasymo” – powiedział.
Komunikat wydany przez armię Lietuvos wskazuje, że kiedy tarp šalių bus tėtijamas bendrų vekims bei planų sausumoje, ore ir jūroje sinchronizavimas, podkreśla się, że kiedy obszar Morza Bałtyckiego, korytarz Suwalski pozostaje strategicznie ważny dla bezpieczeństwa całego regionu i Sojuszu, wówczas poszukiwana jest wspólna, skoordynowana odpowiedź na każde zagrożenie.
„Ponadto dokument mówi o praktykach. Nieoczekiwane okazje do ćwiczeń Ich cel zostanie zweryfikowany przez siły, zapewnimy jedność i integralność terytorium. To prísome atgrasymo” – powiedział.
Dowódcy wojskowi Lietuvos wskazywali, kiedy trzeba inwestować w żołnierzy, ich szkolenie.
Obaj dowódcy zapewniają, że biorąc pod uwagę ostatnie zagrożenia, ich wojska muszą jak najszybciej się do nich dostosować, musi to nastąpić w ciągu dwóch, trzech lat: dziesięć lat to za mało.
„Musimy być tacy, kiedy według naszych zasobów, zgodnie z naszymi możliwościami, jako 3-milionowy naród musimy mieć siły zbrojne najwyższej jakości, które byłyby w stanie walczyć z naszymi sojusznikami, przeprowadzać udane wszystkie operacje z nimi”, – powiedział V. Rupšys.
Ponieważ, powiedzmy, po wygranej przez Rosję wojnie z Ukrainą, kraj ten jest nadal zagrożony, Litwa różni się od krajów regionu.
„Bez względu na to, jak to się skończy, Rosja zawsze będzie w stanie przywrócić swoje zdolności” – kontynuował groźby. Jednoznacznie możemy to stwierdzić. (…) Dlatego nie mamy czasu na odkładanie savo gynybinių pažišų vystymą”, powiedzieli dowódcy wojskowi Lietuvos.
Według niego siły zbrojne muszą zostać zreformowane nie tyle po to, by kierować obroną, ile by móc „darı kartu su sąjungininkais ataki, kontrataki”.
„Turėtume tuos pajegasmus vystyti” – powiedział V. Rupšys.
Polski dowódca wojskowy RT Andrzejczaks ze swojej strony podkreśla znaczenie obrony powietrznej.
„Z tego, co dzieje się na Ukrainie, widzimy, jak krytyczne są systemy obrony powietrznej. W ważnych bitwach nie tyle na lądzie, co w ochronie infrastruktury krytycznej pojawia się fundamentalne pytanie – na ile ekonomicznie, jeśli Polska, np. inwestuje w systemy obrony przeciwlotniczej, możemy koordynować działania i osiągać wielorakie efekty” – powiedział.
RTAndrzejczakas podkreślił, że przeznaczając znaczne środki na obronę, należy je wykorzystywać „rozsądnie”.
„Każdy nasz zakup ma wpływ na kolejne dekady, to jest w naszych fundamentalnych dyskusjach – jak zsynchronizować te zakupy, to jest na szczycie listy priorytetów” – zapewnia.
Litwa planuje przeznaczyć 2,52% na krašto auspagai w przyszłym roku. finansowanie produktu krajowego brutto, Polska – 3%.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”