Dwanaście krajów założyło NATO – od tego czasu szybko się rozrosło. Kim są członkowie NATO w 2023 roku? Listę i mapę znajdziesz tutaj.
NATO jest sojuszem obronnym krajów Ameryki Północnej i Europy. NATO to skrót od „Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”, co oznacza „Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego”. Według NATO, jego celem jest „zagwarantowanie wolności i bezpieczeństwa swoim członkom środkami politycznymi i wojskowymi”.
Liczba członków NATO w 2023 roku: ile?
Dwunastu członków założycieli NATO to Belgia, Dania, Francja, Wielka Brytania, Islandia, Włochy, Kanada, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia i Stany Zjednoczone.
Z biegiem czasu coraz więcej krajów stawało się członkami NATO. Na przykład Niemcy przystąpiły do organizacji 6 maja 1955 r., sześć lat po jej utworzeniu. Sojusz Północnoatlantycki ma obecnie 31 członków w 2023 r. Najmłodszym jest Finlandia.
Potrzebujemy Twojej zgody na wyświetlenie filmu Glomex
Za Twoją zgodą mogą być tutaj wyświetlane treści zewnętrzne, które uzupełniają tekst redakcyjny. Aktywując zawartość za pomocą opcji „Zaakceptuj i wyświetl”, glomex GmbH może przechowywać lub pobierać informacje na Twoim urządzeniu oraz gromadzić i przetwarzać Twoje dane osobowe, nawet w krajach spoza UE o niższym poziomie ochrony danych, na co wyrażasz wyraźną zgodę. Zgoda dotyczy Twojej obecnej wizyty w serwisie, ale możesz ją w tym czasie ponownie wycofać za pomocą suwaka. Ochrona danych
Wideo: AFP
Te kraje są członkami NATO w 2023 roku
- Wielka Brytania (1949)
- STANY ZJEDNOCZONE (1949)
- Belgia (1949)
- Kanada (1949)
- Dania (1949)
- Francja (1949)
- Islandia (1949)
- Luksemburg (1949)
- Holandia (1949)
- Włochy (1949)
- Norwegia (1949)
- Portugalia (1949)
- Grecja (1952)
- Turcja (1952)
- Niemcy (1955)
- Hiszpania (1982)
- Węgry (1999)
- Polska (1999)
- Republika Czeska (1999)
- Rumunia (2004)
- Słowacja (2004)
- Słowenia (2004)
- Bułgaria (2004)
- Estonia (2004)
- Łotwa (2004)
- Litwa (2004)
- Albania (2009)
- Chorwacja (2009)
- Czarnogóra (2017)
- Macedonia Północna (2020)
- Finlandia (2023)
Powstanie NATO: Kiedy i dlaczego powstało NATO?
NATO powstało 4 kwietnia 1949 roku. W tym czasie państwa założycielskie dążyły głównie do celu, jakim jest współpraca wojskowa i polityczna w przypadku konfliktu ze Związkiem Radzieckim.
Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego reguluje sojusz NATO do dziś. Stanowi ona, że zbrojna napaść na państwo członkowskie musi być traktowana jako napaść na całe NATO. Pozostali członkowie są wtedy zobowiązani do wspierania i obrony zaatakowanego kraju.
Szwecja i Finlandia staną się członkami NATO
Ze względu na wojnę na Ukrainie, Finlandia i Szwecja również chciały przystąpić do NATO. Przynajmniej Finlandia jest teraz członkiem NATO. Szwecja wciąż czeka w kolejce. Jak kraj może przystąpić do NATO podlega pewnym zasadom.
Przeczytaj też o tym
Turcja początkowo stawiała opór, oskarżając oba kraje o wspieranie Kurdyjskiej Partii Robotniczej PKK i kurdyjskiej milicji YPG w Syrii. Turcja klasyfikuje obie grupy jako organizacje terrorystyczne. 30 marca 2023 r., po długich negocjacjach, Turcja ostatecznie zaakceptowała członkostwo Finlandii w NATO. Członkostwo zostało zatwierdzone przez zdecydowaną większość w tureckim parlamencie, informuje tagesschau.de. Tym samym wszystkie 30 państw członkowskich zatwierdziło przystąpienie Finlandii.
Z drugiej strony Turcja i Węgry (stan na 31 marca) nadal blokują członkostwo Szwecji. Według Turcji innym powodem, poza wspomnianymi już partiami kurdyjskimi, jest brak odpowiedzi Szwecji na prośby Turcji o ekstradycję.
Wraz z przystąpieniem do NATO Szwecja rezygnuje ze świeckiej neutralności. Również dla Finlandii jest to punkt zwrotny w polityce bezpieczeństwa. To, co czyni tego członka NATO wyjątkowym, to fakt, że Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości 1300 kilometrów.
Potrzebujemy Twojej zgody na wyświetlenie filmu Glomex
Za Twoją zgodą mogą być tutaj wyświetlane treści zewnętrzne, które uzupełniają tekst redakcyjny. Aktywując zawartość za pomocą opcji „Zaakceptuj i wyświetl”, glomex GmbH może przechowywać lub pobierać informacje na Twoim urządzeniu oraz gromadzić i przetwarzać Twoje dane osobowe, nawet w krajach spoza UE o niższym poziomie ochrony danych, na co wyrażasz wyraźną zgodę. Zgoda dotyczy Twojej obecnej wizyty w serwisie, ale możesz ją w tym czasie ponownie wycofać za pomocą suwaka. Ochrona danych
Wideo: AFP
Rosja skrytykowała przyjęcie nowych członków NATO
Rosja miała przed kUkraińskie riegi wielokrotnie krytykowały ekspansję NATO na wschód poprzez przyjmowanie nowych członków i odwoływały się do własnych interesów bezpieczeństwa. Rosja bardzo krytycznie odnosi się także do planowanego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.
Sojusznicy NATO odrzucili tę krytykę przyjmowania nowych członków, argumentując, że każdy kraj może sam decydować, z którymi krajami się sprzymierzyć i czy dołączyć do sojuszu obronnego, takiego jak NATO, dzięki samostanowieniu.
Czy Ukraina planuje przystąpić do NATO?
Nie, członkostwo Ukrainy w NATO nie jest obecnie w zasięgu wzroku – chociaż kraj ten uczynił nawet członkostwo w NATO i UE jako cel narodowy. NATO i Ukraina są partnerami od 1997 roku. Na szczycie NATO w 2008 roku krajowi obiecano członkostwo. Jednak jak dotąd to się nie powiodło, głównie ze względu na obawy niektórych członków przed sprowokowaniem Rosji.
Argumenty te pochodziły i pochodzą z Niemiec. Angela Merkel zawsze była sceptycznie nastawiona do przystąpienia Ukrainy do NATO jako kanclerz. A dzisiejszy kanclerz federalny Olaf Scholz zapowiedział, że prawdopodobnie nie będzie postępu w tej sprawie, dopóki Władimir Putin będzie prezydentem Rosji.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.