Dwanaście krajów założyło NATO – od tego czasu szybko się rozrosło. Kim są członkowie NATO w 2023 roku? Listę i mapę znajdziesz tutaj.
NATO jest sojuszem obronnym krajów Ameryki Północnej i Europy. NATO to skrót od „Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”, co oznacza „Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego”. Według NATO, jego celem jest „zagwarantowanie wolności i bezpieczeństwa swoim członkom środkami politycznymi i wojskowymi”.
Liczba członków NATO w 2023 roku: ile?
Dwunastu członków założycieli NATO to Belgia, Dania, Francja, Wielka Brytania, Islandia, Włochy, Kanada, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia i Stany Zjednoczone.
Z biegiem czasu coraz więcej krajów stawało się członkami NATO. Na przykład Niemcy przystąpiły do organizacji 6 maja 1955 r., sześć lat po jej utworzeniu. Sojusz Północnoatlantycki ma obecnie 31 członków w 2023 r. Najmłodszym jest Finlandia.
Te kraje są członkami NATO w 2023 roku
- Wielka Brytania (1949)
- STANY ZJEDNOCZONE (1949)
- Belgia (1949)
- Kanada (1949)
- Dania (1949)
- Francja (1949)
- Islandia (1949)
- Luksemburg (1949)
- Holandia (1949)
- Włochy (1949)
- Norwegia (1949)
- Portugalia (1949)
- Grecja (1952)
- Turcja (1952)
- Niemcy (1955)
- Hiszpania (1982)
- Węgry (1999)
- Polska (1999)
- Republika Czeska (1999)
- Rumunia (2004)
- Słowacja (2004)
- Słowenia (2004)
- Bułgaria (2004)
- Estonia (2004)
- Łotwa (2004)
- Litwa (2004)
- Albania (2009)
- Chorwacja (2009)
- Czarnogóra (2017)
- Macedonia Północna (2020)
- Finlandia (2023)
Powstanie NATO: Kiedy i dlaczego powstało NATO?
NATO powstało 4 kwietnia 1949 roku. W tym czasie państwa założycielskie dążyły głównie do celu, jakim jest współpraca wojskowa i polityczna w przypadku konfliktu ze Związkiem Radzieckim.
Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego reguluje sojusz NATO do dziś. Stanowi ona, że zbrojna napaść na państwo członkowskie musi być traktowana jako napaść na całe NATO. Pozostali członkowie są wtedy zobowiązani do wspierania i obrony zaatakowanego kraju.
Szwecja i Finlandia staną się członkami NATO
Ze względu na wojnę na Ukrainie, Finlandia i Szwecja również chciały przystąpić do NATO. Przynajmniej Finlandia jest teraz członkiem NATO. Szwecja wciąż czeka w kolejce. Jak kraj może przystąpić do NATO podlega pewnym zasadom.
Przeczytaj też o tym
Turcja początkowo stawiała opór, oskarżając oba kraje o wspieranie Kurdyjskiej Partii Robotniczej PKK i kurdyjskiej milicji YPG w Syrii. Turcja klasyfikuje obie grupy jako organizacje terrorystyczne. 30 marca 2023 r., po długich negocjacjach, Turcja ostatecznie zaakceptowała członkostwo Finlandii w NATO. Członkostwo zostało zatwierdzone przez zdecydowaną większość w tureckim parlamencie, informuje tagesschau.de. Tym samym wszystkie 30 państw członkowskich zatwierdziło przystąpienie Finlandii.
Z drugiej strony Turcja i Węgry (stan na 31 marca) nadal blokują członkostwo Szwecji. Według Turcji innym powodem, poza wspomnianymi już partiami kurdyjskimi, jest brak odpowiedzi Szwecji na prośby Turcji o ekstradycję.
Wraz z przystąpieniem do NATO Szwecja rezygnuje ze świeckiej neutralności. Również dla Finlandii jest to punkt zwrotny w polityce bezpieczeństwa. To, co czyni tego członka NATO wyjątkowym, to fakt, że Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości 1300 kilometrów.
Rosja skrytykowała przyjęcie nowych członków NATO
Rosja miała przed kUkraińskie riegi wielokrotnie krytykowały ekspansję NATO na wschód poprzez przyjmowanie nowych członków i odwoływały się do własnych interesów bezpieczeństwa. Rosja bardzo krytycznie odnosi się także do planowanego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.
Sojusznicy NATO odrzucili tę krytykę przyjmowania nowych członków, argumentując, że każdy kraj może sam decydować, z którymi krajami się sprzymierzyć i czy dołączyć do sojuszu obronnego, takiego jak NATO, dzięki samostanowieniu.
Czy Ukraina planuje przystąpić do NATO?
Nie, członkostwo Ukrainy w NATO nie jest obecnie w zasięgu wzroku – chociaż kraj ten uczynił nawet członkostwo w NATO i UE jako cel narodowy. NATO i Ukraina są partnerami od 1997 roku. Na szczycie NATO w 2008 roku krajowi obiecano członkostwo. Jednak jak dotąd to się nie powiodło, głównie ze względu na obawy niektórych członków przed sprowokowaniem Rosji.
Argumenty te pochodziły i pochodzą z Niemiec. Angela Merkel zawsze była sceptycznie nastawiona do przystąpienia Ukrainy do NATO jako kanclerz. A dzisiejszy kanclerz federalny Olaf Scholz zapowiedział, że prawdopodobnie nie będzie postępu w tej sprawie, dopóki Władimir Putin będzie prezydentem Rosji.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.