Internetowy magazyn Telepolis, cyberataki na Polskę wydają się większe niż dotychczas sądzono
Hanower, 1 listopada 2022
Organy rządowe w Polsce to już przeszłość #dni a tygodnie najwyraźniej padły ofiarą cyberataków w znacznie większym stopniu, niż wcześniej sądzono. To informuje, że #Online #Czasopismo #Telepolis i odnosi się do kręgów dyplomatycznych w Brukseli. W rezultacie polscy dyplomaci są podobno celem podobno w 2 przypadkach #Włócznia #Wyłudzanie informacji stają się atakami.
Jak podaje źródło unijne, e-maile podające nazwisko polskiego dyplomaty ze Stałego Przedstawicielstwa w Warszawie do #UE wysłane w celu przeprowadzenia cyberataku i rzekomej infiltracji systemów w aparacie dyplomatycznym UE. Stałe Przedstawicielstwo RP w Brukseli wezwało inne państwa członkowskie do większej ostrożności i szczegółowego zbadania ruchu poczty elektronicznej.
Jak donosi Telepolis, w ostatnim przypadku fałszywe e-maile były wysyłane z nazwiskiem dyplomaty, ale z konta zewnętrznego w wielu falach i do coraz większej grupy odbiorców. Wstawiono również inne odsyłacze, przez które można było pobrać złośliwe oprogramowanie. Sprawa jest obecnie badana przez polskie organy bezpieczeństwa, zwłaszcza że w drugą sprawę zaangażowane jest również Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie.
W tak zwanych atakach typu spear phishing na adresatów wysyłane są szczegółowe wiadomości e-mail. Zmusza to nadawców do wcześniejszego zbadania celu i wyszukania szczegółów, aby nadać wiadomościom wiarygodność.
Już w zeszłym tygodniu agencja prasowa #AFP donosi, że parlamenty Polski i Słowacji stały się celem cyberataków. Ataki nadchodziły z kilku kierunków, „w tym z Federacji Rosyjskiej”, poinformowała agencja, powołując się na rzecznika senatu RP.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.