Czy problemy z migracją i onboardingiem można rozwiązać samymi pieniędzmi? Czy w końcu samozwańcza „koalicja postępu” zapewni więcej deportacji i izolacji?
05.11.2023 | 63:07 minuty
Na wczorajszym szczycie poświęconym uchodźcom rządy federalne i stanowe uzgodniły dodatkowy miliard euro na zaspokojenie potrzeb uchodźców. Grupa robocza musi również opracować inne propozycje pomocy.
05.11.2023 | 02:02 min
Bo nie chce zostawić gmin w spokoju
Weil spodziewa się, że liczba uchodźców będzie nadal rosła. Na koniec debaty musi być poprawny wynik. Należy pilnie dopilnować, aby gminy, które ponoszą większość ciężaru, nie sprawiały wrażenia pozostawionych samym sobie.
„Jeśli chodzi o zakwaterowanie osób ubiegających się o azyl, to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także kwestia klimatu społecznego” – wyjaśnia Weil. Jeśli liczba wniosków o azyl gwałtownie wzrośnie, Niemcy będą miały problem.
W takim razie musimy polegać na Europie.
Liczba osób wewnętrznie przesiedlonych wzrosła w ubiegłym roku do ponad 71 milionów. Wskazuje na to raport Międzynarodowego Obserwatorium Wysiedleńców.
05.11.2023 | 00:22 minuty
Nouripour: Kraje również mają jeszcze wiele do zrobienia
„Pierwszą myślą musi być zrobienie wszystkiego, żeby ludzie nie odeszli” — wyjaśnia Nouripour. Centra kotwiczne mogą istnieć tylko w połączeniu z europejskim mechanizmem dystrybucji.
Myślę, że koncepcja „bezpiecznych krajów pochodzenia” jest mocno przereklamowana.
Weber: obywatele oczekują bezpieczeństwa
Rząd federalny stopniowo godzi się z rzeczywistością, za co należy mu się pochwała. I, jak zauważa dziennikarka „Zeit” Mariam Lau, zbliża się to do tego, co nazwał kiedyś minister spraw wewnętrznych CSU Horst Seehofer.
Jak sfinansować zakwaterowanie uchodźców? Rządy federalne i stanowe dyskutują o tym dzisiaj. ZDFheute transmituje na żywo konferencję prasową Kancelarii po szczycie.
05.10.2023 | 74:46 minut
Glorius: Potrzeba migracji zarobkowej
Badaczka ucieczki, Birgit Glorius, skarży się, że pominięto informacje o sytuacji uchodźców w sezonie 2015/16. Infrastruktura została zmniejszona, gdy liczba spadła. Osiągnięto skumulowany punkt przeciążenia. Glorius zwraca uwagę:
Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem w Europie, które potrzebuje migracji zarobkowej.
Jednocześnie przychodziły osoby, które chciałyby zbudować sobie lepsze życie.
Teggatz: Kontrole graniczne także do Polski i Czech
„Nie uda nam się opanować sytuacji doraźnie pieniędzmi i dobrymi słowami. Oczekuję teraz szybkich działań” – powiedział Heiko Teggatz, federalny wiceprezes niemieckiego związku zawodowego policji.
Kontrole graniczne powinny zostać wprowadzone również w Polsce i Czechach, aby złagodzić presję migracyjną. Ponieważ zewnętrzne granice strefy Schengen nie są skutecznie chronione.
Wielu uchodźców utknęło na polskiej granicy z Białorusią, próbując znaleźć drogę do Europy. Ukrywają się przed strażą graniczną, niektórzy nie przeżywają polskiej zimy.
19.12.2022 | 02:30 minut
Weber: Europa potrzebuje rozwiązania opartego na solidarności
Weber chciałby uniknąć kolejnych kontroli w Europie. Europa musi znaleźć solidarne rozwiązanie i, również pod presją ekonomiczną, wezwać kraje pochodzenia do przyjęcia z powrotem swoich obywateli.
„Problemu migracji nie można rozwiązać za pomocą legalnej imigracji. Potrzebujemy uczciwości, aby egzekwować prawo i porządek na zewnętrznej granicy”, mówi Weber. Ogrodzenia są czasem niezbędne.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.