Region metropolitalny Mannheim / Ren-Neckar
Tocząca się wojna na Ukrainie ma również bezpośredni wpływ na kraje sąsiednie. Na przykład polskie miasto partnerskie Mannheim, Bydgoszcz, stoi obecnie w obliczu poważnych wyzwań logistycznych i humanitarnych z powodu masowego napływu ukraińskich uchodźców. Dlatego miasto Mannheim wspiera swoje miasto partnerskie w ukierunkowany sposób i udzieliło uchodźcom bezpośredniej pomocy na kwotę około 257 000 euro.
Bydgoszcz, miasto liczące około 340 000 mieszkańców, gości obecnie blisko 50 000 ukraińskich uchodźców. Od początku wojny w miejscowych szkołach uczestniczyło ponad 2500 uczniów-uchodźców. Ponieważ wiele dzieci i młodzieży uchodźców z Ukrainy nadal korzysta z lekcji języka ukraińskiego online, w przyszłości należy spodziewać się dalszego wzrostu liczby uczniów. Dlatego miasto Bydgoszcz zwróciło się z prośbą o pilne wsparcie w wyposażeniu szkół, aby mogły uczyć ukraińskich uczniów. Dzięki wsparciu finansowemu miasta Mannheim dodatkowe sale lekcyjne zostały całkowicie przeprojektowane w kilku szkołach, aby stworzyć więcej przestrzeni dydaktycznej. Wszystkie sale lekcyjne zostały również wyposażone w interaktywne monitory ułatwiające naukę języka polskiego i innych przedmiotów. Pomoc obejmowała również zakup pilnie potrzebnych podręczników i materiałów szkolnych dla nowo przybyłych uczniów z Ukrainy.
„Ta pomoc dla naszego miasta partnerskiego Bydgoszczy pokazuje, jak ważna jest bezpośrednia pomoc miejska miasta Mannheim, o której decyduje rada miejska. W ten sposób możemy szybko i bez biurokracji pomóc zainteresowanym miastom partnerskim. W tym przypadku wsparcie Mannheim jest szczególnie trwałe, bo chodzi o umożliwienie młodym ludziom dostępu do edukacji – wyjaśnia burmistrz dr Peter Kurz.
Kolejną część pomocy finansowej przeznaczono na wynajem sali wystawienniczej do zbierania i dystrybucji pomocy humanitarnej w Bydgoszczy. Przez kilka miesięcy pomieszczenie służyło jako pierwszy punkt kontaktowy dla uchodźców i centrum dystrybucji ważnych artykułów humanitarnych.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wyraził swoją wdzięczność w liście skierowanym bezpośrednio do miasta Mannheim: […] podziękować za wsparcie naszego miasta i ukraińskich uchodźców, którzy z wielką gościnnością znaleźli nowy dom w Bydgoszczy. Wasz niezwykły gest solidarności jest bezcenny i na zawsze pozostanie w pamięci jako symbol przyjaźni i otwartości na narody w potrzebie.
Wsparcie udzielane jest w ramach gminnej pomocy bezpośredniej miasta Mannheim, które oprócz pomocy humanitarnej dla ukraińskiego miasta Czerniowce, udziela również bezpośredniej pomocy miastom partnerskim Kiszyniów (Republika Mołdawii) i Bydgoszczy ( Polska). W odpowiedzi na wojnę z Ukrainą rada miasta Mannheim jednogłośnie zatwierdziła specjalny budżet w wysokości 1 miliona euro dla miast partnerskich dotkniętych wojną. Udzielona pomoc pokrywa konkretne potrzeby miasta Bydgoszczy, które zostały ustalone w bezpośredniej wymianie z administracją miejską Mannheim. Trwające działania humanitarne koordynowane są przez Departament Międzynarodowy, Europejski i Protokolarny.
Źródło Zdjęcie Miasto Bydgoszcz / Tekst Miasto Mannheim
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.