„Marder” dla Aten
Niemcy planują wymianę pierścieni do czołgów z Grecją
31 maja 2022 o 18:37
Po Polsce i Czechach Niemcy zgodziły się również na wymianę pierścieni pancernych z Grecją na rzecz Ukrainy. W przypadku dostaw sowieckich modeli Ateny muszą otrzymać bojowy wóz piechoty, który został wycofany ze służby w tym kraju.
Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział wymianę pierścieni czołgowych z Grecją na rzecz Ukrainy. „Udostępnimy niemieckie wozy bojowe piechoty” – powiedział Scholz po zakończeniu szczytu UE w Brukseli. Scholz powiedział, że rozmawiał z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem o umowie opartej na planowanej wymianie pierścieni z Czechami. Rozmowy z Polską w sprawie wymiany pierścieni też muszą być zaawansowane.
Scholz wcześniej ogłosił wymianę pierścienia z Czechami na początku tego miesiąca. Niemcy chcą dostarczyć Czechom 14 czołgów Leopard 2 A4 i pojazd ratowniczy oparty na Leopardzie 2 – w ramach rekompensaty za dostarczenie Czechom łącznie 20 sowieckich czołgów T-72. Ukraina. Jednak nie ma jeszcze daty dostawy.
Opóźniła się też planowana wymiana pierścieni z Polską. Kraj dostarczył już własne urządzenie na Ukrainę i ma otrzymać zamiennik z Niemiec. Prezydent Polski Andrzej Duda oskarżył Berlin o niedotrzymanie obietnic.
Scholz nie podał szczegółów planowanej wymiany pierścienia z Grecją. Jednak greckie siły zbrojne mają radzieckie transportery opancerzone BMP-1. W tym celu mogli otrzymać niemieckie transportery opancerzone typu „Marder”. „Marder” został wycofany ze służby przez Bundeswehrę i zostanie zastąpiony przez „Puma”.
Celem jest wsparcie Ukrainy bronią z byłych zapasów Układu Warszawskiego, powiedział Scholz. Mitsotakis opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym pokazuje, jak ściska dłoń Scholzowi. Napisał, że rozmawiał z kanclerz o wsparciu Ukrainy, nie podając szczegółów.
Grecki minister obrony Nikos Panagiotopoulos powiedział w połowie maja parlamentowi, że jego kraj dostarczy Ukrainie ciężkiej broni tylko wtedy, gdy zostanie ona natychmiast zastąpiona podobnymi systemami uzbrojenia partnerów NATO. Były to między innymi systemy obrony powietrznej, takie jak używane przez Ukrainę. Niechęć Aten jest uzasadniona wieloma obecnymi zagrożeniami ze strony Turcji i ciągłymi przelotami tureckich myśliwców-bombowców nad wieloma zamieszkanymi greckimi wyspami, takimi jak Lesbos, Chios i Rodos. Do tej pory Grecja wysyłała na Ukrainę tylko karabiny i granaty z napędem rakietowym, amunicję i środki medyczne.
Rząd federalny deklaruje gotowość do dostarczenia Ukrainie ciężkiej broni, jest jednak krytykowany zarówno przez Ukrainę, jak i opozycję za zbytnie wahanie jej realizacji.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.