„Marsz Żywych” w Polsce: Izrael upamiętnia ofiary Holokaustu

„Marsz Żywych” w Polsce
Izrael upamiętnia ofiary Holokaustu

Cały kraj zatrzymał się na dwie minuty, aby upamiętnić Żydów zamordowanych w okresie narodowego socjalizmu: w wydarzeniach w Izraelu wzięli udział przewodniczący Dolnego Bundestagu i szef Bahn Lutz. Ofiary nazistów upamiętnia się także w innych krajach.

Izrael upamiętnił sześć milionów Żydów zamordowanych podczas Holokaustu. Przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas i Richard Lutz, szef kolei, również uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających. Syreny wyły w całym kraju przez dwie minuty rano. Samochody zatrzymywały się na ulicach, ludzie zatrzymywali się i wspominali zmarłych. Tymczasem około 2000 młodych Żydów z różnych krajów uczciło pamięć ofiar Holokaustu podczas „Marszu Żywych” w Polsce.

W parlamencie w Jerozolimie Bas wziął udział w ceremonii, podczas której odczytano nazwiska ofiar Holokaustu. Polityk SPD zapalił znicz ku pamięci Żydówki Irmy Nathan, która została deportowana z rodzinnego Duisburga i zamordowana przez hitlerowców w 1942 roku. Lutz złożył wieniec pod pomnikiem Yad Vashem. Tematem tegorocznego Dnia Pamięci o Holokauście w Izraelu był „Pociąg do podróży na zagładę: deportacja Żydów podczas Holokaustu”.

Reichsbahn odegrała kluczową rolę w eksterminacji Żydów w Europie. Szef Deutsche Bahn Lutz powiedział: „Nasza poprzedniczka organizacja była znacząco zaangażowana w mordowanie europejskich Żydów, Sinti i Romów poprzez deportacje. Miliony ludzi zostały zrujnowane przez pociągi”.

Według władz ponad 75 lat po zakończeniu II wojny światowej w Izraelu nadal żyje 161 400 osób, które przeżyły Holokaust. Według Jewish Claims Conference około 100 osób, które przeżyły, wyemigrowało do Izraela z Ukrainy od początku wojny. Podczas „Marszu Żywych” w Polsce młodzi Żydzi w towarzystwie ocalałych z Holokaustu przeszli 3,2-kilometrową trasę z Auschwitz do Birkenau, największego z niemieckich obozów zagłady w Polsce.

Uroczystość upamiętniająca odbyła się ponownie po raz pierwszy po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią korony. W wiadomości wideo, której gospodarzem była Konferencja Roszczeniowa, ocaleni z różnych krajów wezwali do upamiętnienia. Jednocześnie ostrzeżenie, wypowiedziane w 100 słowach przez 100 ocalałych po angielsku, hebrajsku, niemiecku, polsku, rosyjsku, ukraińsku i innych, było ostrzeżeniem przed nienawiścią i obojętnością.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *