Masowe przedłużenie polskiej granicy na wschód

Rząd dzieli plan „Tarcza Ochronna Wschód” na cztery poziomy. Pierwszy poziom zakłada poprawę rozpoznania satelitarnego, obrony za pomocą dronów i obserwacji granic za pomocą kamer, czujników i innych obiektów. W maju zawarto kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi na dostawę czterech balonów rozpoznawczych Barbara o wartości około 960 mln dolarów. Systemy rozpoznawcze powinny być w stanie zlokalizować wrogie samoloty, drony i statki we wschodniej i północno-wschodniej Polsce z zasięgiem do 300 kilometrów.

Na drugim poziomie należy zmniejszyć „mobilność wroga”. W tym celu należy budować fortyfikacje, bariery, okopy przeciwpancerne i systemy osłon, zarówno wzdłuż granicy, jak i wewnątrz kraju. Tam, gdzie pozwala na to teren, chcą też lepiej wykorzystać zbiorniki wodne i przeszkody naturalne, a także sztucznie tworzyć tereny podmokłe i ponownie zalesiać lasy.

Trzeci poziom planu ma na celu ułatwienie sprawnego przemieszczania się dużych jednostek wojskowych. Aby to osiągnąć, należy utrzymać lub zbudować nowe drogi dojazdowe, ale także wzmocnić brzegi rzek, a tunele i mosty dostosować do dużych obciążeń.

Po czwarte, plan przewiduje budowę większej liczby schronów do użytku wojskowego i cywilnego, takich jak magazyny amunicji operacyjnej i zaopatrzenia dla armii. Szczególnym popytem cieszą się schroniska ochronne dla ludności cywilnej, których obecnie w Polsce brakuje.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *