MDR współpracuje z Czeskim Radiem i Telewizją od 2014 roku (dane DWDL.de). Nie oczekuje się, aby to się zmieniło w przyszłości, dyrektor MDR Karola Wille przeprowadziła teraz w Pradze odpowiednie rozmowy z dyrektorem generalnym czeskiego radia René Zavoralem (na zdjęciu powyżej z Willem) oraz dyrektorem generalnym czeskiej telewizji Petrem Dvořákiem.
A jeśli MDR i Karola Wille odniosą sukces, w przyszłości współpraca będzie jeszcze większa. W Pradze Wille opowiedział swoim czeskim kolegom o wymarzonym projekcie: dwunarodowym studiu na bazie istniejącego niemiecko-polskiego studia w Görlitz. Niemieccy i polscy dziennikarze pracują tam razem we wspólnym biurze od 2021 roku, a MDR chce zrobić to samo z Czechami.
„Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się stworzyć czesko-niemieckie biuro. Bezpośrednia i stała współpraca merytoryczna przyniosłaby znaczną wartość dodaną. Pierwsze sygnały są pozytywne”, ma nadzieję Karola Wille. W miejscowości Usti-nad-Labem w północnych Czechach czeska telewizja otworzyła studio telewizyjne, które według MDR jest dobrym miejscem do wspólnej pracy.
Ponadto wspomniano o pomyśle szerszego wspólnego raportu na temat przesłanek i skutków transformacji energetycznej w obu krajach. Niemcy i Czechy stosują tutaj różne podejścia. Ponadto filmy dokumentalne o różnej tematyce mają być wymieniane i emitowane naprzemiennie w programach w Niemczech i Czechach z odpowiednim dubbingiem.
MDR już regularnie obserwuje Czechy i inne kraje na wschód od Niemiec. W niedziele stacja radiowa „Mensch Neighbor” nadaje 30 minut o kraju i mieszkańcach Niemiec, Czech i Polski. Ponadto „MDR Sachsenspiegel” w każdą niedzielę w telewizji iw ARD Mediathek informuje o czeskich i polskich sąsiadach. Wraz z „Dzisiaj na Wschodzie” MDR oferuje również serię cotygodniowych raportów na tematy z całej Europy Wschodniej. W 2020 roku MDR, czeska telewizja i inni partnerzy wyemitowali film dokumentalny „Expulsion. Odsun. Das Sudetenland” o trudnym rozdziale niemiecko-czeskiej historii. MDR odpowiada również za studio ARD w Pradze.
Karola Wille, dyrektor MDR: „MDR to głos Wschodu w niemieckim krajobrazie medialnym. Między innymi dlatego, że od wielu lat przyglądamy się także naszym europejskim sąsiadom i opisujemy tam realia życia. Chcemy to wykorzystać do poszerzenia perspektyw i wymiany pomysłów Globalny rozwój pokazuje, że stały dialog transgraniczny jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek, dlatego bardzo się cieszę, że nasza współpraca trwa już prawie dziesięć lat i owocuje we wszystkich obszarach Nasz cel ma kontynuować to w przyszłości na MDR i ARD, aby przedstawiać tematy społeczne, kulturalne, polityczne i gospodarcze Republiki Czeskiej, a tym samym wnosić ważny wkład w zrozumienie w sercu Europy.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.