Eksperci i społeczność, czyli lekarze, badacze, aktywiści i politycy, spotykają się co dwa lata na Międzynarodowej Światowej Konferencji AIDS. W 2022 roku była w Montrealu. Odbędzie się teraz po raz pierwszy w Monachium od 22 do 26 lipca 2024 roku przez pięć dni. Tematem przewodnim 26. konferencji w Messe Munich jest Europa Wschodnia.
„Bo tutaj”, wyjaśnia Bijan Farnoudi, szef komunikacji w Międzynarodowym Towarzystwie ds. AIDS (IAS), które organizuje konferencje, „liczba zakażeń gwałtownie wzrasta obecnie”. Dotyczy to również części Azji, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki.
Według Unaids, wspólnego programu ONZ dotyczącego HIV/AIDS, 38 milionów ludzi na całym świecie żyje z HIV. Według Instytutu Roberta Kocha w Niemczech jest 90 800 osób, a tylko w 2021 roku 1800 osób zostało nowo zakażonych wirusem HI. Koronawirus, wojna na Ukrainie i brak leków „skomplikowały” walkę z AIDS, wyjaśnia Farnoudi. AIDS zajęło tylne miejsce podczas tych lat związanych z koronawirusem. Ale to jeszcze nie koniec.
W Europie Wschodniej dotknięte są kraje takie jak Rosja, Polska i Ukraina. Zdaniem Farnoudiego wynika to z kilku powodów. Istnieje wiele usług seksualnych (pracowników seksualnych), duża scena narkotykowa, wielu migrantów. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) migranci mogą być narażeni na zwiększone ryzyko zakażenia wirusem HIV ze względu na sam proces migracji oraz, zdaniem RKI, ograniczony dostęp do profilaktyki i poradnictwa. Innym powodem, zdaniem Farnoudiego, są prześladowania i narastająca stygmatyzacja osób chorych na AIDS oraz brak opieki medycznej. „W Rosji”, mówi Bijan Farnoudi, „nie ma homoseksualistów. Ich istnienie jest zaprzeczane. Więc nie ma też programów pomocy ludziom”.
Monachium zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom konferencji
Ale dlaczego Światowa Konferencja AIDS przyjeżdża do Monachium? Według Farnoudiego decyzja IAS była „bardzo świadoma”. Z jednej strony bliskość geograficzna np. z Polską, Węgrami. Z drugiej strony Monachium to miasto, które oferuje bezpieczeństwo. Tutaj AIDS i różne sceny byłyby akceptowane. Dobre życie ze społecznością LGBTQ.
Bezpieczeństwo – w oczach szefa prasy ważny aspekt przy planowaniu konferencji. Ponieważ przybyło wielu ludzi z różnych krajów. Mogli spotykać się w Monachium „bez obawy przed dyskryminacją”. Kierownik ds. komunikacji IAS chwali także miasto, a zwłaszcza Monachium Aids-Hilfe, któremu „odniosło sukces” w znalezieniu odpowiedzi na problem AIDS. Tutaj robi się znacznie więcej niż tylko wkład medyczny. „Prawie w żadnym innym mieście osoby żyjące z HIV i AIDS nie są leczone tak dobrze, jak w Monachium” – mówi Farnoudi.
„Reakcja Monachium na HIV przyniosła doskonałe wyniki” — mówi Christoph Spinner, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum ds. HIV (IZAR) w Klinikum Rechts der Isar i współprzewodniczący lokalnej konferencji. Według Spinnera z przyjemnością dzielimy się tymi wynikami z „resztą świata”.
Według Farnoudiego będzie „duży program”. A także dostępną dla wszystkich i przede wszystkim Globalną Wioskę, która będzie również miejscem spotkań wielkiej sceny aktywistów AIDS.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.