Międzynarodowy Dzień Osób Zaginionych, DRK, główne zadanie służby poszukiwawczej jest ważniejsze niż kiedykolwiek
Na świecie nie ma śladu niezliczonych uchodźców. W Międzynarodowym Dniu #Zaginionych, 30 sierpnia, #Niemiecki #Czerwony Krzyż (DRK) skupia się na służbie poszukiwania jako jednym ze swoich głównych zadań. „Każda zaginięta osoba to także zdesperowani krewni, którzy mają nadzieję na przesłanie zbawienia. Czerwony Krzyż pomaga rodzinom na całym świecie w ich poszukiwaniach. W ubiegłym roku sam #DRK przetworzył około 1730 wniosków w kontekście wyszukiwania międzynarodowego. Głównymi krajami pochodzenia pozostają Afganistan, Syria, Somalia i Irak. W tym roku dodano #Ukraina. Do tej pory otrzymaliśmy łącznie około 700 wniosków. Biorąc pod uwagę wszystkie poważne i przedłużające się kryzysy na całym świecie, tym ważniejsze jest, aby nasza wyszukiwarka była jeszcze lepiej znana osobom dotkniętym kryzysem” – powiedziała prezes #DRK Gerda Hasselfeldt.
Usługa poszukiwania #DRK wspiera krewnych, którzy zostali rozdzieleni ze swoimi rodzinami w wyniku konfliktu zbrojnego na #Ukrainie. Brakuje cywilów i żołnierzy, w tym jeńców wojennych. Do końca lipca 2022 r. wyszukiwarka DRK otrzymała w tym kontekście 186 wyszukiwań. Sprawy są prowadzone we współpracy z międzynarodową siecią służb poszukiwawczych Czerwonego Krzyża.
DRK dołączyła również do sieci usług poszukiwania Czerwonego Krzyża w Europie w kampanii multimedialnej #NoTraceOfYou z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Zaginionych. Koncentruje się na badaniach wzdłuż szlaków migracyjnych do Europy. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) prawie 3300 osób zniknęło w 2021 r. podczas ucieczki do #Europy. Są to jednak tylko udokumentowane przypadki.
Ponadto służba badawcza DRK nadal wyjaśnia los członków Wehrmachtu i cywilów zaginionych od II wojny światowej. W 2021 r. otrzymano 13 640 wniosków; głównie z Niemiec, ale także z Rosji, Austrii, Polski, Norwegii i Australii. Usługa śledzenia DRK wspiera również osoby poszkodowane w obszarze łączenia rodzin, na terenie całego kraju w 2021 r. z około 20 100 konsultacjami dotyczącymi wymogów prawnych.
Od 1953 roku Służba Poszukiwań DRK jest instytucjonalnie finansowana przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny (BMI).
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.