Migracja: pierwsze wnioski o azyl: najwyższa wartość od września 2016 r

Rekord: w październiku w Niemczech złożono 31 887 pierwszych wniosków o azyl – najwięcej od 2016 r. Ten rozwój może być kontynuowany w przyszłym roku.

Norymberga – Liczba nowych osób ubiegających się o azyl w Niemczech osiągnęła w październiku tego roku 31 887, co stanowi najwyższy wynik od 2016 r. We wrześniu liczba ostatnich wniosków przekroczyła 70 000, według rzecznika Door – rzecznika Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców ( Bamfa) w Norymberdze.

Do tej pory w 2023 r. otrzymano 267 384 pierwszych wniosków o azyl. Oznacza to, że rok 2023 będzie także rokiem największej liczby wniosków o azyl od rekordowego roku 2016. Złożono wówczas 722 370 pierwszych wniosków o azyl.

Skąd pochodzi najwięcej kandydatów?

Według statystyk Biura Federalnego większość osób ubiegających się o azyl w 2023 r. pochodziła dotychczas z Syrii (83 336), następnie z Turcji (45 086) i Afganistanu (43 958).

Rzecznik ds. polityki wewnętrznej grupy parlamentarnej Unii w Bundestagu Alexander Throm skrytykował: „Ten masowy kryzys migracyjny był przewidywalny przez długi czas, a mimo to sygnalizacja świetlna nigdy nie podjęła środków zaradczych”. Rozwój ten najprawdopodobniej będzie kontynuowany w przyszłym roku, „bo decyzje Kanclerza Federalnego niczego nie zmienią” – powiedział polityk CDU.

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) znalazł kompromis z premierami krajów związkowych, którego celem było w szczególności ograniczenie zachęt przyznawanych osobom ubiegającym się o azyl. W przyszłości Konfederacja zapłaci ryczałt w wysokości 7500 euro na osobę ubiegającą się o azyl w celu sfinansowania kosztów zamiast obecnych 3,7 miliarda euro.



Prezes Policji Federalnej: kontrole graniczne działają

Zdaniem prezesa policji federalnej Dietera Romanna obecnie rozszerzone kontrole graniczne są skuteczne w walce z nielegalną imigracją. „Od końca października liczba nieuprawnionych wjazdów i wykrytych przestępstw przemytniczych znacznie spadła” – powiedział Romann w Berlinie.

Od połowy października na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią obowiązują stałe kontrole mające na celu zwalczanie nielegalnej imigracji i przestępczości związanej z przemytem migrantów. Ze względu na dużą liczbę uchodźców w 2015 r. przywrócono stałe kontrole na granicy z Austrią. Według Romann na tych odcinkach granicy rozmieszczonych jest około 4 000 funkcjonariuszy.

Romann powiedział, że w ciągu ostatnich trzech tygodni, aż do wtorku, policja federalna wykryła 9622 nieuprawnionych wjazdów na te odcinki granicy. W 3900 przypadkach zainteresowane osoby zostały odrzucone lub odrzucone. Do poniedziałku tymczasowo aresztowano 236 przemytników, a przemycono 4362 osoby.

Romann nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile osób, którym odmówiono wjazdu, przekracza granicę niezauważoną gdzie indziej. „Nie można tego wykluczyć” – przyznał szef organu. Podkreślił jednak, że nierobienie niczego nie jest dla niego opcją. „Alternatywą byłaby bezbronna bierność. To nie wchodzi w grę”.

Widoczna jest także zielona granica

Policja federalna monitoruje również zieloną granicę, powiedział Romann. Przemytnicy czasami zaczęli wywozić ludzi na granicę, którzy następnie przechodzili pieszo. Czasem przemycanych ludzi zawraca się na stronę niemiecką i wywozi dalej.

Romann powiedział, że w tym roku nałożono również prawie 1900 zakazów powrotu. Zakaz ponownego wjazdu oznacza, że ​​każda osoba próbująca ponownie wjechać zostanie odrzucona – pod warunkiem, że zostanie zatrzymana. Jednakże zasadniczo nie można odmówić wjazdu, jeśli dana osoba ubiega się o azyl na granicy, niezależnie od tego, czy obowiązuje zakaz ponownego wjazdu.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *