Migracja: wprowadzenie kontroli granicznych w Europie Wschodniej

Czas czytania: 1 min

4 października 2023 10:26 Aktualizacja: 04.10.2023 10:26

Gwałtowny wzrost nielegalnej imigracji do Europy wymusza odejście od centralnego elementu systemu Schengen.


Migracja: wprowadzenie kontroli granicznych w Europie Wschodniej

Policjanci sprawdzają na przejściu granicznym w Berg. Austria w porozumieniu z Czechami i Polską wprowadza kontrole graniczne ze Słowacją. (Zdjęcie: dpa)

Foto: Jakub Kotian



Powiadomienie o nowych artykułach:



W ramach walki z nielegalną imigracją do Europy czeska policja zaczęła bardziej rygorystycznie kontrolować granicę ze Słowacją. Jak ogłosiły w środę władze w krótkim komunikacie X, w ciągu pierwszych godzin odnaleziono ponad dwadzieścia migrantów, w większości z Syrii.

Kontrole prowadzone są wyrywkowo na 17 przejazdach drogowych, 7 przejazdach kolejowych i 3 przejazdach rzecznych oraz na długości około 250 km zielonej granicy.

Celem tego działania jest walka z przemytnikami, którzy przywożą ludzi do Europy tzw. szlakiem bałkańskim. Pierwotnie obowiązuje ona do 13 października, ale ma zostać przedłużona. Jak poinformowało MSW w Pradze, kontrole odbywają się w porozumieniu z Polską i Austrią, które ściślej monitorują także swoje granice ze Słowacją.

Zarówno Czechy, jak i Słowacja należą do strefy Schengen, w której nie powinno już być kontroli granicznych. Czechy i Słowacja utworzyły wspólne państwo, Czechosłowację, aż do ich podziału 1 stycznia 1993 roku. Więzy gospodarcze, kulturalne i rodzinne między obydwoma krajami są zatem bliskie.

O wprowadzeniu kontroli granicznych konserwatywna czeska gazeta „Lidove noviny” napisała w środę:

„To po prostu desperacka próba ograniczenia masowej nielegalnej imigracji. Tym, którzy ostrzegają przed efektem domina, trzeba powiedzieć, że Niemcy już w ubiegłym tygodniu zaostrzyły kontrole graniczne z Polską i Czechami. Ale nawet to nie jest początek łańcucha domina. Prawdziwe źródło problemu leży w tym, że zwolennicy wspólnego europejskiego rozwiązania wyobrażają sobie, że jest to redystrybucja migrantów. Potrzebujemy jednak hamulców na wszystkich trasach do Europy, w tym na morzu”.


Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *