Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozszerza kontrole policyjne w celu zwalczania przestępstw związanych z przemytem. Po krytyce ze strony opozycji powinny już ruszyć mobilne kontrole „na granicy” z Polską i Czechami. Nowe środki mają na celu uzupełnienie obecnej flagi żaglowej. Minister jednak w dalszym ciągu rezygnuje ze stacjonarnych kontroli granicznych, nie wykluczając ich jednak kategorycznie. Krytyka przyszła z Brandenburgii.
- Federalny Minister Spraw Wewnętrznych Faeser zamawia czeki mobilne „na granicy” w Polsce i Czechach.
- Zgodnie z żądaniem Unii powinny istnieć stacjonarne kontrole graniczne Nie teraz dawać.
- Minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Stübgen krytykuje nowe plany „Lekcje swingu”.
MA W celu zwalczania przestępczości związanej z przemytem federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser nakazała policji federalnej dodatkowe kontrole bezpośrednio na granicach z Polską i Czechami. Będą się one odbywać „odtąd” i także „na granicy” – powiedział Faeser w środę w Berlinie. „Chcemy uniemożliwić przemytnikom unikanie elastycznych i mobilnych kontroli w zmieniających się lokalizacjach” – dodała, zwracając uwagę, że „prawie co czwarty uchodźca” dociera do Niemiec z pomocą przemytników.
Faeser stawia na ścisłą współpracę z Polską i Czechami
Nowe kontrole mają na celu uzupełnienie prowadzonych do tej pory zawoalowanych poszukiwań. Faeser stawia na ścisłą współpracę z Polską i Czechami: jeśli kontrole są przeprowadzane na granicy, muszą być przeprowadzane jednocześnie w krajach sąsiednich – dodała. Otrzymaliście już pierwsze potwierdzenia z Czech. W przypadku Polski zakłada, że stanie się tak, gdy w czwartek spotka się ze swoim polskim kolegą na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli.
Nadal nie ma stacjonarnych kontroli granicznych
NA Minister w dalszym ciągu rezygnuje jednak ze stałych i stałych kontroli granicznych, czego coraz częściej domagają się kraje związkowe Brandenburgia i Saksonia oraz Unia. Powiedziała, że chce w jak największym stopniu ograniczyć wpływ tej sytuacji na osoby dojeżdżające do pracy, takie jak rzemieślnicy i pracownicy służby zdrowia, a także ruch towarowy. Jednocześnie nie wyklucza kategorycznie kontroli stałych, których w przyszłości w odróżnieniu od kontroli elastycznych trzeba będzie wymagać od Komisji Europejskiej.
Minister spraw wewnętrznych Brandenburgii: „Kolejny piruet”
krytyczny pochodził od ministra spraw wewnętrznych Brandenburgii Michaela Stübgena (CDU). „Faeser robi nowy piruet w kwestii kontroli granicznych” – ubolewał w środę w Poczdamie. Większość krajów europejskich stosuje już odpowiednie kontrole zgodnie z art. 24 kodeksu granicznego Schengen.
„Tylko mafia przemytnicza może cieszyć się z wahania Faesera – często śmiercionośny przemyt w najwęższych kontenerach nie jest skutecznie zwalczany” – kontynuował Stübgen. Oznacza to, że Faeser bierze teraz „pełną odpowiedzialność za zbliżające się poważne wypadki na naszych autostradach i drogach”. Ogłoszona przez nią kontrola priorytetowa nie ograniczy nielegalnej imigracji.
Kretschmer żąda czegoś więcej niż kontroli granicznych
Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) wezwał do wprowadzenia jeszcze bardziej rygorystycznych środków ograniczających imigrację do Niemiec. Odnosząc się do korzyści płynących ze stacjonarnych kontroli granicznych, powiedział w MDR AKTUELL, że „cała debata będzie hipokryzją, jeśli nie zaczniemy od rozmowy o liczbie osób, które mogą skorzystać z ochrony w Niemczech”.
Według Kretschmera niepokoi go górny limit przyjmowania migrantów – „to jest liczba, która jest dla nas, jako Niemiec, wskazówką, że wiemy, że możemy osiągnąć. To jest to, co chcemy osiągnąć”.
Jednak dla Faesera europejska reforma prawa azylowego wraz z procedurami na granicach zewnętrznych jest „decydującym krokiem”. „Jest bardzo optymistyczna”, jeśli chodzi o możliwość zakończenia europejskiego procesu legislacyjnego „w odpowiednim czasie”. Minister stwierdził, że same kontrole graniczne nie rozwiążą problemu.
Uzgodnione pomiędzy ministrami spraw wewnętrznych UE plany obejmują m.in. wstępne rozpatrywanie wniosków o azyl na granicach zewnętrznych i bezpośrednio stamtąd powrót osób bez wniosku o ochronę. Nie jest jasne, czy pakiet reform uda się przyjąć przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi.
O 77 procent więcej wniosków o azyl niż w tym samym okresie ubiegłego roku
Od początku roku do końca sierpnia policja federalna wykryła łącznie około 71 000 nieautoryzowanych wejść. Głównymi krajami pochodzenia są Syria, Afganistan, Turcja i Irak. W tym samym okresie ponad 204 000 osób po raz pierwszy złożyło w Niemczech wniosek o azyl, czyli o około 77 procent więcej niż w pierwszych ośmiu miesiącach poprzedniego roku.
Ten temat w porządku obrad:RADIO MDR AKTUELL | 27 września 2023 | 14:00
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.