Minister środowiska Lemke ostrzega przed kolejną śmiercią ryb na Odrze

W ubiegłym roku Odrę dotknęła katastrofa ekologiczna. Minister środowiska Lemke chce zwiększyć presję na Polskę, by w przyszłości lepiej chroniła Odrę.

06.06.2023 | 01:23 min


Na konferencji poświęconej ochronie Odry federalna minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) zaapelowała do Polski o więcej działań na rzecz zapobiegania zrzucaniu soli do rzeki.

Jeśli nie zostaną one zmniejszone, istnieje ryzyko powtórzenia się katastrofalnej śmierci ryb z ubiegłego roku, powiedział Lemke we wtorek w Schwedt w Brandenburgii. Ale pochwaliła też dialog i współpracę ze stroną polską.

Słone zrzuty częściowo odpowiedzialne za śmiertelność ryb

Tłem dla konsultacji jest ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze. W tym czasie z rzeki usunięto kilkaset ton martwych ryb i innych stworzeń, a ekosystem nadal jest uważany za poważnie uszkodzony.

Według aktualnej wiedzy przyczyną masowych śrutów ryb były zrzuty soli z polskiej strony w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak wysokie temperatury, niski poziom wody i zrzuty biogenów z rolnictwa. W rezultacie toksyczne złote algi rozmnożyły się gwałtownie w wodzie.

W swoim przemówieniu Lemke powiedział:

Musimy zrobić wszystko, aby taka katastrofa się nie powtórzyła.

Steffi Lemke, federalna minister środowiska

Odra powoli się prostuje. Żywe ryby pojawiają się ponownie. Ratownicy do tej pory wydobyli ponad 150 ton zwłok.

22.08.2022 | 02:23 minuty


Lemke krytykuje też rozbudowę Odry

Odniosła się do znaków ostrzegawczych wskazujących na wysoki poziom soli ponownie w tym roku. Dlatego ważne jest, aby zgodzić się, że przynajmniej w ciepłym sezonie „wypływ soli można zatrzymać lub przynajmniej znacznie zmniejszyć”.

Lemke potwierdziła też, że jest „krytyczna wobec rozwoju Odry”. Aby ekosystem rzeczny mógł się regenerować, potrzebne są „niezakłócone płycizny”, dotyczy to zarówno strony polskiej, jak i niemieckiej.

Na początku konferencji dotyczącej Odry w Schwedt w Brandenburgii federalny minister środowiska Lemke wezwał do podjęcia dalszych działań w celu ochrony rzeki. Tłem dla konsultacji jest ubiegłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze.

06.06.2023 | 02:31 minuty


W kontekście pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i pojawiania się złotych alg, które normalnie nie występują w wodach słodkich, należy dokonać przeglądu dwustronnej umowy o przedłużeniu rzeki z 2015 r., do której szczególnie domaga się Polska.

Zadeklarowano wsparcie UE

Unijny komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevicius, który był online za pośrednictwem wideo, ostrzegł:

Katastrofa nad Odrą była dzwonkiem alarmowym.

Virginijus Sinkevicius, komisarz UE ds. środowiska
Za wszelką cenę należy unikać powtórki – zadeklarował też i zapewnił wsparcie Unii Europejskiej. Sinkevicius wymienił również działalność wydobywczą w Polsce jako istotną przyczynę wysokiej zawartości soli i wezwał wszystkich zaangażowanych do współpracy.

Z Odry wydobyto już około 140 ton tusz ryb. Przyczyna masowego wymierania jest nadal niejasna. Rybacy boją się o ich byt, turyści wyjeżdżają.

20.08.2022 | 04:00 min


Uzgodnione plany alarmowe

W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele regionów i gmin nadodrzańskich, stowarzyszeń, firm oraz władz niemieckich i polskich. Strona polska również przyznała, że ​​będzie bronić Odry. Zwrócono jednak uwagę, że w poprzednim roku katastrofę wywołały różne przyczyny.

Szef administracji województwa zachodniopomorskiego Zbigniew Bogucki zwrócił uwagę, że zrzuty w Polsce odbywały się zgodnie z przepisami europejskimi, a „radykalne rozwiązania” nie były łatwe do zastosowania ze względów ekonomicznych. Bogucki potwierdził też plany rozbudowy Odry.

Osiągnięto porozumienie co do chęci pogłębienia dialogu oraz działań mających na celu poprawę zarządzania kryzysowego. W tym celu uzgodniono już nowe plany ostrzegania i systemy ostrzegania lub je wdrożono.

Lemke chwali postępy – ale „czasem trudną” współpracę

Lemke również chwalił poczynione tu postępy. Poza tym sprecyzowała też, że nie chodzi o zakwestionowanie gospodarczego wykorzystania Odry, ale „doprowadzenie jej do zgodności z ochroną środowiska”. W wywiadzie dla RBB określiła jednak również współpracę z polskimi urzędnikami jako „czasami trudną”.

Wspólna praca jest czasami trudna, czasami trudna, ponieważ istnieją różne punkty widzenia.

Steffi Lemke, federalna minister środowiska

W ostatnich tygodniach w Odrze padło kilkadziesiąt tysięcy ryb. Ważnym powodem katastrofy ekologicznej są tzw. złote algi.

23.08.2022 | 01:27 min


Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *