Niemcy są tylko częściowo przygotowane na fale upałów. Obecnie praktycznie nie ma planu awaryjnego. Minister zdrowia Karl Lauterbach odpowiada obecnie na prośby lekarzy i chce opracować plan ochrony przed ciepłem.
Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) chce opracować plan ochrony cieplnej dla Niemiec. Lauterbach powiedział we wtorek w Berlinie, że zaprosi na to przedstawicieli sektora medycznego, pielęgniarskiego i zdrowotnego w przyszłym tygodniu.
Chce czerpać inspirację z Francji, gdzie na całym terytorium uruchamiane są środki ochronne w zależności od nasilenia fali upałów. Obejmuje to chłodnie, plany działań termicznych dla placówek opieki i klinik, a także wezwania do regularnego picia przez osoby starsze. W Niemczech za wdrożenie odpowiedzialne byłyby stany i gminy.
Niemieckie Stowarzyszenie Lekarzy wzywa do prawnego uregulowania kwestii ochrony przed ciepłem
Lauterbach odpowiadała na żądania lekarzy i pielęgniarek, a także Niemieckiego Sojuszu na rzecz Zmian Klimatu i Zdrowia (KLUG), który zwraca uwagę na brak środków ostrożności w Niemczech, organizując w najbliższą środę dzień akcji przeciwko upałom.
Prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Lekarzy Klaus Reinhardt wezwał do zapisania w prawie ochrony cieplnej jako zadania obowiązkowego i uwzględnienia w planowaniu systemu opieki zdrowotnej. Powiedział, że w zeszłym roku z powodu intensywnych upałów zginęło 4500 osób. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i przewlekle chore.
Tylko nieliczne gminy i obiekty posiadają plany ochrony cieplnej
Upał jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia związanym ze zmianami klimatycznymi w Niemczech: Instytut Roberta Kocha odnotował 8700 zgonów spowodowanych upałami w upalne lato 2018 r. Jednak tylko kilka gmin i obiektów ma już plany ochrony przed ciepłem. Prezes KLUG Martin Herrmann jako najważniejsze zadanie wymienił opracowanie ram prawnych dotyczących ochrony cieplnej na szczeblu federalnym, regionalnym i lokalnym.
Ten temat w porządku obrad:RADIO MDR AKTUELL | 13 czerwca 2023 | 16:00.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.