MDR prowadzi silną ponadnarodową współpracę z nadawcą publicznym w Czechach. Dyrektor MDR Karola Wille rozmawiała w Pradze z dyrektorem generalnym czeskiego radia René Zavoralem oraz dyrektorem generalnym czeskiej telewizji Petrem Dvo?ákiem. Wśród omawianych tematów: idea wspólnego studia binarodowego, wzajemne wykorzystanie dokumentacji w programie oraz współpraca na rzecz ponadnarodowego skupienia się na transformacji energetycznej.
Karola Wille, dyrektor MDR:
„MDR jest głosem Wschodu w niemieckim krajobrazie medialnym. Między innymi to, że od wielu lat przyglądamy się także naszym europejskim sąsiadom i opisujemy tamtejsze realia życia. Chcemy poszerzać perspektywy i promować wymianę. Światowe wydarzenia pokazują, że stały dialog transgraniczny jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Dlatego bardzo się cieszę, że nasza współpraca trwa już prawie dziesięć lat i owocuje wszystkimi naszymi ofertami. Naszym celem jest dalsze pokazywanie tematów dotyczących społeczeństwa, kultury, polityki i biznesu Republiki Czeskiej w MDR i ARD w przyszłości, a tym samym wniesienie ważnego wkładu w zrozumienie w sercu „Europy.
Dyrektor Generalny Czeskiego Radia René Zavoral:
„To dla nas bardzo ważne – nie tylko dlatego, że świat staje się coraz bardziej globalny, a to zbliżanie się oznacza również, że coraz więcej się spotykamy, że dzielimy ze sobą coraz więcej doświadczeń. Czechy mają 400-kilometrową granicę z Saksonią. Historycznie jesteśmy bardzo związani i wierzę, że ta dzielnica odbywa się w dobrej atmosferze i dobrych przyjacielskich kontaktach.Od wielu lat nadajemy program poświęcony tej współpracy transgranicznej, MDR też ma kilka takich programów .Nasi koledzy mogą się spotykać i dzielić swoimi doświadczeniami.
Już wiosną 2014 roku MDR i dwa czeskie media
Podpisanie umów o współpracy w zakresie wymiany wspólnych programów i wspólnych projektów redakcyjnych. Trzej partnerzy mogą sobie wyobrazić dalsze rozszerzanie tej współpracy. MDR pragnie kontynuować i rozszerzyć swoje reportaże z Czech i całej Republiki Czeskiej we własnych programach oraz w swoich dostawach dla formatów ARD. Tym bardziej, że MDR odpowiada za pracownię w Pradze w ramach ARD.
Pomysł na niemiecko-czeskie binarodowe studio
Podczas wizyty w Pradze dyrektor MDR Karola Wille przedstawiła także dyrektorowi generalnemu René Zavoralowi pożądany projekt czeskiego radia: dwunarodowe studio wzorowane na istniejącym niemiecko-polskim studiu w Görlitz. Od 2021 roku niemieccy i polscy dziennikarze współpracują we wspólnym biurze MDR w europejskim mieście na granicy z Polską. Przygotowują historie dla ludzi po obu stronach Nysy, badają, kręcą i edytują artykuły międzynarodowe.
„Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się stworzyć niemiecko-czeskie biuro. Bieżąca bezpośrednia współpraca w kwestiach przyniosłaby znaczną wartość dodaną. Pierwsze sygnały są pozytywne – mówi z nadzieją Karola Wille.
Dvo?ák zwrócił uwagę, że Česká televize również promuje regionalizację. W międzyczasie w regionach powstało siedem dodatkowych studiów telewizyjnych.
W północnych Czechach, na przykład w Usti-nad-Labem. Szczególnie tutaj idealna byłaby współpraca transgraniczna z MDR.
Wykorzystanie dokumentacji i skupienie się na transformacji energetycznej
Podczas rozmowy z dyrektorem generalnym Telewizji Czeskiej Petrem Dvo?ákiem pojawił się pomysł szerszego wspólnego raportu na temat warunków wstępnych i skutków transformacji energetycznej w obu krajach. Jak wiemy, Czechy podążają inną drogą polityczną niż Niemcy. Można by się skoncentrować w szczególności na Czechach Północnych i Górnych Łużycach – dwóch regionach górniczych w regionie przygranicznym. Ponadto filmy dokumentalne o różnej tematyce mają być wymieniane i emitowane naprzemiennie w programach w Niemczech i Czechach z odpowiednim dubbingiem.
Jesienią odbędzie się również szczególna publiczna rocznica: 50 lat „Trzech orzeszków dla Kopciuszka”. Czesko-niemiecka koprodukcja, która w obu krajach nadal jest częścią tradycji bożonarodzeniowej, będzie wtedy obchodzić swoje 50-lecie.
Współpraca nawiązana na kilku poziomach
Od 2015 roku MDR prowadzi wspólny program radiowy z „Męskim Sąsiadem”, który w niedzielne wieczory przez 30 minut relacjonuje kraj i ludzi w Niemczech, Czechach i Polsce – to niespotykana w Europie prawidłowość. Ponadto MDR SACHSENSPIEGEL informuje również w każdą niedzielę w telewizji i na ARD Mediathek o czeskich i polskich sąsiadach. Wraz z „Dzisiaj na Wschodzie” MDR oferuje również serię cotygodniowych raportów na tematy z całej Europy Wschodniej. A pod koniec 2020 roku MDR, czeska telewizja i inni partnerzy opublikowali „Wydalenie. Odsun. Sudety” to imponująca dokumentacja trudnego rozdziału niemiecko-czeskiej historii. Wielokrotnie nagradzany dokument dąży do wspólnego przewartościowania w kierunku europejskiej kultury pamięci, ukazuje współczesnych niemieckich i czeskich świadków i perspektywy.
Kontakty prasowe:
MDR, Prasa i Informacja, Tel. : (0341) 3 00 64 55,
E-mail: presse@mdr.de, Twitter: @MDRpresse
Oryginalna treść autorstwa: MDR Mitteldeutscher Rundfunk transmitowana przez news aktuell
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.